Inauguracja działalności Fundacji PGZ
23.10.2017
– Fundacja Polskiej Grupy Zbrojeniowej ma służyć umacnianiu, rozbudowywaniu i upowszechnianiu wartości, które towarzyszyły naszemu narodowi od tysiąca lat – powiedział minister Antoni Macierewicz podczas przekazania darowizny na zakup rękopisów "Potopu" Henryka Sienkiewicza.
W poniedziałek 23 października swoją działalność rozpoczęła Fundacja Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Nowo powstała Fundacja Polskiej Grupy Zbrojeniowej przyczyniła się do zakupu rękopisu „Potopu” Henryka Sienkiewicza - dzięki przekazanej darowiźnie, Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej zakupiło dziesięć kart rękopisu. W uroczystym podpisaniu umowy wziął udział minister Obrony Narodowej Antoni Macierewicz.
– Tak jak wojsko, ministerstwo, administracja, tak samo przemysł nie jest tylko sam dla siebie. Tym, co buduje siłę (...), jest duch narodu, dusza narodu; zespół wartości, według których wychowujemy nasze dzieci, potem dorosłych ludzi - tych którzy używają wartości materialnych dla tworzenia wolnej, niepodległej i żyjącej w dobrobycie ojczyzny" – powiedział szef MON.
Podpisanie umowy darowizny odbyło się na terenie Parafii Matki Bożej Loretańskiej na warszawskiej Pradze, przy symbolicznym grobie Rocha Kowalskiego, dzielnego dragona, barwnego bohatera sienkiewiczowskiej epopei.
Fundacja PGZ decyzją o współfinansowaniu zakupu rękopisów nie tylko przyczynia się do zachowania w przestrzeni publicznej spuścizny Henryka Sienkiewicza, ale też tym aktem szlachetnego pietyzmu wobec polskiej kultury dobitnie pokazuje jakim wartościom jesteśmy wierni w naszej służbie Ojczyźnie. Odwaga, determinacja, niezłomna wola i czystość patriotycznego porywu niech będą dla nas takim samym drogowskazem, jakim były dla mężnego Rocha Kowalskiego i innych rycerzy z powieści Henryka Sienkiewicza – powiedział Minister Antoni Macierewicz
Zbiór kart rękopisu „Potopu” Henryka Sienkiewicza wystawiony został w maju tego roku na aukcji zorganizowanej przez jeden z warszawskich antykwariatów. Rękopis zawiera następujące fragmenty powieści:
• zdobycie szwedzkiej chorągwi królewskiej
• Szwedzi w widłach Wisły i Sanu. Zdobycie Sandomierza
• poselstwo Zagłoby do obozu szwedzkiego po Rocha Kowalskiego
– Uroczystości takie jak ta pokazują, że Polska Grupa Zbrojeniowa jest czymś więcej niż zwykłą spółką. Ze względu na nasze strategiczne miejsce w systemie bezpieczeństwa Rzeczypospolitej Polskiej czujemy się zobowiązani także do szczególnej troski o naszą historię i nasze dziedzictwo. Aby dać godny wyraz tej pamięci i temu zaangażowaniu zdecydowaliśmy powołać fundację, która poprzez działania podejmowane w wymiarze społecznym i kulturalnym będzie dopełniała misję Grupy PGZ – podkreślił prezes PGZ Błażej Wojnicz.
Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej w porozumieniu z antykwariatem zastrzegło sobie prawo do nabycia rękopisu poza aukcją, po zgromadzeniu kwoty zakupu w wysokości 71 500 zł. Instytucja ogłosiła zbiórkę środków, zwracając się o wsparcie do dużych ogólnopolskich firm, lokalnych przedsiębiorców i osób indywidualnych, miłośników twórczości Henryka Sienkiewicza. Na apel muzeum odpowiedziały szkoły z terenu powiatu łukowskiego, placówki noszące imię H. Sienkiewicza, turyści oraz indywidualni darczyńcy z całej Polski. Do sfinalizowania transakcji brakowało jednak kluczowych partnerów przedsięwzięcia. Decyzję o wsparciu finansowym muzeum w zakupie kart rękopisu „Potopu” podjęła nowo utworzona Fundacja Polskiej Grupy Zbrojeniowej, dla której jest to projekt inaugurujący jej działalność.
Zakupione karty rękopisu „Potopu” Henryka Sienkiewicza będą wystawione w dworku w Woli Okrzejskiej, miejscu narodzin polskiego noblisty i siedziby poświęconego jego osobie muzeum, które właśnie obchodziło jubileusz 50-lecia swojego istnienia.
– Służba Ojczyźnie w czasach pokoju nie wymaga ofiary krwi. Wiąże się natomiast z wdzięcznością dla tych, którzy swoją krew przelali oraz dla tych, których dorobek, talent i postawa zbudowały fundament naszej Ojczyzny. Dzisiaj, biorąc za wzór poprzednie pokolenia, możemy służyć naszemu Krajowi wytrwałą pracą, nauką, wychowaniem młodzieży i pielęgnowaniem kultury, braniem odpowiedzialności za przyszłość Polski. Szczególnie zależy nam na współpracy ze środowiskami weteranów zarówno tych z czasów II wojny światowej, jak i tych którzy współcześnie brali udział w misjach wojska polskiego poza granicami kraju – powiedziała Eliza Dzwonkiewicz, prezes Fundacji Polskiej Grupy Zbrojeniowej.
Prezes Fundacji PGZ zaznaczyła, że tym gestem rozpoczynają swoją działalność:
– A równocześnie zakup tych rękopisów jest naszą deklaracją, jakim sprawom będziemy służyć. Oczywiście najważniejsze wartości, które będą nam przyświecać, to wartości patriotyczne. Będziemy hołdować tradycji i kulturze – zaakcentowała Dzwonkiewicz.
Dyrektor Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej Maciej Cybulski nawiązał do starań muzeum o pozyskanie rękopisów:
– Zainicjowaliśmy akcję publiczną, w którą włączyły się m.in. szkoły z całej Polski. Zdałem sobie sprawę, że jednak nie wiadomo, czy to się uda. I wtedy na ratunek przyszła nam Polska Grupa Zbrojeniowa i Fundacja. Pozyskanie tych rękopisów to dla nas najpiękniejszy prezent jubileuszowy, muzeum obchodzi bowiem jubileusz 50-lecia działalności.
Uroczystość zakończyło złożenie wieńców m.in. przez szefa MON i przedstawicieli Fundacji Polskiej Grupy Zbrojeniowej przed symbolicznym grobem Rocha Kowalskiego oraz salwa honorowa.
Głównym celem Fundacji Polskiej Grupy Zbrojeniowej jest wspieranie środowisk i inicjatyw, które służą Ojczyźnie. Służbę tę rozumiemy jako świadome i konsekwentne działanie z myślą o dobru Polski i jej obywateli, na różnych polach i w różnych dziedzinach życia społecznego.
Zdjęcia (4)
- Ostatnia modyfikacja:
- 23.10.2017 10:45 administrator gov.pl
- Pierwsza publikacja:
- 23.10.2017 10:45 administrator gov.pl