Wiceminister Fałkowski w USA
20.10.2017
W dniach 16-20 października podsekretarz stanu w MON prof. Wojciech Fałkowski odbył wizytę w USA. Jej celem było nawiązanie nowych form współpracy resortu obrony narodowej z amerykańskimi uczelniami.
Przypadająca w 2018 r. setna rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę oraz nawiązania stosunków dyplomatycznych i rozpoczęcia aktywnej współpracy ze Stanami Zjednoczonymi jest bardzo dobrym tematem do inauguracji serii wykładów historyczno-politologicznych na amerykańskich uczelniach. Zadaniem wykładów byłoby m.in. podkreślenie roli i zaangażowania w sprawę polską prezydenta Woodrowa Wilsona, który znacząco przyczynił się do odtworzenia państwa polskiego.
Proponowany amerykańskiemu środowisku akademickiemu program opiera się na wystąpieniach naukowych z zakresu polskiej historii, kultury, polityki, koncentrując się głównie na okresie od XIX do XXI wieku. Oferta ta będzie skierowana zarówno do studentów, wykładowców jak i szerszej publiczności – lokalnych elit administracyjnych i politycznych. Ważne jest, by wykłady zostały włączone w harmonogram danego roku akademickiego lub żeby były to wydarzenia jednorazowe i bardzo prestiżowe. Przewodnim założeniem koncepcji jest budowanie pozytywnego wizerunku Polski, jej silnej i wyraźnej pozycji w regionie oraz umacnianie postrzegania Polski jako najważniejszego państwa w regionie Europy Środkowo-Wschodniej.
Wiceminister Wojciech Fałkowski przeprowadził rozmowy i przedstawił powyższą propozycję przedstawicielom uczelni z Ivy League (Ligii Bluszczowej) - Georgetown University, Princeton University, Yale University, Harvard University, a także Catholic University of America, United States Military Academy w West Point, John F. Kennedy School of Government przy Harvard University oraz Massachusetts Institute of Technology.
Nowy projekt polityki naukowej resortu związany z przyszłorocznymi obchodami 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę spotkał się z dużym zainteresowaniem jego rozmówców – profesorów, kadry kierowniczej i osób odpowiedzialnych za międzynarodową współpracę naukową w powyższych ośrodkach akademickich. Rozmowy pozwoliły na ustalenie ramowych form przyszłej współpracy. Takie formy współpracy mają również za zadanie utorować drogę do współpracy polskich zespołów i instytucji badawczych z innych dziedzin, które mają zastosowanie w wojskowości (nauki ścisłe, techniczne).
Podczas pobytu w Stanach Zjednoczonych podsekretarz stanu spotkał się także z dyrektorem wykonawczym American Historical Association panem Jamesem Grossmanem. W jego trakcie potwierdzono udział resortu i polskich naukowców w przyszłorocznej amerykańskiej konferencji historycznej organizowanej dorocznie przez stowarzyszenie i skupiającej najwybitniejszych historyków z USA. Zjazd historyków odbędzie się w styczniu 2018 r. Podczas tego wydarzenia będzie zaprezentowana wystawa związana z odzyskaniem przez Polskę niepodległości, przygotowywana przez Muzeum Wojska Polskiego oraz wykład historyczny nawiązujący do tej rocznicy.
Zdjęcia (1)
- Ostatnia modyfikacja:
- 20.10.2017 14:53 administrator gov.pl
- Pierwsza publikacja:
- 20.10.2017 14:53 administrator gov.pl