Kampania społeczna STOP POŻAROM TRAW
11.03.2024
Od początku 2024 roku jednostki ochrony przeciwpożarowej na terenie powiatu sandomierskiego wyjeżdżały siedemnastokrotnie do pożarów traw i zarośli na nieużytkach.
Wraz z nastaniem ciepłych dni, oraz rozpoczęciem prac polowych można zaobserwować zwiększoną ilość pożarów traw i zarośli. W związku z powyższym Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej zwraca się z APELEM o nie wypalanie traw i zarośli na nieużytkach.
Pamiętajmy!
Wypalanie traw to zjawisko niebezpieczne zarówno dla środowiska naturalnego, jak i ludzi oraz obiektów budowlanych. To często wstęp do groźnego pożaru. Bo choć po zimie gleba jest wilgotna, to wyschnięte trawy w połączeniu ze zmiennymi wiatrami powodują, że ogień dociera do zabudowań gospodarskich, obszarów leśnych, terenów o szczególnie cennych walorach przyrodniczych. Ponadto gęsty dym jaki powstaje podczas wypalania traw w pobliżu dróg, znacznie ogranicza widoczność, może to być przyczyną wielu kolizji i wypadków komunikacyjnych. Ogień nie tylko zabija żyjące w trawie zwierzęta i mikroorganizmy, ale także wyjaławia glebę. Przywrócenie po takich „praktykach” właściwego stanu powierzchni ziemi jest skomplikowane i wymaga mozolnej pracy wielu pokoleń leśników i rolników!
Każdy pożar, a co za tym idzie każda interwencja straży pożarnej niesie za sobą spore koszty. W działaniach związanych z pożarami traw zaangażowanych było 131 strażaków i 30 pojazdów ratowniczo gaśniczych W czasie 15 godzin, które strażacy poświęcili na akcję gaszenia pożarów traw, łąk i nieużytków, w tym samym czasie mogą być potrzebni w innym miejscu, gdzie trzeba ratować życie. Gdzie trwa wyścig z czasem. Gdzie o życiu człowieka decydują minuty...
Opracował: mł. kpt. Krzysztof Tabaka
Zdjęcia: KG PSP
Więcej o kampanii społecznej STOP POŻAROM TRAW pod linkiem