W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

XIV Warszawskie Seminarium Praw Człowieka

24.10.2023

Z okazji 30. rocznicy przystąpienia przez Polskę do Europejskiej Konwencji Praw Człowieka 24 października 2023 r. zorganizowane zostało XIV Warszawskie Seminarium Praw Człowieka.

XIV Warszawskie Seminarium Praw Człowieka

 Prawa człowieka nie kończą się w czasie wojny. Zbrodnie wojenne i inne zbrodnie międzynarodowe mają bardzo konkretny wymiar i skutek prawnoczłowieczy. Rada Europy ma szczególny mandat, ale też doświadczenie, do działania na rzecz reparacji szkód i zadośćuczynienia cierpień doznanych przez indywidualne ofiary naruszeń praw człowieka – podkreślał wiceminister Arkadiusz Mularczyk, otwierając XIV Warszawskie Seminarium Praw Człowieka. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych we współpracy z Radą Europy.

Tegoroczna konferencja, która odbyła się 24 października 2023 r. pod patronatem Sekretarz Generalnej Rady Europy Mariji Pejčinović Burić, była poświęcona tematowi praw człowieka w sytuacjach kryzysowych. Licznie zgromadzeni w Warszawie przedstawiciele państw członkowskich i Sekretariatu Rady Europy, Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, Organizacji Narodów Zjednoczonych, Biura Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka OBWE, Agencji Praw Podstawowych Unii Europejskiej, polskich i zagranicznych ośrodków akademickich oraz członkowie Zespołu do spraw Europejskiego Trybunału Praw Człowieka zastanawiali się, w jaki sposób z obecnych wyzwań i kryzysów można wyciągnąć wnioski w celu wzmocnienia ochrony praw człowieka.

W oparciu o doświadczenia związane z pandemią COVID-19 proponowano ustanowienie przez państwa przepisów i rozwiązań instytucjonalnych mających na celu zapewnienie, by środki nadzwyczajne podejmowane w trakcie sytuacji kryzysowych, a dotykające praw człowieka, były zgodne z zasadą proporcjonalności i konieczności. Duża część dyskusji poświęcona była sytuacji na Ukrainie w związku z agresją Rosji i masowymi naruszeniami praw człowieka popełnianymi w trakcie działań wojennych i okupacji. Przedstawiciele misji monitoringowej ONZ ds. praw człowieka na Ukrainie oraz Biura Prokuratora Generalnego Ukrainy poinformowali o procesie badania zbrodni wojennych. Przedstawicielka Rejestru Szkód na rzecz Ukrainy przybliżyła prace tego nowego porozumienia częściowego Rady Europy, zajmującego się dokumentowaniem strat ludzkich i materialnych spowodowanych rosyjską agresją.

W swoim wystąpieniu wiceminister Mularczyk wskazał pięć obszarów, w których zdaniem Polski Rada Europy ma szczególną rolę do odegrania. Za kluczowe uznał dalsze wspieranie przez Radę Europy prac nad stworzeniem skutecznego i całościowego mechanizmu kompensacyjnego dla Ukrainy. Jednocześnie wezwał Radę Europy do ustanowienia nowego, stałego mechanizmu ds. pojednania, którego zadaniem będzie rozwiązywanie problemów wynikających z nierozwiązanych kwestii historycznych i aktualnych aspektów wynikających z obecnie trwających konfliktów. W dzisiejszej sytuacji wspólnota międzynarodowa potrzebuje takiej samej odwagi i wizjonerskiego myślenia, jaką wykazali się twórcy ładu międzynarodowego po II wojnie światowej, kiedy to powołano kluczowe organizacje działające na rzecz pokoju i przyjęto traktaty dotyczące ochrony praw człowieka. W opinii Polski wszystkie komitety wyspecjalizowane Rady Europy mogłyby wesprzeć ochronę praw człowieka w kontekście konfliktów zbrojnych. Istnieje potrzeba, by we wszystkich działaniach Rady Europy uwzględnić lekcje, jakie płyną dla praw człowieka ze skutków rosyjskiej agresji na Ukrainę, ale patrząc szerzej i bardziej ogólnie.

**

Warszawskie Seminaria Praw Człowieka są wydarzeniem poświęconym prawom człowieka, organizowanym corocznie przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych we współpracy z instytucjami krajowymi i zagranicznymi. Stanowią one międzynarodowe forum dyskusji i wymiany doświadczeń na tematy związane z Konwencją o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności oraz orzecznictwem Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Są sposobem na rozpowszechnianie standardów ochrony praw człowieka. Stanowią też źródło inspiracji dla działań mających na celu lepsze przestrzeganie tych standardów. Z dyskusji na Seminariach Ministerstwo Spraw Zagranicznych przygotowuje publikacje.

 

Biuro Rzecznika Prasowego MSZ

{"register":{"columns":[]}}