Spotkanie z noblistą w WIM
18.09.2017
18 września br. w Wojskowym Instytucie Medycznym w ramach cyklu interdyscyplinarnych spotkań naukowych Ministerstwa Obrony Narodowej z laureatami Nagrody Nobla oraz światowej sławy naukowcami w dziedzinach nauk technicznych, medycyny, chemii i fizyki odbył się wykład dr. Andrew Schally’ego pt. ,,Hormony podwzgórza: od neuroendokrynologii do terapii nowotworów i innych chorób”.
W 1975 r. dr Schally otrzymał Nagrodę Laskera, a w 1977 r. - Nagrodę Nobla w dziedzinie fizjologii i medycyny za badania nad zjawiskiem wydzielania hormonów peptydowych w mózgu oraz za badanie ich budowy i działania, co zapoczątkowało neuroendokrynologię. Jest jednym z najwybitniejszych i najczęściej cytowanych neuroendokrynologów na świecie. Jego badania z lat 50-tych i 60-tych XX wieku doprowadziły do doświadczalnego potwierdzenia koncepcji ścisłego powiązania pomiędzy ośrodkowym układem nerwowym i hormonalnym.
Podczas spotkania opowiedział o badaniach prowadzonych pod jego kierownictwem, dotyczących powiązań między ośrodkowym układem nerwowym a układem hormonalnym. Mówił też o pracach nad określeniem roli hormonów podwzgórza w organizmie oraz możliwości ich zastosowania w leczeniu, głównie w onkologii i endokrynologii.
Wykazaliśmy, że układ nerwowy steruje gruczołami wydzielania wewnętrznego i wyizowaliśmy kilka hormonów podwzgórza – mówił gość Z USA. Jak wyliczał dr Schally te hormony to: tyreoliberyna (TRH) wpływająca na pracę tarczycy, gonadoliberyn (LH-RH) stymulująca wydzielanie hormonów płciowych, kortykoliberyna (CRH), która odgrywa ważną rolę w odpowiedzi organizmu na stres oraz somatostatyna blokująca wydzielanie hormonu wzrostu.
Naukowiec opowiedział też o pracach nad określeniem roli tych hormonów w organizmie oraz możliwości ich zastosowania w leczeniu, głównie w onkologii i endokrynologii. Mówił także o składzie i działaniu leków opartych na tych odkryciach.
Na przykład somatostatytyna i leki od niej pochodzące, są stosowane w leczeniu guzów przysadki prowadzących do zaburzeń wzrostu oraz nowotworów endokrynnych. Z kolei leki związane z LH-RH wykorzystywane są w leczeniu nowotworów piersi, jajników, łagodnego przerostu gruczołu krokowego czy terapii raka prostaty. – Ten ostatni typ nowotworu interesował mnie szczególnie, kiedy kierowałem laboratorium polipetydów i endokrynologii w Szpitalu Weteranów w Nowym Orleanie – zaznaczył dr Schally. Jak tłumaczył, rak prostaty dotyka bowiem wielu mężczyzn w starszym wieku, w tym żołnierzy i weteranów.
Dzisiejsze nowoczesne leczenie nowotworów, prowadzone także w WIM, nie byłoby możliwe bez pracy i odkryć dr Schally’ego – podkreślił dr hab. n. med. Przemysław Witek, adiunkt w Klinice Endokrynologii i Terapii Izotopowej WIM, moderator wykładu.
W czasie swojej wizyty w Polsce dr Schally odwiedził również Centrum Onkologii – Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie oraz wygłosił drugi wykład na Wydziale Chemii Uniwersytetu Warszawskiego, w którym przedstawił praktyczne zastosowania jego odkryć w medycynie i metodach leczenia nie tylko nowotworów, ale także chorób układu krążenia, cukrzycy, okulistyce czy chorobie Alzheimera.
Dr Andrew Schally jest synem Kazimierza Piotra Schally, generała brygady Wojska Polskiego, szefa gabinetu Prezydenta RP Ignacego Mościckiego. Okres II wojny światowej spędził w Rumunii. Po wojnie studiował chemię na Univeristy of London, następnie medycynę a londyńskim National Institute for Medical Research. W 1952 r. wyjechał do Kanady, gdzie uzupełniał studia na McGill Univeristy w Montrealu. W 1957 r. obronił doktorat i wyjechał do USA. Pracował w Waco, a od 1962 r. w Nowym Orleanie, gdzie był kierownikiem laboratorium polipeptydów i endokrynologii w Szpitalu Weteranów oraz profesorem w Tulane University. W 1962 r. przyjął obywatelstwo amerykańskie. Obecnie pracuje w Miami w Veterans Medical Center oraz School of Medicine w Miami University.
Zdjęcia (1)
- Ostatnia modyfikacja:
- 18.09.2017 13:25 administrator gov.pl
- Pierwsza publikacja:
- 18.09.2017 13:25 administrator gov.pl