Projekt SmartAqua4FuturE (SAFE) - jak zmniejszyć negatywny wpływ na środowisko i poprawić rentowność systemów akwakultury słodkowodnej poprzez zastosowanie założeń gospodarki o obiegu zamkniętym?
15.10.2024
Horyzontalny Punkt Kontaktowy Polska Zachodnia przedstawia projekt SAFE, finansowany z programu ramowego UE Horyzont Europa, którego partnerami z Polski są Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie oraz Ińskie Centrum Rybactwa Sp. z o.o.
Koordynator projektu INTERNATIONAL ORGANISATION FOR THE DEVELOPMENT OF FISHERIES AND AQUACULTURE IN EUROPE (EUROFISH) z Danii wraz z 12 partnerami z Europy skupiają się w swoich badaniach na zmniejszeniu negatywnego wpływu akwakultury słodkowodnej na środowisko oraz na poprawie rentowności tego sektora poprzez zastosowanie założeń gospodarki o obiegu zamkniętym.
W pracach uwzględniona zostanie waloryzacja odpadów stałych i płynnych powstających w recyrkulacyjnych systemach akwakultury (RAS) i zintegrowanych systemach akwakultury multitroficznej (IMTA).
Opracowane w projekcie rozwiązania mają przyczynić się do ograniczenia zrzutu do rzek osadów i w konsekwencji poprawić jakość wody, co zostanie potwierdzone oceną kondycji wybranych gatunków roślin i zwierząt (m.in. raków), stanowiących wskaźniki jakości wody. Uzyskana w ten sposób redukcja zagrożeń dla bioróżnorodności umożliwi pomyślną odbudowę populacji rodzimych gatunków podatnych na zanieczyszczenie środowiska. Natomiast zwiększenie opłacalności produkcji organizmów wodnych w różnych systemach akwakultury słodkowodnej, zgodnie z założeniami projektu, powinno nastąpić poprzez:
- dywersyfikację produkcji (systemy, gatunki),
- wprowadzenie nowych modeli zarządzania produkcją,
- wykorzystanie strumieni bocznych akwakultury do produkcji pasz.
W trakcie realizacji projektu uwzględnione zostaną również kwestie dotyczące zrównoważonej akwakultury słodkowodnej, obejmujące m.in. połączenie akwaponiki oraz hodowli okoni w systemach RAS, multitroficzne systemy recyrkulacyjnej akwakultury stawowej czy hodowlę raków oraz ryb w systemach polikukltury stawowej. Osiągnięcie wszystkich celów projektu będzie możliwe dzięki multidyscyplinarnej wiedzy eksperckiej konsorcjum, związanej ze znajomością różnych systemów akwakultury oraz dużemu doświadczeniu partnerów w hodowli różnych gatunków organizmów wodnych o zróżnicowanych wymaganiach środowiskowych i troficznych.
Prace potrwają do 31.10.2026 r.
Projekt jest finansowany z programu ramowego UE Horyzont Europa.
Zachęcamy do śledzenia postępów prowadzonych prac na stronie: www.projectsafe.eu