Awanse dla Żołnierzy Niezłomnych
25.10.2017
Podsekretarz stanu w MON Bartłomiej Grabski wręczył Żołnierzom Niezłomnym, w imieniu ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza, awanse na wyższe stopnie oficerskie.
Uroczystość z udziałem żołnierzy Armii Krajowej, ich rodzin oraz przedstawicieli wojska odbyła się w 9. Pułku Rozpoznawczym w Lidzbarku Warmińskim.
Nominacje oficerskie odebrali:
- mjr Józef Rusak ps. Bylina – żołnierz 5. Wileńskiej Brygady AK mjr Zygmunta Szendzielarza Łupaszki
- kpt. Lucjan Deniziak ps. Orzeł – żołnierz 3. Wileńskiej Brygady AK i 5. Wileńskiej Brygady AK mjr Zygmunta Szendzielarza Łupaszki
- kpt. Witold Tracewicz ps. Starzyński – żołnierz 36. Brygady Armii Krajowej „Żejmiana”
- kpt. Henryk Śnieżko – żołnierz 9. Oszmiańskiej Brygady AK
- kpt. Czesława Błaszczuk
- kpt. Tadeusz Dakiniewicz
- kpt. Tadeusz Orzeł
- To dla mnie wielki zaszczyt, że mogę dziś reprezentować ministra i kierownictwo resortu w tak ważnej uroczystości mianowania na wyższe stopnie oficerskie Żołnierzy Niezłomnych. Przez te długie lata żyliście gnębieni przez władze komunistyczne. To były lata, kiedy nie doceniano waszego wysiłku i poświęcenia dla Polski. (…) Musimy pamiętać o tym, że to wy staliście po stronie dobra – mówił podczas spotkania wiceminister.
Podsekretarz stanu w MON podkreślił, że mimo iż takie chwile jak ta dzisiejsza zdarzają się ostatnio często, to mimo wszystko wielu z żołnierzy nie doczekało Wolnej Polski i nie doczekało podziękowania za swoją służbę w imię najwyższych wartości.
mjr Józef RUSAK ps. BYLINA - urodził się 17 marca 1920 roku we wsi Falewicze, gm. Kobylnik. Działał w konspiracji, a w 1943 roku doszedł jako łącznik do oddziału por. Antoniego Górzyńskiego „Kmicica”. Po rozbrojeniu „Kmiciców” stał się jednym z pierwszych żołnierzy mjr. Zygmunta Szendzielarza ps. „Łupaszki” w 5. Brygadzie AK, nazywanej Brygadą Śmierci. Po rozwiązaniu 5. Brygady AK „Bylina” jako dowódca drużyny ruszył w kierunku linii Curzona, wrócił do Wilna, a potem w swoich rodzinnych stronach zorganizował swój oddział. Przyjechał do Polski najpierw do Lublina a potem na Warmię. Tutaj dalej pomagał żołnierzom „Łupaszki” - samego majora spotkał nawet w Olsztynie na poczcie. To „Bylina” dostarczał lekarstwa, które zabierała od niego Danuta Siedzikówna „Inka”.
kpt. Lucjan DENIZIAK ps. ORZEŁ urodził się w 1926 r. w Wojtkowicach na Białostocczyźnie. W 1943 r. wstąpił do Armii Krajowej. Kpt. Lucjan Deniziak ps. "Orzeł", podkomendny płk. Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki", a następnie kpt. Romualda Rajsa "Burego", żołnierz III Brygady Wileńskiej Narodowego Zjednoczenia Wojskowego. Jest też ostatnim żyjącym uczestnikiem bitwy pod Gajrowskimi nieopodal Wydmin. Aresztowany 3.09.1947 r. i skazany na 8 lat więzienia za działalność w podziemiu niepodległościowym, warunkowo zwolniony 16.01.1953 r. (po 6 latach więzienia). Jest też wiceprezesem Niezależnego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.
por. Witold TRACEWICZ ps. ”Starzyński” urodził się 14.12.1921 r., w miejscowości Tataryszki , powiat Święciany, żołnierz 36 Brygady Armii Krajowej „Żejmiana” polskiego oddziału partyzanckiego, okręgu Wilno, która walczyła m.in. pod Mejszagołami. Por. Witold Tracewicz, brał czynny udział m.in. w operacji Ostra Brama. Za zasługi, waleczność i męstwo wielokrotnie odznaczany. Posiada m.in. Złoty Krzyż Zasługi, Order Odrodzenia Polski, Krzyż Armii Krajowej, Krzyż Partyzancki. Od wielu lat aktywnie działa i współpracuje z 9. Warmińskim Pułkiem Rozpoznawczym popularyzując pamięć o żołnierzach wyklętych.
kpt. Henryk ŚNIEŻKO urodził się 14.12.1922 r. w Trykole (woj. wileńskie). W 1942 r. wstąpił do konspiracji AK. W marcu 1944 r. wstąpił do oddziału 9 Brygady Małego. Brał udział w akcjach Krewo, Murowana, Oszmianka, Wilno i wielu innych. W 1944 r. został rozbrojony i osadzony w Miednikach, później internowany do obozu w Kałudze. Po powrocie do Polski zamieszkał we wsi Runowo i zajmował się, wspólnie z rodzicami, gospodarstwem rolnym. W 1946 r. został aresztowany przez UB pod zarzutem współudziału z AK. Zwolniony w 1947 r. z powodu braku dowodów. W lipcu 1958 r. zwolniony z Gromadzkiej Rady Narodowej, po wykryciu współpracy z AK.
kpt. Czesława BŁASZCZUK - żołnierz Armii Krajowej na Lubelszczyźnie, powiat Chełm, miejscowość Cyców. Łączniczka pomiędzy oddziałami AK, przenosiła meldunki, drobną broń, granaty. Ojciec zamordowany w 1945 roku przez UB. Skarbnik Niezależnego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.
Zdjęcia (3)
- Ostatnia modyfikacja:
- 25.10.2017 10:59 administrator gov.pl
- Pierwsza publikacja:
- 25.10.2017 10:59 administrator gov.pl