W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Międzynarodowa Nagroda Wyszehradzka dla Narodowego Centrum Kultury

26.06.2023

Bardzo cieszymy się, że Narodowe Centrum Kultury zostało laureatem Nagrody Wyszehradzkiej. To jest instytucja, która robi bardzo wiele w obszarze kultury, a została uhonorowana przede wszystkim za organizację Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej EUFONIE – powiedział w Bratysławie minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński. Uroczystość wręczenia Międzynarodowej Nagrody Wyszehradzkiej Narodowemu Centrum Kultury zainaugurowała spotkanie ministrów kultury V4 w stolicy Słowacji.

Międzynarodowa Nagroda Wyszehradzka dla Narodowego Centrum Kultury, fot. Danuta Matloch

Minister kultury podkreślił, że zapoczątkowany w 2018 roku Festiwal jest pierwszym tego typu wydarzeniem w tym regionie Europy.

Jest on realizowany w bardzo szerokiej formule, od Skandynawii aż po Bałkany. Najczęściej prezentowane są dzieła polskich, czeskich, słowackich i węgierskich kompozytorów, ale jest na nim również muzyka ze Skandynawii i z Bałkanów. Każdego roku program jest imponujący, co sytuuje to wydarzenie wśród najpoważniejszych festiwali muzycznych w Europie – zaznaczył prof. Piotr Gliński.

Narodowe Centrum Kultury decyzją ministrów kultury Państw Grupy Wyszehradzkiej zostało uhonorowane Międzynarodową Nagrodą Wyszehradzką za rok 2021. Instytucja  została wyróżniona m.in. za organizację Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej EUFONIE. NCK zostało też docenione za murale upamiętniające 30-lecie współpracy wyszehradzkiej w czterech stolicach: Warszawie, Budapeszcie, Bratysławie i Pradze. Narodowe Centrum Kultury to państwowa instytucja kultury, której statutowym zadaniem jest podejmowanie działań na rzecz rozwoju kultury.

Ideą Festiwalu EUFONIE jest upowszechnianie dziedzictwa kulturowego większości krajów określanych dzisiaj jako Europa Środkowo-Wschodnia: od Bałkanów, poprzez Rumunię i Austrię, kraje Grupy Wyszehradzkiej, Ukrainę i Białoruś, po kraje bałtyckie. Obszar ten stanowi niezwykle interesujący tygiel, który pozwala na odkrywanie swojej złożoności poprzez różnorodność prezentowanych utworów i artystów. O wyjątkowości Festiwalu stanowi z jednej strony czerpanie z tradycji, z drugiej zaś prezentowanie zupełnie nowych, nieodkrytych wcześniej brzmień. Eufonie prezentują muzykę różnych epok i stylów. Wydarzenie to przyczynia się do wzmocnienia wymiany kulturalnej pomiędzy krajami V4, szczególnie w dziedzinie muzyki. Jednym ze stałych elementów projektu EUFONIE jest obecność i zaangażowane znakomitych osobistości i instytucji z krajów Grupy Wyszehradzkiej.

Międzynarodowa Nagroda Wyszehradzka

Nagroda jest przyznawana wspólną decyzją ministrów kultury V4 w uznaniu wkładu w rozwój współpracy kulturalnej pomiędzy krajami V4. Została ustanowiona podczas spotkania ministrów kultury V4 w węgierskim mieście Sarospatak, które miało miejsce w listopadzie 2004 r. W poprzednich latach polskimi laureatami Nagrody były: Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie (2006), Stowarzyszenie Villa Decjusza (2010) oraz Międzynarodowy Festiwal Teatralny „Demoludy-Nowa Europa” (2014).

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}