W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Inauguracja roku akademickiego w Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi

06.10.2022

„Życzę wszystkim Państwu, aby nadchodzący czas był dla środowiska uczelni artystycznych okresem stabilności i rozwoju. Chciałbym, abyśmy kończyli ten rok akademicki w przekonaniu, że polska kultura i sztuka kolejny raz potwierdziły swoją wartość i niepowtarzalność. W Państwa rękach zyskują one walor najcenniejszego skarbu” – napisał w liście z okazji inauguracji roku akademickiego 20222/23 wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński. List odczytała dziś podczas uroczystości w Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi wiceminister Wanda Zwinogrodzka, która w imieniu ministra wręczyła zasłużonym pracownikom uczelni Medale „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Inauguracja roku akademickiego w Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi

Wicepremier Piotr Gliński zapewnił w liście o wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego wobec problemów, z jakimi borykają się uczelnie artystyczne. Poinformował także o planowanym przekazaniu uczelniom artystycznym środków na sfinansowanie podwyżek wynagrodzeń dla wszystkich pracowników w 2023 r.

Odznaczeni Medalem „Gloria Artis”

Minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński przyznał Srebrne Medale „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” sześciu profesorom Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. Są to:

  • prof. Elżbieta Kędzia – emerytowana profesor Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. Od ponad 45 lat zajmuje się projektowaniem unikatowej tkaniny artystycznej zarówno dużego, jak i małego formatu (gobeliny, żakardy, miniatury). Od 1991 r. prowadziła Pracownię Projektowania Komputerowego, zaś w latach 2012 - 2014 - Pracownię Tkaniny Dekoracyjnej. W 2004 r. otrzymała tytuł profesor sztuk plastycznych. Od 2006 r. pracowała na stanowisku profesora zwyczajnego. W latach 2005 - 2012 pełniła funkcję dziekana Wydziału Tkaniny i Ubioru ASP w Łodzi.
     
  • prof. Lesław Miśkiewicz – profesor sztuk plastycznych, od 43 lat związany z Akademią Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. Jest aktywnym twórcą w dziedzinie grafiki artystycznej i malarstwa. Od 1989 r. prowadzi Pracownię Podstaw Kompozycji. W latach 1999 - 2008 kierował Katedrą Wybranych Zagadnień Plastycznych i Katedrą Multimediów, natomiast od 2017 r. pełni funkcję kierownika Katedry Kompozycji. Od 2019 do 2021 r. był członkiem pierwszej Rady Uczelni, kilkukrotnie zasiadał również w Senacie ASP w Łodzi.
     
  • prof. Sławomir Ćwiek – pedagog i artysta działający w przestrzeni grafiki warsztatowej. Od 1992 r. jest związany ze swoją macierzystą uczelnią - Akademią Sztuk Pięknych w Łodzi. Od 2008 r. jest Kierownikiem Pracowni Druku Cyfrowego i Technik Klasycznych, później przemianowanej na Pracownię Technik Łączonych. W latach 2012 - 2019 pełnił funkcję kierownika Katedry Grafiki Artystycznej na Wydziale Grafiki i Malarstwa ASP w Łodzi, a w latach 2019 - 2020 dyrektora Instytutu Grafiki Artystycznej.
     
  • prof. Włodzimierz Cygan – absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Łodzi (obecnie Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi), gdzie studiował w latach 1974 - 1980. Dyplom obronił na Wydziale Wzornictwa Przemysłowego w Pracowni Gobelinu i Dywanu prof. Antoniego Starczewskiego. Po studiach rozpoczął indywidualną działalność twórczą ze szczególnym ukierunkowaniem na tkaninę artystyczną. Od 2008 r. pracuje w macierzystej uczelni na stanowisku profesora zwyczajnego. Do 2019 r. kierował Pracownią Druku na Tkaninie na Wydziale Tkaniny i Ubioru. Aktualnie prowadzi Pracownię Tkaniny Unikatowej w Instytucie Tkaniny, Druku na Tkaninie i Stylizacji Wnętrz na Wydziale Sztuk Projektowych.
     
  • prof. Zbigniew Dudek – profesor Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego
    w Łodzi. Realizuje twórczość w zakresie rzeźby, obiektu i rysunku. Od 1992 r. jest związany z Pracownią Rzeźby na Wydziale Tkaniny i Ubioru, której od 2000 r. był kierownikiem. Od 2016 r. prowadzi Pracownię Obiektu Artystycznego początkowo na Wydziale Rzeźby i Działań Interaktywnych, a obecnie w Instytucie Rzeźby na Wydziale Sztuk Pięknych łódzkiej ASP. W trakcie kadencji 2008-2012 pełnił funkcję prodziekana, a następnie w latach 2012-2016 - dziekana na Wydziale Tkaniny i Ubioru.

     
  • prof. Zbigniew Purczyński – profesor sztuk plastycznych w Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. Główną dziedziną artystycznej aktywności Zbigniewa Purczyńskiego jest grafika. W latach 1993-1999 pełnił funkcję prodziekana Wydziału Grafiki i Malarstwa ASP w Łodzi. Od 1999 do 2005 r. był dziekanem Wydziału Grafiki i Malarstwa. W latach 2005 - 2012 pełnił funkcję prorektora ds. nauczania, od 2016 do 2019 r. - dziekana Wydziału Malarstwa i Rysunku , a od 2019 do 2021 r. – dyrektora Instytutu Malarstwa i Rysunku.
     

Akademia Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi

Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi powstała w 1945 r. – początkowo jako Państwowa Wyższa Szkoła Sztuk Plastycznych. Stworzyli ją artyści związani po wojnie z Łodzią: Władysław Strzemiński, Stefan Wegner, Felicjan Szczęsny-Kowarski, Roman Modzelewski, Ludwik Tyrowicz, Władysław Daszewski i Stanisław Byrski. PWSSP mieściła się w budynku przy ulicy Narutowicza 77. Na początku działały tylko trzy wydziały: Wydział Włókienniczy, Wydział Ceramiki oraz Wydział Grafiki. Pierwszym dyrektorem szkoły został Leon Ormezowski – malarz kolorysta. W pierwszych dwóch latach ustalono profil uczelni. Miała kształcić w zakresie sztuk użytkowych, ale także tzw. sztuk czystych. Do głównych specjalizacji należały: ceramika, włókiennictwo, meblarstwo oraz druk na tkaninie, ponieważ PWSSP w Łodzi zależało na ścisłej współpracy z lokalnym i krajowym przemysłem.

W roku szkolnym 1946/47, obok Wydziału Włókienniczego i Ceramiki, stworzono Wydział Plastyki Przestrzennej prowadzony przez Władysława Strzemińskiego, założyciela grupy artystycznej „a.r.”. Był on najsilniejszą i najwybitniejszą osobowością łódzkiej uczelni. W 1949 r. rektorem został Stefan Wegner. Był to czas zaostrzenia polityki wewnętrznej kraju. Realizm socjalistyczny stał się obowiązującą w sztuce doktryną, przez co zniszczone zostało łódzkie awangardowe środowisko. Kolejną restrykcją była likwidacja Wydziału Plastyki Przestrzennej. Ze szkoły usunięto niebezpiecznego politycznie Strzemińskiego, który pozostał bez środków do życia.

Łódzka PWSSP współpracowała z Ministerstwem Przemysłu Lekkiego i należącą do niej Komisją do Spraw Programowania Mody. Częściowo dzięki dotacjom przemysłu wybudowano nowe budynki: przy ul. Narutowicza 79 i przy ul. Wierzbowej. W 1976 r. oddano do użytku nowy gmach mieszczący się przy ul. Wojska Polskiego, który jest siedzibą łódzkiej szkoły do chwili obecnej. 23 kwietnia 1988 r. szkole nadano imię Władysława Strzemińskiego, a w 1996 r. – status Akademii Sztuk Pięknych.

Do najbardziej zasłużonych profesorów uczelni należą: Władysław Strzemiński, Roman Artymowski, Stefan Byrski, Stanisław Fijałkowski, Zdzisław Głowacki, Marian Jaeschke, Tomasz Jaśkiewicz, Lena Kowalewicz, Stefan Krygier, Lech Kunka, Antoni Starczewski, Maria Stieber, Janina Tworek-Pierzgalska oraz Teresa Tyszkiewicz.

Obecnie uczelnia składa się z czterech Wydziałów: Tkaniny i Ubioru, Grafiki i Malarstwa, Wzornictwa i Architektury Wnętrz oraz Edukacji Wizualnej.

Zdjęcia (6)

{"register":{"columns":[]}}