W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wilno biegło "Tropem Wilczym"

23.05.2022

W dniu 22 maja w Wilnie w parku Zakret (Vingis) odbyła się, zorganizowana przez ambasadę, 8. wileńska edycja Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym”. Tegoroczna edycja zgromadziła rekordową liczbę biegaczy – ponad 700 osób – wśród których liczną grupę stanowili uczniowie polskich szkół na Litwie, harcerze, litewscy żołnierze, mieszkańcy oraz goście Wilna.

 Bieg Tropem Wilczym

Bieg rozpoczął się od upamiętnienia minutą ciszy ofiar wojny prowadzonej przez Rosję przeciwko Ukrainie.

„Od kilku miesięcy za naszą wschodnią granicą toczy się regularna wojna będącą wynikiem agresji Rosji na Ukrainę. Obserwując sytuację na Ukrainie widzimy, jak ogromną rolę odgrywa wychowanie młodych ludzi, przypominanie im o historii, która niestety jak widzimy po raz kolejny lubi się powtarzać. Uczenie młodzieży o naszych bohaterach, w tym oczywiście o żołnierzach niezłomnych kształtuje patriotyczne postawy, gotowość do rozumienia państwa jako dobra wspólnego, któremu chcemy i powinniśmy służyć.” – powiedziała Ambasador RP na Litwie Urszula Doroszewska

Tegoroczny bieg odbywał się również z okazji Międzynarodowego Dnia Bohaterów Walki z Totalitaryzmem (25 maja), ustanowionego na pamiątkę rotmistrza Witolda Pileckiego.

Wyjątkowość edycji biegu „Tropem Wilczym“ w Wilnie polega na tym, że ta inicjatywa pierwotnie dedykowana polskim bohaterom, tutaj na Litwie ma wymiar łączący nasze obydwa narody. Od kilku lat aktywnie inicjatywę wspiera także Wojsko Litewskie, które przygotowało prezentację broni i sprzętu wojskowego oraz wzięło udział w biegu.

Biegowi towarzyszyła wystawa „Podziemie łączy / Pogrindis jungia”, przedstawiająca w obu językach historię polskiego i litewskiego podziemia, uwzględniająca wątki współpracy Polaków i Litwinów w okresie II wojny światowej oraz po niej. Wystawa powstała na bazie albumu, który w ubiegłym roku wydała Fundacja Pomoc Polakom na Wschodzie i który spotkał się z bardzo dużym zainteresowaniem odbiorców. 

Zwycięzcy biegu w poszczególnych kategoriach wiekowych zostali uhonorowani pamiątkowymi pucharami i upominkami przygotowanymi przez ambasadę, zaś wszyscy, którzy dotarli do mety otrzymali pamiątkowe medale.
 

Fotorelacja  ->> ->>

Zdjęcia (23)

{"register":{"columns":[]}}