W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wiceminister Paweł Jabłoński uczestniczył w nieformalnym spotkaniu ministrów spraw zagranicznych państw członkowskich UE w formule Gymnich oraz w Forum Ministerialnym Europa i Indo-Pacyfik

13.05.2023

W dniach 12-13 maja br. w Sztokholmie obyło się nieformalne spotkanie ministrów spraw zagranicznych państw członkowskich UE w formule Gymnich. Polskę, w zastępstwie ministra Zbigniewa Raua, reprezentował wiceminister Paweł Jabłoński. Podczas spotkania ministrowie omówili kwestię agresji Rosji wobec Ukrainy oraz relacje UE-Chiny. Wiceminister Jabłoński wziął także udział w nieformalnym spotkaniu z ministrem spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułebą.

Wiceminister Paweł Jabłoński uczestniczył w nieformalnym spotkaniu ministrów spraw zagranicznych państw członkowskich UE w formule Gymnich oraz w Forum Ministerialnym Europa i Indo-Pacyfik.

W dyskusji na temat agresji Rosji wobec Ukrainy wiceminister Jabłoński zwrócił uwagę, że w tej chwili kluczowa jest cierpliwość sojuszników we wspieraniu Ukrainy. Wojna jest wciąż daleka od zakończenia a Rosja niezmiennie stanowi duże zagrożenie dla Europy i świata. Niezbędne jest utrzymanie wsparcia dla Ukrainy (zwłaszcza w wymiarze wojskowym) i prezentowanie spójnego stanowiska.

Wiceminister Paweł Jabłoński dodał, że jako UE konsekwentnie realizujemy plan dostaw sprzętu wojskowego i amunicji a Polska jest wśród państw najbardziej zaangażowanych w pomoc Ukrainie. Zwrócił także uwagę na to, że tylko formuła pokoju zaprezentowana przez prezydenta Wołodymyra Zełenskiego jest oparta na zasadach Karty Narodów Zjednoczonych a konkurencyjne plany niepotrzebnie odciągają uwagę od propozycji Kijowa i nie przyczyniają się do pokojowego rozwiązania konfliktu. Potwierdzone zostało także niezmienne wsparcie Polski dla europejskich aspiracji Ukrainy.

Wiceminister Jabłoński ponowił również apel o wzmocnienie działań w komunikowaniu państwom tzw. Globalnego Południa prawdziwych przyczyn i konsekwencji rosyjskiej napaści na Ukrainę. 

W dyskusji poświęconej relacjom UE z Chinami wiceminister podkreślił, że relacje te wymagają pilnej oceny w obecnym kontekście geopolitycznym. Dodał, że aktualne pozostaje określenie dotyczące relacji UE-Chiny sformułowane w Strategic Outlook w marcu 2019 r., gdzie Chiny to dla UE partner, konkurent i rywal systemowy. Wiceminister Jabłoński podkreślił, że Chiny powinny porzucić swoje niejednoznaczne stanowisko w sprawie wojny Rosji z Ukrainą i działać jako odpowiedzialny członek społeczności międzynarodowej. 

Podczas nieformalnego spotkania z ministrem spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułebą wiceminister Jabłoński potwierdził bezwarunkowe wsparcie Polski dla Ukrainy w jej wysiłkach obronnych.

Podczas drugiego forum ministerialnego z państwami regionu Indo-Pacyfiku, wiceminister spraw zagranicznych zabrał głos w części dyskusji dotyczącej wspólnych działań wobec wyzwań związanych z ewolucją systemu obronności i bezpieczeństwa w regionie Indo-Pacyfiku. W swoim wystąpieniu wiceszef polskiej dyplomacji  podkreślił, że we wspólnym interesie zarówno państw Unii Europejskiej, jak i regionu Indo-Pacyfiku jest wywieranie nacisku na Rosję w celu przestrzegania podstawowych zasad prawa międzynarodowego, w tym przede wszystkim Karty Narodów Zjednoczonych.

- Dziś, bardziej niż kiedykolwiek, ważne i konieczne jest, aby państwa Europy i Indo-Pacyfiku współpracowały i koordynowały swoją politykę zagraniczną – wskazywał wiceminister Jabłoński. 

Podczas Forum Ministerialnego Polska wyraziła gotowość do pogłębienia więzi w zakresie rozwoju bezpiecznych łańcuchów dostaw, opowiedziała się za dalszą dyskusją i wymianą doświadczeń dotyczących kwestii bezpieczeństwa oraz zaapelowała o bliższą współpracę w zakresie zwalczania dezinformacji. Wiceminister Jabłoński podkreślił również znaczenie współpracy regionalnej w realizacji wysokiej jakości projektów infrastrukturalnych jako sposobu na budowanie odporności na wstrząsy zewnętrzne.

 

Łukasz Jasina
Rzecznik Prasowy MSZ

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}