W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Nie wiesz albo masz wątpliwości jak i gdzie zamontować czujkę dymu lub tlenku węgla? Skontaktuj się z nami!

29.11.2024

22 listopada 2024 r. w Dzienniku Ustaw pod poz. 1716 opublikowane zostało rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 21 listopada 2024 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów.

Nie wiesz albo masz wątpliwości jak i gdzie zamontować czujkę dymu lub tlenku węgla? Skontaktuj się z nami!

Nowelizacja rozporządzenia MSWiA z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów wprowadziła m.in. obowiązek stosowania odpowiednich urządzeń wykrywających zagrożenia związane z pożarem lub uwolnieniem tlenku węgla. Wymagania w tym zakresie przedstawiamy poniżej.

Pomieszczenie mieszkalne lub jednostkę mieszkalną, w których są świadczone usługi hotelarskie (tj. związane z krótkotrwałym, ogólnie dostępnym wynajmowaniem domów, mieszkań, pokoi, miejsc noclegowych etc.), a także lokal mieszkalny należy wyposażyć w co najmniej jedną autonomiczną czujkę dymu, spełniającą wymagania Polskiej Normy dotyczącej autonomicznych czujek dymu.

Terminy obowiązywania wymagań dot. stosowania autonomicznych czujek dymu:
- od 1 stycznia 2030 r. (istniejące lokale mieszkalne*),
- po 23 grudnia 2024 r. (nowe lokale mieszkalne),
- od 30 czerwca 2026 r. (istniejące pomieszczenia i jednostki mieszkalne, w których są świadczone usługi hotelarskie**),
- po 23 grudnia 2024 r. (nowe pomieszczenia i jednostki mieszkalne, w których są świadczone usługi hotelarskie).

Pomieszczenie, w którym odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego, wchodzące w skład lokalu mieszkalnego lub lokalu użytkowego przeznaczonego na pobyt ludzi, znajdującego się w strefie pożarowej zakwalifikowanej do kategorii zagrożenia ludzi ZL, należy wyposażyć w co najmniej jedną autonomiczną czujkę tlenku węgla, spełniającą wymagania Polskiej Normy dotyczącej urządzeń elektrycznych do wykrywania tlenku węgla w pomieszczeniach domowych.

Terminy obowiązywania wymagań dot. stosowania autonomicznych czujek tlenku węgla:
- od 1 stycznia 2030 r. (istniejące lokale mieszkalne*),
- po 23 grudnia 2024 r. (nowe lokale mieszkalne),
- od 30 czerwca 2026 r. (pomieszczenia w istniejących lokalach użytkowych przeznaczonych na pobyt ludzi**),
- po 23 grudnia 2024 r. (pomieszczenia w nowych lokalach użytkowych przeznaczonych na pobyt ludzi).

* Lokale mieszkalne użytkowane jako takie lokale w dniu wejścia w życie rozporządzenia tj. 23 grudnia 2024 r.
** Pomieszczenia i jednostki mieszkalne, w których są świadczone usługi hotelarskie, a także wchodzące w skład lokali użytkowych pomieszczenia, w których odbywa się proces spalania paliwa stałego ciekłego lub gazowe, użytkowane jako takie pomieszczenia lub lokale w dniu wejścia w życie rozporządzenia tj. 23 grudnia 2024 r.


Uwagi:
- wymagań dotyczących stosowania autonomicznych czujek dymu nie stosuje się w przypadku ochrony pomieszczenia mieszkalnego, jednostki mieszkalnej lub lokalu mieszkalnego przez system sygnalizacji pożarowej lub stałe samoczynne urządzenie gaśnicze,
- wymagań dotyczących stosowania autonomicznych czujek tlenku węgla nie stosuje się w przypadku, gdy proces spalania odbywa się w urządzeniu z zamkniętą komorą spalania, a także gdy spalanie ma miejsce w zasilanym paliwem gazowym urządzeniu przeznaczonym do przygotowania posiłków.

Jeżeli nie wiesz albo masz wątpliwości jak i gdzie zamontować czujkę dymu lub tlenku węgla? Skontaktuj się z nami!

Informacji o technicznych warunkach i sposobach prawidłowego montażu czujek udzielamy od poniedziałku do piątku w godzinach 7:30-15:30 pod numerami telefonów 663 819 998 i 47 732 91 07.

Zdjęcia (8)

{"register":{"columns":[]}}