W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wiceminister Szymon Szynkowski vel Sęk spotkał się z niemiecką Minister ds. Europejskich i Klimatu

12.09.2022

12 września Sekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, Szymon Szynkowski vel Sęk odbył w Poznaniu konsultacje z niemiecką minister stanu ds. europejskich i klimatu, Anną Lührmann.

Wiceminister Szymon Szynkowski vel Sęk spotkał się z niemiecką Minister ds. Europejskich i Klimatu

Wiceminister Szynkowski vel Sęk i minister Lührmann wzięli również udział w panelu dyskusyjnym na temat stanu stosunków polsko–niemieckich w Instytucie Zachodnim w Poznaniu. Zwiedzili także Muzeum Bambrów Poznańskich. Okazją do bilansu dwustronnych relacji jest przypadający w tym roku jubileusz 50-lecia nawiązania przez Polskę i Niemcy stosunków dyplomatycznych.

Rozmowy koncentrowały się przede wszystkim na wieloaspektowej pomocy dla walczącej Ukrainy. Wiceminister Szynkowski vel Sęk wskazał warunki konieczne dla powodzenia ukraińskich wysiłków: pilne dostawy broni, skutecznie działające sankcje, doprowadzenie do izolacji Rosji na scenie międzynarodowej oraz zwalczanie jej fałszywej narracji. W kontekście bezpieczeństwa energetycznego wskazał ponownie konieczność uniezależnienia się Zachodu od dostaw rosyjskich surowców energetycznych, w szczególności od rosyjskiego gazu. Wiceminister Szynkowski vel Sęk przedstawił przy tym kompleksowy system pomocy, w tym rzeczowej i finansowej, jaka  jest przez Polskę udzielana Ukrainie.

Dokonując bilansu 50–lecia relacji polsko–niemieckich wiceminister Szynkowski vel Sęk wskazał, że Polska oczekuje od Niemiec pilnego rozwiązania wielu zaległych kwestii, w szczególności w odniesieniu do nauczania języka polskiego jako ojczystego w Niemczech, zgodnie z literą i duchem Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy.

W odniesieniu do sytuacji na granicznej rzece Odrze, wiceminister Szynkowski vel Sęk przywołał wyniki ekspertyz laboratoriów wskazujące na brak toksycznych substancji w rzece, w ilościach mogących doprowadzić do katastrofy ekologicznej. Wskazał przy tym bieżące wysiłki właściwych służb, mające na celu ustalenie przyczyny rozrostu złotych alg w Odrze, a także zapobieżenie ewentualnemu wystąpieniu tego zjawiska w przyszłości.

Wskazując na opublikowany 1 września Raport o stratach wojennych, Sekretarz Stanu podkreślił z całą mocą, że Polska nigdy nie otrzymała reparacji za skutki wojny napastniczej ze strony Niemiec, wyniszczające działania wojenne czy zbrodniczą niemiecką politykę okupacyjną. Wiceminister Szynkowski vel Sęk podniósł także bezsprzeczne moralne prawo domagania się przez stronę polską zadośćuczynienia za doznane ze strony niemieckiego państwa krzywdy. Dodał, że nigdy nie nastąpiło także skuteczne zrzeczenie się prawa do należnych Polsce reparacji, a przytaczane przez stronę niemiecką rzekome jednostronne oświadczenie dotknięte jest istotnymi wadami prawnymi, skutkującymi jego nieważnością. - Polska oczekuje od Niemiec, że raport obrazujący skalę polskich strat zainicjuje otwarty, merytoryczny dialog między obydwoma krajami, który doprowadzi do rozstrzygnięcia kwestii reparacji wojennych – podkreślił wiceminister.

 

Łukasz Jasina
Rzecznik Prasowy MSZ

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}