W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Rusza program MON „Kolumny Niepodległości”

27.10.2017

Dla uczczenia przypadającej w 2018 roku setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w Ministerstwie Obrony Narodowej został opracowany program „Kolumny Niepodległości”.  Założeniem przyjętego programu jest wybudowanie w miejscach szczególnych dla historii Polski okolicznościowych memoriałów w formie kolumn.

www_slider_kolumny_niepodleglosci_1011x466px-01.jpg

- Chcemy w ten sposób upamiętnić wysiłek Polaków, dzięki którym dziś możemy cieszyć się wolnością. Chcemy oddać hołd tym, których nazwiska znamy, ale też bezimiennym bohaterom naszej historii. Chcemy przypomnieć o historii lokalnych społeczności, dzięki którym dziś cała Ojczyzna może cieszyć się niepodległością, wolnością – mówi minister obrony narodowej Antoni Macierewicz. - Szanujemy niepodległość i chcemy przypominać wszystkim i wszędzie, jak jest ona dla nas ważna – dodaje szef MON.

Program MON nawiązuje do upamiętniania dziesięciolecia niepodległości w 1928 roku. Wówczas, dzięki inicjatywom lokalnych społeczności i władz, powstawały w kraju pomniki niepodległości, często w formie kolumn z orłem zrywającym się do lotu i ze zrzuconymi kajdanami.

Przyjęty w Ministerstwie Obrony Narodowej program będzie realizowany w trzech etapach: konkursu na projekt artystyczno-architektoniczny, konkursu na przyznanie dotacji na wsparcie budowy kolumn oraz uroczystego ich odsłonięcia w 100. rocznicę odzyskania niepodległości.

Pierwszy etap zakłada ogłoszenie przez Ministerstwo Obrony Narodowej konkursu na projekt artystyczno-architektoniczny kolumny. Zwycięzca konkursu otrzyma nagrodę w wysokości 30 tys. złotych. MON planuje też przyznanie dwóch nagród dla autorów wyróżnionych prac w wysokości po 8,5 tys. złotych.

Kolejne etapy – realizacyjne, to wyłonienie miejsc, w których m.in. samorządy będą chciały zrealizować projekt , następnie wznoszenie pomników.  Inicjatorem budowy mogą być samorządy, bo to one najczęściej dysponują terenem umożliwiającym ustawienie kolumny, a także osoby fizyczne lub prawne, np. kombatanci, grupy rekonstrukcyjne, harcerze i stowarzyszenia proobronne.

- Naszą ideą jest stworzenie w Polsce społecznego ruchu na rzecz świętowania niepodległości i radości z jej odzyskania – mówi Michał Dworczyk, sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej i jednocześnie koordynator projektu. Wyjaśnia, że program ma zachęcać do upamiętnienia lokalnych wydarzeń i miejscowych bohaterów związanych z historią walki o niepodległość. - Dzięki temu każdy będzie mógł poczuć, że dzieje jego rodziny i regionu też są częścią historii niepodległości Rzeczypospolitej – mówi Michał Dworczyk.

Projekt artystyczno-architektoniczny kolumny zostanie udostępniony na licencji wszystkim zainteresowanym podmiotom. Ministerstwo Obrony Narodowej będzie wspierać finansowo realizację projektu. W budżecie resortu przeznaczonym na obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości zaplanowano na realizację programu 5 mln zł.

Szczegóły dotyczące poszczególnych etapów projektu będą dostępne na stronie internetowej Ministerstwa Obrony Narodowej.

 

Konkurs "Kolumna Niepodległości":
Ogłoszenie o Konkursie >>>
Regulamin konkursu Kolumna Niepodległości >>>

Materiały

Ogłoszenie o Konkursie >>>
Regulamin konkursu Kolumna Niepodległości >>>

Zdjęcia (1)

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
27.10.2017 08:00 administrator gov.pl
Pierwsza publikacja:
27.10.2017 08:00 administrator gov.pl
{"register":{"columns":[]}}