W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Miliard więcej na modernizację

22.10.2017

Wojskowy budżet jest w pełni transparentny. Każda złotówka jest jasno opisana i wiadomo, na co konkretnie zostanie przeznaczona – mówi generał dywizji Sławomir Pączek, dyrektor Departamentu Budżetowego MON. Dodaje, że w przyszłym roku Siły Zbrojne RP przeznaczą na modernizację techniczną o miliard złotych więcej niż w tym roku.

cielinski_3.jpg

Panie Generale, czy w budżecie MON możliwe jest tworzenie rezerw do wykorzystania na dowolny, nieokreślony wcześniej konkretny cel, tzw. zaskórniaków?

Generał dywizji Sławomir Pączek, dyrektor Departamentu Budżetowego MON – Budżet MON podlega rygorom prawnym wynikającym z ustawy o finansach publicznych, ustawy budżetowej oraz innych ustaw i rozporządzeń. Regulacje te nie zezwalają dysponentowi na tworzenie rezerw, czy jak pan to określił, zaskórniaków. Każda złotówka w budżecie resortu musi być jasno opisana, na co konkretnie zostanie przeznaczona. Wszystko jest ujęte bardzo strukturalnie, w działy, rozdziały i paragrafy wydatków, które grupują główne cele i zadania. Dzięki nim budżet Ministerstwa Obrony Narodowej jest dokumentem w pełni transparentnym.

Ale przecież budżet MON można w trakcie roku zmieniać i wspomniane przez pana wcześniejsze plany i założenia korygować.

To prawda, że są takie narzędzia, bo resort obrony musi mieć możliwość błyskawicznego reagowania, także finansowo, na nowe zadania. Zmiany dokonywane w budżecie MON są wynikiem realizowanych jawnie decyzji ministra obrony, które są wydawane co najmniej raz w miesiącu. Mają one szczegółowe uzasadnienia i są uzgodnione z osobami funkcyjnymi. Minister w ciągu ostatnich dwóch lat nigdy nie nakazywał arbitralnie, aby wprowadzać zmiany w budżecie, jedynie zatwierdzał merytorycznie te przygotowane przez Departament Budżetowy MON. Potwierdzają to wyniki kontroli różnych instytucji, które stwierdziły celowy i oszczędny sposób realizacji zadań przez MON.

W mediach głośno jest ostatnio o przyszłorocznym budżecie MON-u, a konkretniej o wydatkach, jakie są planowane na wojska obrony terytorialnej. Skąd w nim aż 568 milionów na ten rodzaj wojsk?

Owe 568 mln zł nie są, jak sugerują niektóre media, tylko wydatkami na pensje dla żołnierzy zawodowych i żołnierzy ochotników. Są to środki przewidziane na rozwinięcie do końca 2018 roku 13 brygad OT. Pieniądze te są przeznaczone m.in. na remonty obiektów sztabowych i szkoleniowych, zakupy materiałów i wyposażenia, sfinansowanie ćwiczeń i szkoleń oraz innych bieżących zadań związanych z nowo powstającym rodzajem sił zbrojnych.

A ilu żołnierzy WOT będzie liczył w 2018 roku?

2600 żołnierzy zawodowych i około 17000 żołnierzy ochotników. Aktualnie w WOT służy ponad 1,1 tys. żołnierzy zawodowych oraz 5,2 tys. żołnierzy ochotników.

Ile pieniędzy armia przeznaczy w 2018 roku na modernizację techniczną?

Będzie to 10,4 mld złotych, co w porównaniu do tego samego planu na 2017 rok oznacza, że wydamy na nowy sprzęt i uzbrojenie około 1 mld złotych więcej. To zdecydowanie dobra wiadomość dla naszych żołnierzy. Mogą bowiem liczyć na to, że w porównaniu do zeszłorocznych zakupów, w ramach których pozyskaliśmy m.in. karabinki, sprzęt przeciwchemiczny, noktowizję, armatohaubice Krab, moździerze Rak, transportery, pojazdy transportowe, w tym roku kupimy jeszcze więcej nowoczesnego sprzętu. A przecież z tego budżetu MON sfinansowano także zakup samolotów do transportu najważniejszych osób w państwie.

 

Rozmawiał Krzysztof Wilewski / polska-zbrojna.pl

Materiały

<strong>Rozmawiał Krzysztof Wilewski / polska-zbrojna.pl</strong>

Zdjęcia (1)

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
22.10.2017 14:46 administrator gov.pl
Pierwsza publikacja:
22.10.2017 14:46 administrator gov.pl
{"register":{"columns":[]}}