W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Epidemia COVID19 - źródło bezprecedensowych wyzwań dla sektora audiowizualnego

17.04.2020

W związku z epidemią koronawirusa instytucje związane z sektorem audiowizualnym podejmują szereg działań mających na celu wspieranie poszczególnych branż

Od połowy marca 2020 r. Europejskie Obserwatorium Audiowizualne[1] śledzi informacje na temat rozwiązań mających na celu wsparcie sektora audiowizualnego, we wszystkich, 41 państwach członkowskich. W swoim zestawieniu uwzględnia również środki wprowadzone na szczeblu Unii Europejskiej, związane np. z programem Kreatywna Europa czy funduszem koprodukcyjnym Euroimages:

https://www.obs.coe.int/en/web/observatoire/covid-19-audiovisual-sector-measures

W prawym górnym rogu strony, do pobrania, znajduje się bezpłatna, codziennie aktualizowana  tabela EXCEL.

Projekt nadal pozostaje w toku badań i tak też powinien być rozumiany.

Monitorowanie dotyczy zastosowania mechanizmów specyficznych dla sektora audiowizualnego np. wsparcia publicznego, regulacji, porozumień branżowych i deklaracji  politycznych. W momencie gdy podejmowane są bardziej ogólne, nadrzędne środki dotyczące  na przykład takich dziedzin, jak zatrudnienie, będą one  podawane do wiadomości w zakresie, w jakim mają zastosowanie,  szczególnie w sektorze audiowizualnym. Informacje prezentowane są w różnych kategoriach.

Platforma daje zatem możliwość zapoznania się  z rozwiązaniami zastosowanymi przez rządy państw europejskich, jak na przykład ulgi podatkowe dla niemieckich przedsiębiorstw bezpośrednio dotkniętych kryzysem, które  obejmują:

  • · odstąpienie od zobowiązań podatkowych z tytułu podatku dochodowego i podatku dochodowego od osób prawnych oraz podatku od sprzedaży do końca 2020 r.
  • · zaliczki na poczet podatku mogą być również korygowane o podatek dochodowy i podatek dochodowy od osób prawnych.

https://www.bundesfinanzministerium.de/Content/DE/Downloads/BMF_Schreiben/Weitere_Steuerthemen/Abgabenordnung/2020-03-19-steuerliche-massnahmen-zur-beruecksichtigung-der-auswirkungen-des-coronavirus.pdf?__blob=publicationFile&v=1

W oparciu o środki rządu Republiki Chorwacji, który chce zachować zatrudnienie, Ministerstwo Kultury zaprasza przedsiębiorców i pracowników niezależnych z sektora kultury i twórczości do ubiegania się o dotacje na utrzymanie zatrudnienia

https://www.min-kulture.hr/default.aspx?id=24333

Zebrane informacje odnoszą się do sektora kultury. Można też znaleźć rozwiązania zaproponowane przez rządy dla mikro przedsiębiorców. 

W odpowiedzi na konsekwencje, jakie niesie epidemia dla sektora audiowizualnego, Komisja Europejska oraz Agencja Wykonawcza ds. Edukacji, Kultury i Sektora Audiowizualnego EACEA podjęły decyzję o przedłużeniu terminów składania wniosków w ramach dwóch obszarów dofinansowania komponentu MEDIA:

  1. Promocja on-line, wezwanie EACEA/23/2019 - Nowy termin składania wniosków:

5 maja 2020 roku, do godz. 17:00 czasu brukselskiego;

https://kreatywna-europa.eu/aplikacje/dystrybucja-on-line/

  1. Festiwale filmowe, wezwanie EACEA/26/2019 - Nowy termin składania wniosków:

21 maja 2020 roku, do godz. 17:00 czasu brukselskiego;

https://kreatywna-europa.eu/aplikacje/development-projekt-pojedynczy-2-2/

 

 

 

[1] Źródła informacji dla tego projektu: w celu szybkiego zebrania tych danych i zapewnienia ich wiarygodności  Europejskie Obserwatorium Audiowizualne wykorzystuje swoją praktycznie niezrównaną sieć profesjonalnych i instytucjonalnych źródeł informacji w całej Europie: Komitet Doradczy, sieć korespondentów prawnych EOA, EFARN (The European Film Agency Research Network), EPRA (Europejska Platforma Organów Regulacyjnych)

{"register":{"columns":[]}}