W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

W Wieliszewie odkryliśmy mogiłę żołnierzy Armii Czerwonej

10.11.2022

Podczas wykonywania prac ziemnych w rejonie wiaduktu kolejowego, budowanego w ramach rozbudowy DK61 Legionowo - Zegrze, odnaleziono szczątki ludzkie. Ostatecznie odkryto szczątki 114 czerwonoarmistów poległych w czasie walk w październiku 1944 r. w okolicach Wieliszewa, co potwierdził później Instytut Pamięci Narodowej.

Wieliszew-mogiła_1944

Wygrodzenie terenu i czynności służb

Do znaleziska doszło w połowie lipca br. Nadzór archeologiczny rozpoczął weryfikację terenu znaleziska, jego zabezpieczenie i wygrodzenie. Powiadomiono Policję i prokuratora, którzy przeprowadzili działania, w ramach których zabezpieczono ok. 400 fragmentów szczątków ludzkich. W trakcie swoich prac, nadzór archeologiczny odkrył kilka jam grobowych z kolejnymi szczątkami ludzkimi. W związku z tym, powiadomiony został Instytut Pamięci Narodowej.

Przebieg działań IPN

Instytut Pamięci Narodowej rozpoczął procedurę rozpoznania znaleziska szczątków, a następnie ich ekshumacji i pochówku na podstawie zgłoszenia nadzoru archeologicznego. 

Pracownicy Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN przeprowadzili w sierpniu wizję lokalną terenu, w czasie której potwierdzili występowanie na badanym terenie luźnych fragmentów kostnych. Po uzyskaniu informacji o zakończeniu postępowania prokuratorskiego i zgodzie prokuratora na przejęcie zabezpieczonych wcześniej szczątków z Zakładu Medycyny Sądowej w Warszawie, zgodnie z ustawą o grobach i cmentarzach wojennych, Prezes IPN wydał decyzję o ekshumacji szczątków z grobów w celu przeniesienia ich na teren cmentarza wojennego. 

Po uzyskaniu zgody od GDDKiA na przeprowadzenie ekshumacji oraz udostępnieniu terenu do tych prac, w miniony weekend (4-6 listopada) specjalistyczna firma na zlecenie Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa (BUWiM) IPN wykonała ekshumację. 

Efektem było wydobycie szczątków 114 osób. BUWiM IPN na podstawie analizy historycznej i oględzin artefaktów występujących przy szczątkach ustalił, że szczątki należą do żołnierzy Armii Czerwonej poległych w walkach z Niemcami w październiku 1944 r. Na tej podstawie Wojewoda Mazowiecki wskazał właściwe miejsce pochówku. Szczątki pochowano na Cmentarzu wojennym w Białobrzegach. Przebieg i wyniki ekshumacji zostaną zawarte w specjalistycznym sprawozdaniu z tych prac.
 

Wyłączenie z robót terenu nie opóźniło budowy

Wyłączenie przez wykonawcę ok. 200 m2 pasa drogowego nie opóźniło inwestycji. Należy zaznaczyć, że obiekt został zrealizowany i oddany do użytkowania. Pisaliśmy o tym w komunikacie z 31 października.

Zdjęcia (7)

{"register":{"columns":[]}}