W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wykład prof. Heleny Krasowskiej

06.09.2022

Wykład uznanej językoznawczyni o biografiach językowych

Krasowska_PL

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Wilnie i Stacja Wileńska Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego uprzejmie zapraszają na wykład prof. Heleny Krasowskiej pt. „Biografie językowe: losy ludzi – losy rodzin – losy języków” połączony z prezentacją monografii Autorki pt. „Polacy między Donem, Dniestrem
a Prutem. Biografie językowe”. Spotkanie poprowadzi dr Małgorzata Kasner, dobrze znana w Wilnie, dwukrotnie dyrektor Instytutu Polskiego.  

 

- Co nam zostało z dziedzictwa językowego Pierwszej Rzeczypospolitej?

- Jak funkcjonował język polski na pograniczu polsko-ukraińsko-rosyjskim i polsko-rumuńskim w XX wieku?

- Jak często język polski jest obecnie używany we Wschodniej Ukrainie, Rumunii, Mołdawii, m.in. Naddniestrzu?

- Jaka jest przyszłość regionów wielojęzycznych w Europie?

Na te i inne pytania będą szukali odpowiedzi prelegentki siódmego wykładu z cyklu „Kolokwia Warszawsko - Wileńskie”, organizowanego w Muzeum Narodowym Litwy „Pałac Władców”.

 

*Dr hab. Helena Krasowska jest profesorem - w Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego i w Instytucie Slawistyki Polskiej Akademii Nauk; koordynator Stanicy Naddniestrzańskiej SEW.

*Dr Małgorzata Kasner pracuje na stanowisku adiunkta tegoż Instytutu, była dyrektorką Instytutu Polskiego w Wilnie, w latach 2000 – 2005 i 2009 – 2015.

Działalność obu badaczek sięgała i nadal wychodzi - daleko poza ramki naukowe, m.in. w zakresie dyplomacji kulturalnej.

 

Wykład odbędzie się w Pałacu Władców, 21 września, o godz. 18.00. Językiem wykładu jest polski, z tłumaczeniem symultanicznym na język litewski. Wykład będzie połączony z promocją najnowszej książki prof. Krasowskiej. Wstęp jest wolny.

{"register":{"columns":[]}}