Narodowe Święto Niepodległości
11.11.2017
- Nie wolno nam zapomnieć, że niepodległość nie jest dana raz na zawsze - powiedział Prezydent RP, Zwierzchnik Sił Zbrojnych Andrzej Duda podczas obchodów Narodowego Święta Niepodległości.
W południe w Warszawie przed Grobem Nieznanego Żołnierza, z udziałem władz państwowych oraz kierownictwa MON i kadry dowódczej Sił Zbrojnych RP odbyły się uroczystości z okazji Narodowego Święta Niepodległości.
- Nie możemy zapomnieć, że niepodległość nie jest dana raz na zawsze; najważniejsze jest oddanie sprawie ojczyzny i narodu, a każdy spór powinien biec ku dialogowi i szukaniu porozumienia - mówił prezydent Andrzej Duda przed Grobem Nieznanego Żołnierza.
Podczas centralnych uroczystości prezydent podkreślał, że - musimy pamiętać o tym, jaka była cena niepodległości, jaka była cena wolności. O tym nam nie wolno zapomnieć, że niepodległość nie jest dana raz na zawsze, że w procesie politycznym najważniejsze jest jej umacnianie - podkreślił.
Jak dodał, musimy też pamiętać, że w procesie codziennego życia i codziennej pracy, czy służby najważniejsza jest wiara w Rzeczpospolitą. - Najważniejsze jest oddanie sprawie ojczyzny, sprawie narodu, sprawie każdego naszego współobywatela - zaznaczył.
- To jest ponad wszystkim, ponad naszymi podziałami ideologicznymi, ponad wszelkimi sporami, ponad kłótniami, a każdy spór choćby nawet najbardziej zdecydowany musi być sporem, który biegnie ku dialogowi i ku szukaniu płaszczyzny porozumienia - podkreślił prezydent Andrzej Duda.
Zaznaczył, że tylko w ten sposób będziemy w stanie budować najsilniejsze podwaliny naszego państwa. - Takie, których nigdy nie uda się już złamać. Takie, których nigdy nie uda się usunąć. Takie, których nigdy nie uda się zburzyć, a tym samym znów wymazać Polski z mapy - oświadczył.
Podczas obchodów delegacje władz państwowych złożyły wieńce przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Następnie odbyła się defilada pododdziałów.
Po zakończeniu uroczystości na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego przedstawiciele władz państwowych przeszli pod budynek Dowództwa Garnizonu Warszawa, gdzie złożyli wieniec przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego.
***
Tegoroczne obchody rozpoczęły się w Świątyni Opatrzności Bożej na błoniach wilanowskich w Warszawie, gdzie odprawiona została msza świętą z Aktem Dziękczynienia i Zawierzenia Opatrzności Bożej.
Bezpośrednio przed mszą świętą, minister obrony narodowej Antoni Macierewicz, w obecnności kadry dowódczej Sił Zbrojnych RP, złożył wieniec przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego przy Belwederze w Warszawie.
Następnie w Pałacu Prezydenckim odbyła się uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych.
***
Wieczorem w Teatrze Polskim odbył się okolicznościowy koncert.
- Właśnie dzisiaj, tym koncertem zamykamy pierwszy dzień rozpoczynający rok stulecia niepodległości. To jest rok całego narodu, ale w sposób szczególny to jest rok Wojska Polskiego. Tak jak po 1918 roku, przede wszystkim w wojnie polsko – bolszewickiej, w wojnie o wyzwolenie Europy Środkowej i jej narodów, tak jak wtedy zadecydowała armia, tak samo dzisiaj to armia zadecydowała, że wróciliśmy na arenę międzynarodową jako liczące się państwo. (…) Bez armii, bez jej odbudowy, bez jej siły, bez zakorzenienia jej w życiu narodowym nie byłoby szansy na dobrą zmianę, na przekształcenie Polski z jednego z wielu przedmiotów gry mocarstw w podmiot, o którym decyduje tylko i wyłącznie naród polski – mówił po zakończeniu koncertu minister obrony narodowej Antoni Macierewicz.
- Nie byłoby tej elity przywódców niepodległości, gdyby za nimi nie stał naród obudzony do świadomego życia społecznego. I nie dziwcie się państwo, że dzisiaj, kontynuując tę myśl i dążenie niepodległościowe, są dwie dziedziny, na które państwo polskie poświęca największy wysiłek. To jest to narzędzie, które zawsze gwarantowało niepodległość – wojsko. Wojsko jest fundamentem dającym gwarancję, że państwo będzie niepodległe. Ale drugim fundamentem, bez którego też niepodległości być nie mogło jest (…) sprawiedliwość społeczna. To zwrócenie się do tych, którzy byli spychani na margines, którzy byli traktowani jak tania siła robocza. Nie jest przypadkiem, że ten ostatni etap odbudowy niepodległości Polski rozpoczął się od założenia przez młodych polskich harcerzy Komitetu Obrony Robotników. To właśnie robotnicy po II wojnie światowej przejęli tradycje walki o niepodległość – mówił minister Macierewicz.
Minister dziękując wszystkim artystom za przygotowanie wspaniałego wydarzenia zaznaczył, że dzięki tym patriotycznym pieśniom, dzięki tak dobrze dobranemu repertuarowi ten koncert był swoistym przeglądem naszych dziejów.
Materiały
<strong>w Warszawie przed Grobem Nieznanego Żołnierza</strong><strong>Świątyni Opatrzności Bożej</strong>
<strong>pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego przy Belwederze w Warszawie.</strong>
<strong>w Pałacu Prezydenckim </strong>
<strong>Teatrze Polskim odbył się okolicznościowy koncert</strong>
Zdjęcia (5)
- Ostatnia modyfikacja:
- 11.11.2017 07:24 administrator gov.pl
- Pierwsza publikacja:
- 11.11.2017 07:24 administrator gov.pl