Sezon grzewczy - strażacy notują wzrost interwencji związanych z pożarami w budynkach mieszkalnych, a także emisją tlenku węgla
08.12.2023
Przez ostatnie dwa miesiące tj. od 1 października 2023 roku do 1 grudnia 2023 roku strażacy notują wzrost interwencji związanych z pożarami w budynkach mieszkalnych, a także emisją tlenku węgla związaną z rozpoczęciem sezonu grzewczego.
W październiku i listopadzie br. powstało 4 760 pożarów w budynkach mieszkalnych, w których zginęło 61 osób a 285 odniosło obrażenia. Tylko w listopadzie powstało 2 730 pożarów w budynkach mieszkalnych, w których odnotowano 151 osób rannych i 42 osoby śmiertelne.
Najwięcej pożarów w budynkach mieszkalnych powstało na terenie województw:
- mazowieckiego - 744
- śląskiego - 433
- wielkopolskiego - 399
- dolnośląskiego - 396
- małopolskiego - 310
Ponadto, przez dwa miesiące sezonu grzewczego strażacy interweniowali 540 razy w związku z emisją tlenku węgla. W zdarzeniach tych 250 osób uległo podtruciu a niestety osiem osób straciło życie. W samym listopadzie tego roku odnotowano 309 zdarzeń związanych z emisją czadu w domach, w których 171 osób uległo podtruciu a 5 osób zatruło się śmiertelnie.
Najwięcej zgłoszeń dotyczących emisji tlenku węgla dotyczyło województw:
- śląskiego - 126
- dolnośląskiego - 80
- wielkopolskiego - 40
- małopolskiego - 37
- zachodniopomorskiego - 36
- mazowieckiego - 35
Strażacy w tym okresie notują również dużą liczbę pożarów sadzy w kominie. Od 1 października straż pożarna interweniowała już 1949 razy. Niestety 7 osób straciło życie a 10 odniosło obrażenia. W samym listopadzie tego roku strażacy odnotowali 1 231 pożarów sadzy w kominie. Niestety 1 osoba straciła życie a 7 odniosło obrażenia.
Największa liczba pożarów sadzy w kominie powstała na terenie województw:
- mazowieckiego - 236
- wielkopolskiego - 221
- warmińsko-mazurskiego - 138
- zachodniopomorskiego - 129
- podlaskiego - 123
- pomorskiego - 122
Domowe czujki dymu i czadu
Domowe czujki dymu lub czadu to prosty sposób na zabezpieczenie domu przed pożarem lub emisją tlenku węgla. Urządzenia te wprawdzie nie zapobiegają powstaniu pożaru/emisji czadu, ale skutecznie mogą zaalarmować lokatorów mieszkania, o niebezpieczeństwie, co umożliwia w wielu wypadkach szybkie opuszczenie domu oraz wezwanie straży pożarnej.
Na rynku jest dużo różnych modeli czujek dymu i czadu. Przy wyborze nie kierujmy się tylko ceną. Wybierzmy czujkę, która ma w odpowiedni sposób potwierdzone właściwości użytkowe, co zagwarantuje jej niezawodność i prawidłowość działania. Autonomiczne czujki dymu powinny posiadać wydaną przez producenta deklarację właściwości użytkowych oraz oznakowanie CE potwierdzające zgodność ze zharmonizowaną normą wyrobu. Z kolei autonomiczne czujki tlenku węgla, nieobjęte normą zharmonizowaną, powinny posiadać wydaną przez producenta krajową deklarację właściwości użytkowych i być oznakowane znakiem budowlanym B. Istotny jest także okres gwarancji prawidłowego funkcjonowania, najczęściej jest to 5 a nawet 10 lat.
Przed instalacją czujki dymu lub czadu należy zapoznać się z dołączoną do niej instrukcją producenta, w której znajdziemy wszelkie istotne informacje, w tym: zasady montażu, obsługi i testowania, wymiany baterii, maksymalny czas użytkowania czujki itp.
Opracowanie: Wydział Prasowy KG PSP