W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wiceminister Gerwel uczestniczył w debacie otwartej Rady Bezpieczeństwa poświęconej sytuacji na Bliskim Wschodzie

24.10.2023

Podsekretarz stanu Wojciech Gerwel wziął 24 października br. udział w debacie otwartej Rady Bezpieczeństwa ONZ w Nowym Jorku. Spotkanie poświęcone było sytuacji na Bliskim Wschodzie w związku z gwałtowną eskalacją konfliktu izraelsko-palestyńskiego, do której doszło po rozpoczętych 7 października br. atakach terrorystycznych Hamasu na ludność cywilną Izraela.

Wiceminister Gerwel uczestniczył w debacie otwartej Rady Bezpieczeństwa poświęconej sytuacji na Bliskim Wschodzie

Przemawiając na forum Rady wiceminister Gerwel przypomniał, że Polska potępiła ataki na ludność cywilną przeprowadzane przez Hamas. Zaapelował o natychmiastowe i bezwarunkowe uwolnienie wszystkich zakładników wziętych przez Hamas. Dodał, że Izrael ma prawo do samoobrony z poszanowaniem prawa międzynarodowego i międzynarodowego prawa humanitarnego.

Podsekretarz stanu w MSZ RP podkreślił także konieczność zapewnienia pomocy humanitarnej cywilom w Strefy Gazy. Podziękował za zaangażowanie personelowi Międzynarodowego Ruchu Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca, a także Agencji Narodów Zjednoczonych ds. Pomocy Uchodźcom Palestyńskim na Bliskim Wschodzie (UNRWA). Wiceszef polskiej dyplomacji przypomniał też o wysiłkach Polski na rzecz stabilizacji Bliskiego Wschodu, czego wyrazem są nie tylko działania polityczne, ale także wsparcie humanitarne i rozwojowe, jak również udział polskich żołnierzy w misji pokojowej ONZ w Libanie (UNIFIL).

– Polska zna doskonale konsekwencje wojny, inwazji i terroru, które trwają przez pokolenia – powiedział wiceminister Gerwel, apelując do stron konfliktu o nieuleganie logice przemocy. Jak dodał, żaden akt przemocy nie przybliża do pokojowego rozwiązania konfliktu i jedyną nadzieją jest powrót na ścieżkę dyplomatyczną. Przypomniał jednocześnie, że Polska opowiada się za rozwiązaniem dwupaństwowym, uzgodnionym w oparciu o prawo międzynarodowe.

 

Biuro Rzecznika Prasowego MSZ

Foto: ONZ

{"register":{"columns":[]}}