W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

7 pytań do zespołu educarium - lidera rozwiązań edukacyjnych tworzonych przez ludzi z pasją!

23.08.2023

Educarium to lider innowacyjnych rozwiązań edukacyjnych działający na polskim rynku od siedemnastu lat. Firma zajmuje się m.in. wyposażaniem placówek oświatowych w pomoce dydaktyczne oraz prowadzeniem warsztatów edukacyjnych dla uczniów i nauczycieli. Jedną z najważniejszych wartości, które przyświecają jej działalności, jest współpraca. Educarium aktywnie angażuje się w realizację programu Laboratoria Przyszłości – przekazując sprzęt, szkoląc edukatorów Mobilnych Laboratoriów Przyszłości i angażując się w wydarzenia edukacyjne.

Po lewej napis: 7 pytań do educarium lidera rozwiązań edukacyjnych tworzonych przez ludzi z pasją!
Po prawej zdjęcia: Anny Lewandowskiej (prezes), Łukasza Staniszewskiego (dyrektor handlowy), Dariusza Wolskiego (ekspert rozwiązań edukacyjnych), Igora Bratza (logistyk produktów własnych)

Czym zajmuje się firma educarium i jaka misja przyświeca jej działalności?

Anna Lewandowska (prezes): Wyposażamy kompleksowo placówki oświatowe w pomoce dydaktyczne, projektujemy i budujemy place zabaw oraz prowadzimy warsztaty edukacyjne dla uczniów i nauczycieli. Będąc liderem rozwiązań edukacyjnych, jednym z priorytetów naszych działań jest stworzenie stabilnej i długotrwałej relacji na linii szkoła-educarium. Partnerstwo to odpowiednie słowo, które określa nasze stosunki ze szkołami.

Nie chcę używać górnolotnych słów i różnych wyświechtanych frazesów, ale my w educarium naprawdę na pierwszym miejscu stawiamy dobro drugiego człowieka. Wszystko odbywa się 
z jedną szczerą intencją napędzaną pasją, jak pomóc uczyć nauczycielom efektywniej, a dyrektorowi efektywniej zarządzać rozwojem i doskonaleniem wszelkich procesów edukacyjnych. W samym centrum tego naszego educariowego świata znajduje się uczeń i palące pragnienie stworzenia mu optymalnych warunków nauki.

Dlaczego firma educarium zdecydowała się dołączyć do grona partnerów programu Laboratoria Przyszłości?

Anna Lewandowska (prezes): Wszyscy mamy w sobie potrzebę, tę wrodzoną skłonność, z którą przyszliśmy na świat, mianowicie pragnienie, aby się ciągle rozwijać i doskonalić. 

Jedną z naszych najważniejszych wartości jest współpraca, którą dobrze opisuje cytat: „Jeśli chcesz iść szybko, idź sam. Jeśli chcesz zajść daleko, idź w grupie”. Razem możemy dotrzeć 
do każdej szkoły, do każdego ucznia i zmieniać polską edukację na lepsze. W dobie dzisiejszych czasów, w których dochodzimy do  zaskakującej konkluzji, że nie jesteśmy w stanie wiedzieć, jak będą nazywały się  zawody wykonywane przez najmłodszych uczniów, kooperacja nabiera nowego wymiaru. Kiedy poznaliśmy szczegóły programu Laboratoria Przyszłości, bez wahania i jednomyślnie zdecydowaliśmy się dołączyć do grona partnerów.

Status partnera programu Laboratoria Przyszłości traktujemy jako wyróżnienie i prestiż. Jest to dla nas również zwieńczenie siedemnastu  lat czynnej  obecności na polskim rynku. Partnerstwo odbieramy jako jeszcze większą możliwość wywierania wpływu na szkolną rzeczywistość, zatem decyzja o dołączeniu do grona partnerów była oczywista.

Jaki wkład mają Państwo w tworzenie programu?

Anna Lewandowska (prezes): Oprócz wyposażenia busów i showroom’ów w techniczne urządzenia CoolTool i kompletnego przeszkolenia edukatorów Mobilnych Laboratoriów Przyszłości, wspieramy całą społeczność związaną z programem naszym doświadczeniem, zaangażowaniem i pozytywną energią. Szczególnie jest to widoczne podczas wspólnych wydarzeń edukacyjnych, które miały miejsce choćby w Warszawie na otwarciu Hali Laboratoria Przyszłości w Centrum Rozwoju Przemysłów Kreatywnych czy w Suwałkach podczas XIX Jaćwieskiego Festynu Archeologicznego.

Tysiące szkół podstawowych, które dokonywały zakupów w ramach programu Laboratoria Przyszłości zaufały educarium. Oprócz wspomnianych urządzeń do obróbki drewna zakupiły również u nas drukarki 3D, klocki do programowania FISCHERTECHNIK, jak i różnego rodzaju zestawy do doświadczeń  z przedmiotów przyrodniczych. Specjalnym zainteresowaniem cieszyły się zestawy do eksperymentów STEAM, które firma educarium wprowadziła do swojej oferty wiele lat temu, kiedy jeszcze w Polsce mało kto słyszał o tej metodzie nauczania.  

Parafrazując znaną myśl, można powiedzieć, że wiedza to jedyna rzecz, która się mnoży, gdy się ją dzieli i my w educarium uwielbiamy dzielić się wiedzą oraz doświadczeniem. Oczywiście działa to w dwie strony, zgodnie z naszą misją „wierzymy, że nauka to przygoda na całe życie”. Człowiek całe życie się uczy i to wszystko powoduje, że cała nasza społeczność edukacyjna wzrasta. 

Jakie są korzyści dla dzieci wynikające z użytkowania sprzętu do obróbki drewna?

Dariusz Wolski (ekspert rozwiązań edukacyjnych): Nasze urządzenia są bardzo precyzyjne i łatwe w obsłudze, co jest gwarancją dobrego startu w świat obróbki drewna. Kreatywność i umiejętności techniczne są niezwykle ważne w dobie przemysłu 4.0. Nasze rozwiązania edukacyjne, to całkowicie bezpieczne zajęcia, które – zgodnie z aktualną podstawą programową – rozwiną umiejętność planowania i wykonywania projektów konstrukcyjnych. 

Korzyści jest mnóstwo i wbrew pozorom nie dotyczą one tylko i wyłącznie zajęć technicznych, na co może wskazywać sformułowanie „obróbka drewna”. Można śmiało rzec, że stanowią one STEAM w najczystszej postaci. Zajęcia z wykorzystaniem naszych urządzeń dotykają historii (toczenie drewna w minionych epokach), geografii (dostępność drewna z uwzględnieniem uwarunkowań geograficznych), technologii (przygotowanie i prowadzenie procesu tworzenia), inżynierii (projektowanie i konstrukcja produktów przeznaczonych do wykonywania określonych funkcji), sztuki (kreatywna twórczość własnych projektów), przyrody (rodzaje drewna i gatunki lasów) oraz matematyki (symetria, analiza, geometria, logika, przestrzenie i struktury). 

Jak widzimy, dzięki maszynom CoolTool możemy stworzyć zajęcia interdyscyplinarne, tak bardzo pożądane w dzisiejszym świecie, obfitujące w praktyczne ćwiczenia i kreatywne projekty o zróżnicowanym poziomie trudności. Skoro o praktyce mowa, to zgodnie z wciąż aktualną starożytną maksymą „powiedz mi, a zapomnę, pokaż mi, a zapamiętam, pozwól mi zrobić, a zrozumiem”, jest ona kluczem do efektywnej nauki. Jestem przekonany, że takie zajęcia zapewnią wykształcenie wielu zdolnych inżynierów. 

Rozkwit kluczowych kompetencji przyszłości, zdolności efektywnego zarządzania uczeniem się, odpowiedzialności, współpracy, komunikacji i umiejętności rozwiązywania problemów, stanowią nieodłączne elementy wynikające z wykorzystania naszych rozwiązań edukacyjnych. Mówię tu nie tylko o produktach do obróbki drewna, ale o całej gamie autorskich zestawów konstrukcyjnych STEAM, które wprowadzamy i propagujemy już od 2017 roku. 

Nauka w atmosferze wyzwalającej w uczniach wszystko to, co w nich najlepsze, to nasz osobisty priorytet. Kolejnym jest rozbudzenie ciekawości, która idzie w parze z emocjami skutecznie utrwalającymi wiedzę, podobnie jak nauka przez działanie i zabawę. Trzecim priorytetem jest zaś wzrost motywacji wewnętrznej każdego ucznia i nauczyciela. 

Jakie wsparcie oferuje Państwa firma w zakresie szkolenia nauczycieli i edukatorów z maszyn do obróbki drewna? 

Dariusz Wolski (ekspert rozwiązań edukacyjnych): Oferujemy warsztaty dla uczniów i szkolenia dla nauczycieli oraz edukatorów w formie stacjonarnej. Tak naprawdę może się do nas zgłosić każda szkoła, która potrzebuje produktowego wdrożenia i przeszkolenia kadry pedagogicznej. Uczestniczymy także w konferencjach lokalnych i ogólnopolskich, festynach szkolnych oraz wydarzeniach edukacyjnych. Również, jeśli któraś ze szkół tylko zechce, byśmy pojawili się na danej uroczystości, warsztacie lub szkoleniu - z chęcią przyjedziemy.

Nasze wsparcie dotyczy nie tylko maszyn do obróbki drewna, ale całego asortymentu wpisującego się w ideę LP. Wyposażamy szkoły kompleksowo i nie inaczej jest w przypadku tego projektu, a to oznacza długofalową i partnerską współpracę, której jednym z priorytetów jest obsługa posprzedażowa. Nie ważne, czy sprawa dotyczy produktów CoolTool, drukarek 3D, robotyki czy zestawów STEAM - absolutnie każdy nauczyciel i edukator może się do nas zwrócić z potrzebą szkolenia.

Zależy nam na wszechstronnym rozwoju uczniów, kształtowaniu ich szerokich kompetencji oraz dążeniu do poprawy efektów kształcenia. Kładziemy duży nacisk na praktyczne wdrożenie naszych rozwiązań edukacyjnych w każdej szkole. To wszystko sprawia, że sumiennie podchodzimy do kwestii szkoleń, ponieważ sposób, w jaki przekazujemy wiedzę na temat prawidłowego użytkowania produktów, bezpośrednio przekłada się na naukę uczniów. To niezwykle istotna rola, którą traktujemy z należytym szacunkiem i odpowiedzialnością za przyszłość młodych ludzi, a w konsekwencji całego naszego społeczeństwa. 

Możliwość współpracy z placówkami oświatowymi uważamy za ogromny przywilej i zaszczyt. Wręcz uwielbiamy wydobywać z ludzi to, co najlepsze - robiąc wszystko, by rozpalić w nich ogień kreatywności, twórczości i pasji. Jakkolwiek górnolotnie by to nie zabrzmiało, wyzwalanie twórczego potencjału oraz wzrost motywacji wewnętrznej i angażowanie w przejmowanie odpowiedzialności za własny proces uczenia się, stanowią podstawy naszego wsparcia. 

Czy istnieją dodatkowe zasoby lub materiały edukacyjne dostępne dla nauczycieli? Na jakich lekcjach mogą być wykorzystywane w sposób najbardziej efektywny?

Igor Bratz (logistyk produktów własnych): Każdy z produktów zawiera instrukcję składania, pokazującą krok po kroku jak przygotować maszynę do użytkowania – tak, aby uczniowie mogli brać czynny udział w całym procesie. Dodatkowo dołączony został inspirownik, stanowiący wsparcie dla nauczyciela. Wstęp teoretyczny pomaga wdrożyć się w świat obrabiarek i uzyskać większą pewność siebie przed pierwszym projektem. Kolejne strony oraz bezpośrednia praca z produktem rozwijają kompetencje w zakresie: materiałoznawstwa (rodzaje i cechy drewna), technologii (nazewnictwo maszyn oraz ich elementów), inżynierii (tworzenie własnych projektów) oraz matematyki (obliczenia). Oferujemy kompleksowe wsparcie w postaci gotowych projektów, czy też materiałów do obróbki. Produkty w połączeniu z dodatkowymi materiałami z powodzeniem można wykorzystywać na lekcjach techniki oraz kółkach zainteresowań. Do każdego produktu podchodzimy indywidualnie, żeby zapewnić jak najlepsze wsparcie dla nauczycieli. 

Naszym innym autorskim rozwiązaniem są eduStacje, które zawierają kompletną lekcję powtórzeniową bezpośrednio skorelowaną z obecnie obowiązującą podstawą programową. Zawarte w nich karty pracy zostały wydrukowane na grubym papierze, następnie poddanym procesowi laminacji. Pozwala to na ich wielokrotne wykorzystanie, przy uniknięciu dodatkowych kosztów oraz straty czasu przy kserowaniu materiałów. eduStację mogą zostać wykorzystane na takich przedmiotach jak fizyka, biologia, geografia i chemia. Uczeń, utrwalając zdobytą wiedzę, ma możliwość przeprowadzenia dziesiątek doświadczeń.

Jakie są korzyści bycia partnerem programu Laboratoria Przyszłości?

Łukasz Staniszewski (dyrektor handlowy): Największą i zarazem nadrzędną korzyścią jest realna możliwość rozwijania kompetencji technicznych i zdolności manualnych w polskich szkołach. Możliwość partycypowania w programie poprzez udostępnienie całkowicie bezpiecznych urządzeń CooLTooL tj. tokarek, wyrzynarek, wiertarek i szlifierek w jednym, daje uczniowi możliwość poznania budowy podstawowych narzędzi i oczywiście realnej pracy w obróbce drewna i metalu. 

W educarium „wierzymy, że nauka to przygoda na całe życie”, a najlepszą formą zdobywania wiedzy jest działanie. Praca na urządzeniach CooLTooL jest angażująca i dosłownie pochłania uczniów - niejednokrotnie byliśmy tego świadkiem (Np. podczas otwarcia Hali Laboratoriów Przyszłości, w którym nasza firma brała udział, uczniowie przez kilka godzin nieprzerwanie pracowali z drewnem. Często te same osoby po wykonaniu jednego projektu wracały, aby kontynuować pracę nad swoim drugim pomysłem). Jak widać, poza zdolnościami manualnymi i wiedzą techniczną, ten rodzaj aktywności rozbudza wyobraźnię, która jest niezwykle ważna w rozwoju kompetencji przyszłości.

Partnerstwo w programie Laboratoria Przyszłości jest dla nas również wyróżnieniem, które z jednej strony urzeczywistnia nas w roli sprawdzonego dostawcy innowacyjnych rozwiązań edukacyjnych, a z drugiej - umacnia w nas zakorzenioną wiele lat temu kulturę ciągłego doskonalenia wraz  z jednoczesnym kwestionowaniem własnego status quo. W konsekwencji nieocenioną korzyścią jest zmotywowany Zespół, kluczowy dla rozwoju naszego przedsiębiorstwa.

Twórz z nami szkołę przyszłości już dziś

W ramach programu Laboratoria Przyszłości oraz Mobilne Laboratoria Przyszłości prowadzimy nabór Partnerów i Ambasadorów, którzy chcą razem z nami unowocześniać polską edukację. Jeśli jesteś metodykiem, który zgodnie z podstawą programową tworzy scenariusze lekcji, firmą zaangażowaną w rozwój sektora edukacyjnego, lub rodzicem, dla którego Laboratoria Przyszłości są ważną i potrzebną inicjatywą - dołącz do nas!

{"register":{"columns":[]}}