TLENEK WĘGLA W BUDYNKU WIELORODZINNYM NA ULICY KOBYLIŃSKIEJ W KROTOSZYNIE
18.01.2021
W niedzielę 18 stycznia 2021 roku strażacy ewakuowali z budynku wielorodzinnego 12 osób podczas interwencji na ulicy Kobylińskiej w Krotoszynie. Zgłoszenie dotyczyło zadymienia w jednym z mieszkań budynku wielorodzinnego, na miejscu strażacy nie stwierdzili oznak pożaru, natomiast urządzenia pomiarowy wskazały obecność tlenku węgla.
Zgłoszenie do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Krotoszynie wpłynęło o godzinie 18:24. Dyżurny Stanowiska Kierowania do zdarzenia skierował trzy zastępy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Krotoszynie oraz dwa zastępy z jednostki OSP Krotoszyn.
Strażacy po dotarciu na miejsce zdarzenia zabezpieczeni w środki ochrony indywidualnej udali się pod wskazany adres i ustalili, że w mieszkaniu odbywa się proces palenia w piecu na paliwo stałe i wyczuwalny jest zapach dymu. Wykorzystując urządzenia pomiarowe, sprawdzili pomieszczenia w lokalu, urządzenie wskazało obecność tlenku węgla w atmosferze. Po sprawdzeniu pozostałych mieszkań w budynku obecność tlenku węgla potwierdzono również w innym lokalu. Kierujący Działaniem Ratowniczym po przeanalizowaniu sytuacji na miejscu zdarzenia podjął decyzję o ewakuacji mieszkańców na zewnątrz obiektu. Łącznie ewakuowano 12 osób. Ze względu na warunki atmosferyczne ewakuowane osoby znalazły schronienie w ogrzewanym namiocie ratowniczym dostarczonym na miejsce zdarzenia przez jednostkę OSP Krotoszyn.
W dalszej części działań strażacy wygasili piece, w których odbywał się proces palenia. Zarzewia z pieca wyniesiono na zewnątrz budynku i dogaszono wodą. Po dokładnym przewietrzeniu obiektu ponownie sprawdzono pomieszczenia pod kątem występowania gazów niebezpiecznych atmosferze, wyniki pomiarów potwierdziły likwidację zagrożenia. Na szczęście w zdarzeniu nikt nie odniósł obrażeń, a mieszkańcy po zakończonych działaniach mogli wrócić do swoich mieszkań.
Działania straży pożarnej trwały 2 godziny i 13 minut.
Strażacy po raz kolejny apelują !!!
Czad, czyli tlenek węgla powstaje podczas procesu niecałkowitego spalania materiałów palnych. Ma silne własności toksyczne, jest lżejszy od powietrza, dlatego też gromadzi się głównie pod sufitem. Niebezpieczeństwo zaczadzenia wynika z faktu, że tlenek węgla jest: bezwonny, bezbarwny, pozbawiony smaku.
Czad blokuje dostęp tlenu do organizmu, poprzez zajmowanie jego miejsca w hemoglobinie (czerwonych krwinkach), powodując przy długotrwałym narażeniu śmierć.
Aby zapobiec zatruciom, a nawet śmierci powinniśmy zainstalować w domu lub mieszkaniu czujniki tlenku węgla. Czujka poprzez głośny sygnał dźwiękowy oraz świetlny zaalarmuje o podwyższonym stężeniu tlenku węgla w pomieszczeniu. Koszt takiego urządzenia jest niewspółmierny z korzyściami, które możemy osiągnąć!
Opracował: st. kpt. Tomasz Patryas
Zdjęcia: dh Sebastian Kalak