W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Kwiaty pod pomnikiem AŁŻYR

30.09.2024

1

W dniu 27 września 2024 r. Chargé d'affaires a.i. Ambasady RP w Astanie Michał Łabenda, Konsul Grzegorz Stykowski wraz z przedstawicielami Wydziału Konsularnego i Polonii w Astanie, Beata Prądzyńska, Zastępca Dyrektora Departamentu Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą, oraz Magdalena Opałka, Ekspert w DWPPG MSZ, złożyli kwiaty pod pomnikiem AŁŻYR – Akmolińskiego Obozu Żon Zdrajców Ojczyzny. AŁŻYR był jednym z najtragiczniejszych łagrów okresu stalinowskich represji, położonym w Kazachstanie, w pobliżu wsi Akmol, niedaleko Astany. Obóz funkcjonował w latach 1938–1953 i stanowił część szerszego systemu Gułagu.

Więziono w nim kobiety – żony, córki, matki i siostry mężczyzn oskarżonych o zdradę, szpiegostwo lub działalność przeciwko Związkowi Radzieckiemu. W obozie przebywały przedstawicielki 62 narodowości, w tym 173 Polki.

AŁŻYR jest przykładem okrucieństwa sowieckiego systemu wobec całych rodzin represjonowanych, a szczególnie wobec kobiet, które padły ofiarą stalinowskiego terroru, mimo że nie stawiano im bezpośrednich zarzutów.

Obóz AŁŻYR pozostaje istotnym symbolem represji stalinowskich, zwłaszcza w odniesieniu do kobiet. Dziś w miejscu dawnego obozu działa muzeum-memorial, które upamiętnia ofiary tego tragicznego okresu w historii ZSRR i Kazachstanu. Muzeum ma na celu zachowanie pamięci o kobietach, które doświadczyły niewyobrażalnych cierpień z powodu represji politycznych.

Zdjęcia (8)

{"register":{"columns":[]}}