W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ukrainian Freedom Orchestra niesie przesłanie wolności – spotkanie wicepremiera Piotra Glińskiego z ukraińskimi muzykami

26.07.2022

Ukraina broni nie tylko swojej suwerenności, ale broni także Polski i całej Europy, całego cywilizowanego świata, wolności i wartości demokratycznych. Obecnie świat obojętnieje wobec wojny i wobec zła. Nie możemy się na to zgodzić. Kultura i muzyka, przede wszystkim ukraińska, ale także i polska, służy jako broń wobec zagrożenia dla dobra i demokracji ze strony Federacji Rosyjskiej – powiedział wicepremier prof. Piotr Gliński podczas spotkania z muzykami Ukrainian Freedom Orchestra w Teatrze Wielkim- Operze Narodowej.

Ukrainian Freedom Orchestra niesie przesłanie wolności – spotkanie wicepremiera Piotra Glińskiego z ukraińskimi muzykami, fot. Danuta Matloch

Minister kultury i dziedzictwa narodowego podkreślił rolę inicjatorów powołania Orkiestry. Bezpośrednimi pomysłodawcami inicjatywy, którą realizuje Teatr Wielki-Opera Narodowa we współpracy z nowojorską Metropolitan Opera byli Keri-Lynn Wilson wraz z mężem Peterem Gelbem oraz dyrektor TWON Waldemar Dąbrowski – wskazał prof. Piotr Gliński. Dodał, że koszty organizacji koncertu oraz pobytu muzyków w Warszawie zostały sfinansowane ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. To kolejny projekt tego typu finansowany przez MKiDN – resort był zaangażowany również w organizację pobytu i prób w Polsce Kyiv Symphony Orchestra, Młodzieżowej Akademickiej Orkiestry Symfonicznej Ukrainy „Słobożański” z Charkowa, która włąsnie ponownie gości w kampusie Europejskiego Centrum Muzyki im. Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach, oraz Narodowego Zespołu Pieśni i Tańca Ukrainy im. Grygoria Wieriowki z Kijowa „Veryovka”.

Po przyjeździe do Polski, przez ostatnich dziesięć dni, muzycy odbywali intensywne próby. Dołożyliśmy wszelkich starań, aby stworzyć im warunki pozwalające przygotować się do światowego tournée. Jest to zespół złożony z muzyków z Ukrainy oraz grających w orkiestrach na całym świecie. Po warszawskiej inauguracji, koncerty niosące to ważne przesłanie, odbędą się w najważniejszych salach świata- powiedział wicepremier Gliński.

Ukrainian Freedom Orchestra

Polsko-amerykańska inicjatywa

W geście solidarności z ofiarami wojny w Ukrainie Metropolitan Opera w Nowym Jorku oraz Teatr Wielki - Opera Narodowa w Warszawie przy wsparciu MKiDN postanowiły utworzyć Ukrainian Freedom Orchestra – zespół muzyczny, w skład którego wchodzą czołowi ukraińscy instrumentaliści.

Członkowie orkiestry to ukraińscy muzycy należący do europejskich orkiestr, a także czołowi muzycy z najważniejszych ośrodków Ukrainy, którzy w ostatnim czasie zmuszeni byli opuścić swój kraj. Na co dzień związani są m.in. z Kijowską Operą Narodową, Narodową Orkiestrą Symfoniczną Ukrainy, Orkiestrą Filharmonii Lwowskiej i Operą w Charkowie, a także z takimi zagranicznymi zespołami jak Orkiestra Tonkünstler w Wiedniu, Belgijska Orkiestra Narodowa i Królewska Orkiestra Concertgebouw. Podobnie jak w przypadku członków Kyiv Symphony Orchestra, ukraińskie władze udzieliły specjalnego zezwolenia na udział w przedsięwzięciu mężczyznom w wieku poborowym, aby mogli opuścić kraj i w ten sposób zademonstrować moc sztuki w obliczu wojny.

Muzycy rozpoczeli próby 18 lipca w Warszawie. Koncert inaugurujący tournée odbędzie się 28 lipca w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej. Koszty jego organizacji oraz pobytu muzyków w Warszawie finansowane są ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Następnie orkiestra wystąpi podczas BBC Proms w Londynie (31.07); w Monachium (1.08); podczas Chorégies d’Orange Festival w południowej Francji (2.08); w berlińskim Konzerthausie (4.08); podczas Edinburgh Festival (6.08), w sali koncertowej w Snape Maltings (8.08); na Concertgebouw Festival w Amsterdamie (11.08) i w hamburskiej Elbphilharmonie (13.08). 16 sierpnia orkiestra poleci do Stanów Zjednoczonych, gdzie da koncerty w nowojorskim Lincoln Center (18 i 19/08) oraz Kennedy Center w Waszyngtonie (20/08).

Jednym z celów trasy koncertowej Ukrainian Freedom Orchestra jest zaprezentowanie światu różnorodności i wyjątkowości ukraińskiej muzyki i ukraińskich wykonawców. Orkiestrę poprowadzi Keri-Lynn Wilson – kanadyjska dyrygentka ukraińskiego pochodzenia. W programie usłyszymy VII symfonię ukraińskiego kompozytora Wałentyna Sylwestrowa, II koncert fortepianowy Fryderyka Chopina z udziałem młodej ukraińskiej wirtuozki fortepianu Anny Fedorovej oraz IV symfonię Johannesa Brahmsa. Liudmyla Monastyrska podczas tournée zaśpiewa wspaniałą arię Leonory „Abscheulicher!” z Fidelia Ludwiga van Beethovena, która jest hymnem na cześć człowieczeństwa i pokoju w obliczu przemocy i okrucieństwa.

Trasa Ukrainian Freedom Orchestra pomoże zebrać środki na wsparcie ukraińskich artystów – zostaną one przekazane Ministerstwu Kultury i Polityki Informacyjnej Ukrainy. Dodatkowo będzie można dokonywać bezpośrednich wpłat na konto Ministerstwa za pośrednictwem strony internetowej, której adres zostanie podany wkrótce.

Dyrygentka i solistki

Maestra Keri-Lynn Wilson podczas swojej ponad dwudziestoletniej kariery międzynarodowej poprowadziła jako dyrygentka gościnna najbardziej prestiżowe orkiestry świata, w tym Los Angeles Philharmonic czy Symphonieorchester des Bayerischen Rundfunks i wystąpiła w najważniejszych teatrach operowych świata, m.in. Operze Królewskiej w londyńskim Covent Garden, monachijskiej i wiedeńskiej Staatsoper oraz Teatrze Bolszoj w Moskwie. W najbliższym sezonie artystka zadebiutuje w Metropolitan Opera w Nowym Jorku w „Lady Macbeth miceńskiego powiatu” Szostakowicza i powróci do londyńskiej Opery Królewskiej, by poprowadzić spektakle „Traviaty” Verdiego. Za nagranie opery „ZygmuntRossiniego z orkiestrą Bayerische Rundfunk została nominowana do nagrody Opus Klassik 2020 dla najlepszego dyrygenta roku.

Ukraińska sopranistka Liudmyla Monastyrska zadebiutowała w Metropolitan Opera w Nowym Jorku w partii tytułowej Aidy w operze Verdiego w 2012 roku. Następnie wykonała na tej scenie partię Toski w operze Pucciniego, Santuzzy w „Rycerskości wieśniaczej” Mascagniego i Abigaille w „Nabuccu” Verdiego. W obecnym sezonie zaśpiewa partię tytułową w „TurandotPucciniego w Met, Abigaille w „Nabuccu” w Operze Królewskiej w Covent Garden oraz partię tytułową w „Aidzie” w Neapolu i Weronie. W minionym czasie można ją było usłyszeć jako Aidę, Elżbietę („Don Carlos”), Toskę i Abigaille w Narodowej Operze Ukrainy; Lady Macbeth w bawarskiej Staatsoper; Leonorę w „Trubadurzew La Scali; Toskę w Rzymie i Barcelonie; Abigaille w Deutsche Oper w Berlinie i Hamburgu; Leonorę w „Mocy przeznaczenia” w Deutsche Oper w Berlinie i Covent Garden oraz Santuzzę w wersji koncertowej „Rycerskości wieśniaczej” z NDR Radiophilharmonie.

Ukraińska pianistka Anna Fedorova występowała z czołowymi zespołami świata, m.in. Philharmonia Orchestra, Royal Philharmonic, Tokyo Symphony, Yomiuri Orchestra, Rosyjską Orkiestrą Narodową, Utah Symphony, Dallas Symphony, Hong Kong Philharmonic oraz Netherlands Philharmonic. W 2018 roku artystka podpisała kontrakt z wytwórnią Channel Classics Records, co zaowocowało wydaniem sześciu albumów, w tym nagrania I koncertu fortepianowego Rachmaninowa z St. Gallen Symphony Orchestra oraz podwójnej płyty Silhouettes ze skrzypaczką Daną Zemtsov. W marcu 2022 zorganizowała koncert z udziałem członków Concertgebouw Orchestra oraz wiolonczelistki Mai Fridman, dzięki czemu zebrała 111 tys. euro na pomoc humanitarną dla ofiar wojny w Ukrainie.

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}