W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wizyta kontaktowa ECRI w Polsce

03.11.2022

W dniach 24-28 października 2022 r. odbyła się w Polsce wizyta kontaktowa Europejskiej Komisji przeciwko Rasizmowi i Nietolerancji (ECRI). 28 października br. z delegacją ECRI spotkał się wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk.

Wiceminister Piotr Wawrzyk spotkał się z delegacją Europejskiej Komisji przeciwko Rasizmowi i Nietolerancji (ECRI)

Pobyt przedstawicieli ECRI w Polsce został zorganizowany w ramach trwającej obecnie szóstej rundy monitoringowej. W jej ramach ECRI bada sytuację we wszystkich państwach Rady Europy w następujących obszarach tematycznych: skuteczna równość i dostęp do praw; mowa nienawiści oraz przemoc motywowana nienawiścią; integracja i inkluzywność. ECRI bada również inne kwestie szczególnie istotne dla poszczególnych państw, w szczególności realizację zaleceń z poprzedniej, piątej rundy monitoringowej.

W trakcie wizyty delegacja ECRI spotkała się także z Pełnomocnik Rządu ds. Równego Traktowania oraz Dyrektorem Narodowego Instytutu Wolności. Odbyła spotkania z Zastępcą Rzecznika Praw Obywatelskich i pracownikami Biura Rzecznika, pracownikami Biura Rzecznika Praw Dziecka, a także z przedstawicielami Sejmu i Senatu, w tym z przewodniczącym i wiceprzewodniczącymi polskiej delegacji parlamentarnej do Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy oraz przedstawicielami parlamentarnych komisji ds. etyki, praw człowieka oraz migracji.

Szczególnie istotną część wizyty stanowiły panele tematyczne z udziałem przedstawicieli ministerstw oraz urzędów centralnych, Sądu Najwyższego i Naczelnego Sądu Administracyjnego. Były one poświęcone tematyce: inkluzywnej edukacji; nielegalnych imigrantów i osób ubiegających się o azyl; integracji i włączenia cudzoziemców i mniejszości narodowych oraz etnicznych; równości osób LGBT; walce z mową nienawiści i przestępstwami z nienawiści oraz sytuacji Romów.  

Ponadto ECRI odbyła dwie wizyty terenowe: do Maszkowic i Łącka (gdzie spotkała się z władzami gminy Łącko oraz dyrekcją szkoły w Maszkowicach) oraz do Gdańska (gdzie spotkała się z władzami miasta, radą imigracyjną oraz pełnomocnikiem terenowym Rzecznika Praw Obywatelskich). Zarówno w Gdańsku, jak i w Maszkowicach delegacja ECRI odwiedziła także osiedla romskie. ECRI zorganizowała też w swoim zakresie szereg spotkań z organizacjami pozarządowymi.

Wizyta stanowiła jeden z etapów przygotowywania przez ECRI szóstego raportu nt. Polski, który zostanie opublikowany prawdopodobnie jesienią 2023 r. Poprzednia wizyta ECRI odbyła się w 2014 r., a w 2015 r. został przyjęty piąty raport nt. Polski.

W 2018 r. ECRI przyjęła konkluzje w sprawie realizacji przez Polskę dwóch zaleceń priorytetowych.  

***

ECRI jest niezależnym organem monitoringowym Rady Europy do spraw zwalczania rasizmu, dyskryminacji rasowej, ksenofobii, antysemityzmu i nietolerancji. Do kompetencji ECRI należy dokonywanie przeglądu ustawodawstwa państw członkowskich, ich polityki i środków przedsięwziętych na rzecz zwalczania rasizmu i nietolerancji, a także ocena ich efektywności. ECRI proponuje także nowe inicjatywy i działania na szczeblu europejskim, krajowym i lokalnym. Opracowuje też tzw. zalecenia w sprawie polityki ogólnej. Komisja monitoruje sytuację osób i grup podatnych na przemoc i nietolerancję. Śledzi polityki społeczne państw, w tym polityki w zakresie zatrudnienia i mieszkalnictwa wobec osób dyskryminowanych. Obserwuje także dyskusje medialne i publiczne. W skład ECRI wchodzą niezależni przedstawiciele wyznaczeni z ramienia 46 państw Rady Europy. Członkiem z ramienia Polski jest prof. Elżbieta Karska.

 

Więcej nt. ECRI

 

Łukasz Jasina
Rzecznik Prasowy MSZ

 

 

{"register":{"columns":[]}}