W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Uroczystości w przeddzień Święta Niepodległości

10.11.2017

– 99 lat temu nie było jeszcze państwa polskiego. Był naród i było wojsko – powiedział minister obrony narodowej Antoni Macierewicz podczas Capstrzyku Niepodległości.

capstrzyk_ikona.jpg

W piątek 10 listopada br., w przeddzień Narodowego Święta Niepodległości, odbył się Capstrzyk Niepodległości. W uroczystości, która miała miejsce w Warszawie przed Grobem Nieznanego Żołnierza udział wzięli przedstawiciele władz państwowych oraz kierownictwa MON i kadry dowódczej Sił Zbrojnych RP.

Po podniesieniu flagi państwowej na maszt oraz odegraniu hymnu Rzeczypospolitej Polskiej, dowódca Garnizonu Warszawa gen. bryg. Robert Głąb przywitał zgromadzonych na Placu Piłsudskiego.

99 lat temu Polacy przeżyli chwile wielkiej radości – przypomniał dowódca GW. – Do stolicy przybył uwolniony z twierdzy magdeburskiej brygadier Piłsudski. I pewnie nikt już nie wątpił w to, że Polska odradza się – odzyskuje swoją tożsamość i należne na mapie Europy miejsce… Capstrzyk Niepodległości został po raz kolejny zorganizowany przez Dowództwo Garnizonu Warszawa – przypomniał generał Głąb. – W miejscu szczególnym, tu przed Grobem Nieznanego Żołnierza, niedaleko pomnika Marszałka, by wrócić pamięcią do tamtych dni, ale przede wszystkim, aby oddać hołd jednemu z największych Polaków, a także tym, dla których ofiara życia w walce o odzyskanie niepodległości i jej utrzymanie, nie była nadzwyczajnym wyzwaniem. W tym tkwi siła naszego dziedzictwa. Siła naszej narodowej tożsamości – dodał.

99 lat temu nie było jeszcze państwa polskiego. Był naród i było wojsko – powiedział podczas uroczystości minister obrony narodowej Antoni Macierewicz. – Było wojsko w miejscach odosobnienia. W miejscach internowania. Tam byli legioniści Piłsudskiego. I było wojsko formujące się na polach bitewnych Francji. Wojsko gromadzące Polaków ze wszystkich stron świata – mówił szef MON.

Naród wyrąbywał sobie w tamtym czasie niepodległość przede wszystkim orężem – dodał minister. – Przede wszystkim karabinem. Przede wszystkim przelewając krew polską na wszystkich frontach po to, żeby żadna ze stron walczących nie mogła pominąć w ostatecznym rozrachunku narodu i państwa polskiego. Dzisiaj musimy im wszystkim wyrazić wdzięczność. Tym, którzy mieli w sobie tyle siły, wyobraźni i determinacji by w czasie gdy nikt nie wierzył, że będzie państwo polskie już o nie walczyć. Już poświęcać dla niego życie – zaznaczył minister Antoni Macierewicz.

Podczas Capstrzyku Niepodległości, minister Antoni Macierewicz odsłonił dwie tablice wmurowane w arkady Pałacu Saskiego.  Upamiętniają one miejsca walk żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego i oddziałów samoobrony chroniących ludność polską przed siłami Ukraińskiej Powstańczej Armii i Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów.

W przeddzień obchodów Narodowego Święta Niepodległości odbyła się także ceremonia wręczenia medali, wyróżnień i aktów mianowania.

Uroczystości zakończyła ceremonia złożenia wieńca na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza oraz kwiatów przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego zlokalizowanym przed Dowództwem Garnizonu Warszawa.

Zobacz także:

Polacy walczący z banderowcami upamiętnieni na Grobie Nieznanego Żołnierza

***

Wieczorem premier Beata Szydło, minister obrony narodowej Antoni Macierewicz, przedstawiciele Sejmu i Senatu wzięli udział w uroczytościach przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego i Grobem Nieznanego Żołnierza.

Materiały

Polacy walczący z banderowcami upamiętnieni na Grobie Nieznanego Żołnierza

Zdjęcia (1)

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
10.11.2017 19:49 administrator gov.pl
Pierwsza publikacja:
10.11.2017 19:49 administrator gov.pl
{"register":{"columns":[]}}