Rocznica odrodzenia Sztabu Generalnego WP
25.10.2017
– Tutaj jest źródło myśli i woli kształtującej armię. Istotą Sztabu Generalnego WP jest przewidywanie, analizowanie i kształtowanie myśli strategicznej, w tym także rozpoznawanie środowiska bezpieczeństwa Polski – mówił podczas rocznicy odrodzenia Sztabu Generalnego WP minister obrony narodowej Antoni Macierewicz.
Uroczystość rocznicowa, z udziałem ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza, odbyła się w środę na dziedzińcu Sztabu Generalnego WP. Uczestniczyli w niej także parlamentarzyści, przedstawiciele wojskowego korpusu dyplomatycznego, kadra dowódcza Wojska Polskiego, duszpasterze, weterani i kombatanci.
– Tą uroczystością w istocie rozpoczynamy w armii polskiej czas czczenia stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Dobrze, że tak się stało. Dobrze, że mamy świadomość, iż u źródeł niepodległości Polski stał czyn zbrojny, że bez czynu zbrojnego, może by i powstało polskie państwo buforowe (...) ale niepodległej Polski by nie było. Tego wielkiego pokolenia (...), najwspanialszego pokolenia. Pokolenia, które było zdolne odbudować niepodległe państwo. Znamy historię Polski Wiemy, że Sztab Generalny powołany prze Radę Regencyjną miał wartość początkowo symboliczną. Wiemy, jak wielki wkład w tworzenie (...) niepodległości miała armia Hallera (...). Na armię polską w tamtych czasach złożyli się oficerowie pochodzących z różnych stron i z różnych okoliczności. Tym, co przekształciło oficerów i żołnierzy (...) w jednolitą armię bohaterską, armię polską była zwycięska bitwa nad bolszewikami 1920 r. Wtedy naród, armia i Sztab Generalny (...) pokazały swój największy kunszt i skuteczność – powiedział szef MON Antoni Macierewicz na uroczystości 99. rocznicy powołania Sztabu Generalnego WP.
Minister zaznaczył, że obecnie tworzona jest armia, która będzie w stanie samodzielnie zapewnić Polakom bezpieczeństwo. Szef MON podkreślił, że rola Sztabu Generalnego w najbliższym czasie będzie jeszcze ważniejsza.
– Jestem przekonany, że dzisiejszy skład Sztabu Generalnego WP to ludzie, którzy są w stanie sprostać najwyższym wyzwaniom. Odbudowujemy armię polską, ale przede wszystkim zaczynamy od odbudowy Sztabu Generalnego WP. Tutaj jest źródło myśli i woli kształtującej armię. Istotą Sztabu Generalnego WP jest przewidywanie, analizowanie i kształtowanie myśli strategicznej, w tym także rozpoznawanie środowiska bezpieczeństwa Polski – mówił szef MON. – Mam nadzieję, że rychło zakończymy proces kształtowania nowego systemu kierowania i dowodzenia. On jest, niezbędny jeżeli armia ma być skutecznie dowodzona. On jest niezbędny, jeżeli ten wysiłek szeregowych, podoficerów, oficerów i wszystkich, którzy się składają na armię polską ma być skutecznie zrealizowany – podkreślił.
Podczas okolicznościowego wystąpienia szef Sztabu Generalnego WP generał broni Leszek Surawski podkreślił, że w swojej niemal 100-letniej historii – Sztab Generalny Wojska Polskiego zawsze pozostawał podmiotem o znaczeniu państwowym. Znaczenie i waga podejmowanych wyzwań czy rozpatrywanych spraw dotyczyły obronności oraz polskiej racji stanu (…).
– Symbolicznie rozpoczynamy – jako pierwsza instytucja w Rzeczypospolitej - setny rok odrodzonej, polskiej państwowości. Warto przypominać, że od 25 października 1918 roku Sztab Generalny organizował Wojsko Polskie, jeszcze w przededniu proklamowania niepodległości naszej Ojczyzny – podkreślił szef SG WP.
Zwracając się do kadry i pracowników gen. broni Surawski zaznaczył, że po raz pierwszy w roli szefa Sztabu Generalnego WP ma sposobność z okazji jubileuszu podziękować im za trudną, wymagającą, ale ważną służbę i pracę.
Po wystąpieniu szefa SGWP minister Antoni Macierewicz, w asyście gen. broni Leszka Surawskiego, wręczył wyróżnionym żołnierzom i pracownikom medale resortowe.
Szczególne wyróżnienie – medal Pro Patria – za zasługi w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej, z rąk obecnego także na uroczystości szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jana J. Kasprzyka otrzymał szef Sztabu Generalnego WP gen. broni Leszek Surawski.
Uroczystość zakończyło odśpiewanie „Pieśni Reprezentacyjnej Wojska Polskiego” oraz defilada pododdziałów.
***
25 października 1918 roku w Warszawie Rada Regencyjna Królestwa Polskiego ustanowiła urząd Szefa Sztabu Wojsk Polskich, który 28 października objął gen. por. Tadeusz Rozwadowski. Na pamiątkę tego aktu Rady Regencyjnej dzień 25 października obchodzony jest jako święto Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.
Zdjęcia (1)
- Ostatnia modyfikacja:
- 25.10.2017 14:37 administrator gov.pl
- Pierwsza publikacja:
- 25.10.2017 14:37 administrator gov.pl