Wiceminister Gerwel z wizytą w Omanie
10.10.2023
W dniach 9-10 października br. podsekretarz stanu w MSZ RP Wojciech Gerwel przebywał z wizytą w Omanie. Jej celem był udział w 27. posiedzeniu ministerialnym Wspólnej Rady Unii Europejskiej i Rady Współpracy Państw Zatoki.
Głównym tematem spotkania było umocnienie partnerstwa strategicznego UE-RWPZ w świetle rosnących poważnych zagrożeń dla regionalnego i międzynarodowego pokoju, bezpieczeństwa i stabilności, a także wyzwań stojących przed gospodarką światową. Uznając bezprecedensowe wyzwania stojące przed międzynarodową pomocą humanitarną ministrowie podkreślili strategiczne znaczenie wzmacniania wspólnych wysiłków na rzecz osiągnięcia konkretnych rezultatów w przypadku najpoważniejszych kryzysów humanitarnych.
Ministrowie wyrazili głębokie zaniepokojenie rozwojem wydarzeń w Izraelu i Strefie Gazy oraz potępili wszelkie ataki na ludność cywilną. Wezwali do ochrony ludności, przypominając stronom o ich obowiązkach wynikających z uniwersalnych zasad międzynarodowego prawa humanitarnego. Ponadto wezwali do rozwagi, uwolnienia zakładników i zapewnienia dostępu do żywności, wody i leków zgodnie z tym prawem, podkreślając pilną potrzebę politycznego rozwiązania kryzysu.
W trakcie spotkania wiceminister Wojciech Gerwel podkreślił znaczącą rolę Rady Współpracy Państw Zatoki w zapewnianiu pomocy humanitarnej i rozwojowej w regionach, które - na skutek konfliktów zbrojnych i klęsk żywiołowych - borykają się z poważnymi kryzysami w tym obszarze. Polska od kilkudziesięciu lat angażuje się w projekty pomocy humanitarnej i rozwojowej na Bliskim Wschodzie. Od czasu pandemii COVID-19 Polska zrealizowała 32 takie projekty w Libanie, Palestynie i innych krajach sąsiadujących, takich jak Irak, Jemen, Jordania i Syria. Wiceszef polskiego MSZ podkreślił także, że pomoc humanitarna udzielana przez Polskę Palestyńczykom będzie kontynuowana. Jednocześnie zdecydowanie potępił trwającą agresję i akty przemocy ze strony Hamasu, a zwłaszcza te, których celem jest ludność cywilna.
Wiceminister Wojciech Gerwel przypomniał również, że Polska objęła statusem tymczasowej ochrony ponad 1,6 miliona ukraińskich uchodźców, z czego ponad 90% to kobiety i dzieci. W dyskusji na temat kontynuacji wsparcia dla Ukrainy zachęcał wszystkich członków UE oraz RWPZ do zwiększenia pomocy.
Przy okazji wizyty w Sułtanacie Omanu, wiceszef polskiej dyplomacji odbył spotkanie z Konsulem Honorowym RP w Omanie, Ahmedem Bin Rashad Al Hinai, podczas którego dokonano przeglądu stanu relacji polsko-omańskich.
Rzecznik Prasowy MSZ