W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Udział wiceministra Pawła Jabłońskiego w II Polskim Forum Gospodarczo-Technologicznym w Bernie

03.10.2022

W dniu 3 października wiceminister Paweł Jabłoński wziął udział w otwarciu i dyskusji panelowej pt. „Szanse i wyzwania dla przyszłego światowego porządku gospodarczego i społecznego” w ramach II Polskiego Forum Gospodarczo-Technologicznego w Bernie.

II Polskie Forum Gospodarczo-Technologiczne w Bernie

Podczas otwarcia wydarzenia wiceminister eksponował znaczenie Forum jako inicjatywy dialogu dwustronnego koncentrującego się na poszukiwaniu i dyskutowaniu nowych możliwości i pomysłów na współpracę polsko-szwajcarską w dziedzinie biznesu. Deklarując otwarcie polskich producentów na zacieśnianie współpracy w różnych obszarach technologicznych, wiceminister akcentował potencjał technologiczny Szwajcarii jako światowego lidera innowacyjności. - Polska może poszczycić się prężnie rozwijającym się ekosystemem cyberbezpieczeństwa z ponad 45 wyspecjalizowanymi firmami skupionymi wokół klastra #CyberMadeInPoland. – ocenił wiceminister. - Główne dziedziny polskiej specjalizacji w cyberbezpieczeństwie to bezpieczeństwo systemów przemysłowych, bezpieczeństwo kodu oprogramowania, weryfikacja tożsamości oraz kryptografia. Innym perspektywicznym obszarem współpracy jest fotonika, jeden z dynamicznie rozwijających się obszarów w Polsce. Technologie fotoniczne mogą być wykorzystywane w wielu dziedzinach, m.in. fintech, medtech, IT, zielone technologie – powiedział.

Dyskusja panelowa umożliwiła wymianę refleksji w kontekście nowych uwarunkowań geopolitycznych wywołanych pandemią COVID-19, konfliktem na Ukrainie, kryzysem energetycznym i surowcowym, reindustrializacją europejskiej gospodarki, a także modelowania globalnych łańcuchów dostaw pod kątem zabezpieczenia ich bezpieczeństwa. Wiceminister Jabłoński podkreślał w szczególności nowe możliwości i potencjał Polski wobec zachodzących zmian horyzontalnych. - Polska jako kraj relatywnie bliski geograficznie, z wysokim poziomem kapitału ludzkiego oraz relatywnie niskimi kosztami pracy prezentuje się jako bardzo atrakcyjne miejsce do przeniesienia zakładów produkcyjnych, w szczególności w ramach przetwórstwa przemysłowego. Polska oparła się deindustrializacji, którą w ostatnich dekadach obserwowaliśmy w rozwiniętych krajach europejskich. A zróżnicowana struktura naszego przemysłu dodatkowo sprawiła, że jest on bardziej odporny na zewnętrzne zakłócenia – powiedział.   

Na marginesie Forum miało również miejsce spotkanie wiceministra Jabłońskiego z Szefem Federalnego Departamentu Finansów Konfederacji Szwajcarskiej, Urlichem „Ueli” Maurerem. Przedmiotem rozmowy były m.in. sankcje wobec Rosji, przyszła odbudowa Ukrainy, wyzwania w sektorze energetycznym, uniezależnienie się od surowców z Rosji, polskie aspiracje do członkostwa w FATF (Financial Action Task Force - Grupa Zadaniowa ds. Działań Finansowych) oraz współpraca dwustronna w ramach konstytuanty Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Banku Światowego.

 

Łukasz Jasina

Rzecznik Prasowy MSZ

 

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}