W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Sekretarz stanu Szymon Szynkowski vel Sęk z wizytą w Islandii

23.09.2022

Podczas wizyty w Reykjaviku w dn. 22-23 września 2022 r. wiceminister Szynkowski vel Sęk spotkał się ze stałym sekretarzem stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Republiki Islandii Martinem Eyjólfssonem, przewodniczącym parlamentu (Althing) Birgirem Ármannssonem, a także przedstawicielami komisji spraw zagranicznych w Althingu pod przewodnictwem przewodniczącego Bjarni Jónssona.

Sekretarz stanu Szymon Szynkowski vel Sęk z wizytą w Islandii

Odbył również rozmowy z biskupem Kościoła Katolickiego Davidem Tencerem, z siostrami Zgromadzenia Chrystusa Króla dla Polonii oraz odwiedził polskie siostry w klasztorze Karmelitanek Bosych. Wiceminister spotkał się z kilkudziesięcioma przedstawicielami Polonii islandzkiej, także z Adamem Calickim, członkiem Stowarzyszenia Inżynierów Polskich, z którym rozmawiał na temat polsko-islandzkiej produkcji wodoru. Sekretarz Stanu złożył kwiaty na cmentarzu Fossvogskirkjugarður na grobach marynarzy polskiego statku „Wigry”, który zatonął w 1942 r. u wybrzeży Islandii. Udzielił także wywiadu dziennikowi Morgunblaðið.

Głównymi tematami rozmów z partnerami islandzkimi były stosunki dwustronne, w tym sytuacja Polonii, wojna na Ukrainie i sytuacja bezpieczeństwa w Europie, Białoruś, sankcje wobec Rosji oraz bezpieczeństwo energetyczne.

Rozmówcy zgodzili się, że relacje polsko-islandzkie nigdy nie były tak rozwinięte. - Głównymi wektorami kształtującymi rosnącą dynamikę naszych kontaktów są liczni Polacy mieszkający w Islandii, potencjał współpracy gospodarczej, zwłaszcza w obszarze geotermii, wodoru i przemysłu stoczniowego, a także wspólna ocena wyzwań geopolitycznych, włączając wojnę w Ukrainie – podkreślił Sekretarz Stanu. Dodał, że istotnym potwierdzeniem zacieśniających się więzi jest podniesienie przez Polskę od 2018 r. rangi szefa placówki RP w Reykjaviku do poziomu ambasadora. - Polska cieszy się z decyzji władz Islandii o otwarciu ambasady w Warszawie jeszcze w bieżącym roku. Pozwoli to na lepszą realizację projektów gospodarczych i kulturalnych – podsumował.

Szymon Szynkowski vel Sęk podkreślił znaczenie, jakie Warszawa przywiązuje do tworzenia w Islandii warunków do nauki języka polskiego dla jak najszerszej grupy dzieci i młodzieży, czego dowodem jest otwarcie dwóch szkół polskich w ramach systemu ORPEG – w Reykjaviku w 2020 r. i Keflaviku w 2022 r. Polska jest także zainteresowana poszerzeniem oferty islandzkich szkół publicznych w tym zakresie. Obecnie 16 z 280 szkół islandzkich oferuje możliwość nauki języka polskiego. W sumie z ok. 3 500 polskich dzieci, ok. 800 objętych jest nauczaniem języka ojczystego. Cieszymy się z postępów w rozmowach na temat utworzenia katedry polonistyki na Uniwersytecie Islandzkim.

Wiceminister Szynkowski vel Sęk zaakcentował zainteresowanie strony polskiej rozwojem współpracy parlamentarnej, zwłaszcza z udziałem Polsko-Islandzkiej Grupy Przyjaźni funkcjonującej w Sejmie.

Ważnym elementem konsultacji polsko-islandzkich była wojna na Ukrainie. - Ukraina ma szansę odzyskać kontrolę nad swoim terytorium, musimy wytrwać w regularnej pomocy, która przynosi bardzo dobre efekty – zaznaczył Wiceminister. Przedstawił polskie postulaty w zakresie poszerzania sankcji pod adresem Rosji, w tym nasze wysiłki na rzecz ograniczenia przyjazdów Rosjan do Europy.

Polska delegacja przedstawiła sytuację na Białorusi, zwracając uwagę na prześladowanie polskich przedstawicieli narodowych przez reżim Łukaszenki. Zaapelowała o solidarny gest potępienia Mińska za barbarzyńskie niszczenie grobów polskich żołnierzy.

 

Łukasz Jasina

Rzecznik Prasowy MSZ

Zdjęcia (8)

{"register":{"columns":[]}}