Hop On Facility
06.08.2024
Hop On Facility umożliwia podmiotom prawnym z krajów o niskich wynikach w zakresie udziału w projektach badawczych i innowacyjnych (krajów Widening) dołączenie do już wybranych i trwających projektów, pod warunkiem zgody odpowiedniego konsorcjum i pod warunkiem, że podmioty prawne z krajów Widening jeszcze w nim nie uczestniczą. Celem programu jest poprawa inkluzywności programu Horyzont Europa poprzez zaangażowanie większej liczby instytucji badawczych z krajów Widening w ramach działań filaru 2 programu Horyzont Europa i EIC Pathfinder.
Głównymi kryteriami wyboru są doskonałość i wartość dodana nowego partnera wykonującego odpowiednie dodatkowe zadanie w projekcie. Wszyscy partnerzy konsorcjum muszą wyrazić zgodę na przystąpienie nowego partnera. Przyjęty wniosek spowoduje zmianę umowy grantowej.
Oczekuje się, że wyniki projektu przyczynią się do następujących oczekiwanych rezultatów:
- Na poziomie systemowym - mobilizacja doskonałości w krajach Widening, zwiększona widoczność uczestników z krajów Widening, poprawa obiegu wiedzy i zwiększenie uczestnictwa krajów Widening w określonych domenach tematycznych;
- Na poziomie organizacyjnym - otwarcie ustanowionych zamkniętych konsorcjów, poprawa doskonałości badawczej instytucji krajów Widening w określonych dziedzinach, zwiększenie zasięgu działań badawczo-rozwojowych uczestników i zapewnienie dostępu do nowych puli talentów;
- Na poziomie beneficjenta - nowe kompetencje i umiejętności do pracy w projektach transnarodowych, w tym zarządzania badaniami oraz ich rozpowszechniania i eksploatacji.
JAK TO DZIAŁA?
Hop On Facility integruje jednego dodatkowego uczestnika z kraju Widening do trwającego projektu w ramach filaru 2 lub programu EIC Pathfinder, jednocześnie uzupełniając odpowiednie zadanie lub pakiet roboczy i koszty poniesione przez dodatkowego uczestnika. Będzie to miało miejsce na zasadzie dobrowolności, bez wpływu na swobodę wyboru konsorcjum i zasadę doskonałości. Hop On Facility jest otwarty na wszystkie tematy w ramach filaru 2 i programu EIC Pathfinder. Szczególnie zachęca się do składania wniosków z działaniami, które przyczyniają się do celu polityki przejścia na zieloną i cyfrową gospodarkę.
Działanie będzie częścią istniejącego projektu z ważną umową grantową. Wnioski muszą wykazać wartość dodaną w zakresie badań i innowacji nowego partnera i przedstawiać widoczny i odrębny pakiet roboczy dla przystępującego partnera. „Pakiet roboczy” należy rozumieć jako wszystkie działania/zadania, do których nowy partner będzie się przyczyniał. Nowi partnerzy mogą przyczyniać się do nowych lub istniejących pakietów roboczych. Oczekuje się, że wnioskodawcy podadzą szczegóły dotyczące nowego pakietu roboczego i/lub zmian w istniejących pakietach roboczych wynikających z dodania partnera z kraju Widening. Wniosek powinien zawierać szczegółowy opis profilu nowego partnera i jego roli w istniejącym projekcie. Dodatkowy partner i zadanie powinny zostać przedstawione w dedykowanym szablonie wniosku z Opisem Projektu (DOA) trwającego projektu przesłanym jako załącznik. Wybrane konsorcja zostaną zaproszone do złożenia wniosku o zmianę w celu przystąpienia nowego partnera, modyfikacji opisu projektu i uaktualnienia budżetu.
Zwiększenie budżetu musi być przeznaczone wyłącznie na korzyść nowego partnera, z wyjątkiem opłaty koordynacyjnej w wysokości do 10% zwiększonego budżetu, która zostanie przydzielona koordynatorowi konsorcjum. Koordynator może zażądać opłaty koordynacyjnej i przedstawić wyjaśnienie dotyczące dodatkowych wysiłków integracyjnych na nowego partnera.
Wniosek składa koordynator konsorcjum trwającego projektu.
Część B wniosku nie może przekroczyć 8 stron.
Głównymi kryteriami wyboru będą: część Excellence we wniosku i wartość dodana nowego partnera oraz pakietu roboczego lub zadania(ń) przypisanego(ych) tej instytucji w kontekście trwającego projektu. Trwający projekt nie podlega ocenie. Wniosek o dodanie nowego partnera będzie oceniany przez tych samych ewaluatorów, którzy oceniali trwający już wniosek. Wyżej oceniane będą również projekty, którym zostało więcej niż 18 miesięcy przewidzianych działań.
Dodatkowy budżet dla projektu na jednego dodatkowego partnera z kraju Widening to między 0,1 a 0,6 mln euro.
KRAJE WIDENING:
- Bułgaria
- Chorwacja
- Cypr
- Czechy
- Estonia
- Grecja
- Węgry
- Łotwa
- Litwa
- Malta
- Polska
- Portugalia
- Rumunia
- Słowacja
- Słowenia
Kraje stowarzyszone, które również są krajami Widening: Albania, Armenia, Bośnia i Hercegowina, Wyspy Owcze, Gruzja, Kosowo, Mołdawia, Czarnogóra, Maroko, Macedonia Północna, Serbia, Tunezja, Turcja, Ukraina
Regiony peryferyjne: Gwadelupa, Gujana Francuska, Martynika, Reunion, Majotta Saint-Martin, Azory, Madera, Wyspy Kanaryjskie
LINKI:
Lista projektów, do których można dołączyć - link
Nagranie z info day o Hop-on facility - link
WIDERA Work Programme 2023-2024 - link
DATY:
26 września 2024 – II deadline na złożenie wniosku w ramach Hop-on facility
Styczeń 2025 – wyniki
Autor: Joanna Mazur