“Partnership for Peace” – okrągły stół wysokiego szczebla DAC OECD – ONZ nt. spójności działań humanitarnych, rozwojowych i pokojowych
07.10.2020
Dnia 6 października 2020 roku odbył się wirtualny, okrągły stół wysokiego szczebla współorganizowany przez Komitet Współpracy Rozwojowej (Development Assistance Committee, DAC) OECD oraz Organizację Narodów Zjednoczonych (ONZ) poświęcony problematyce związanej ze spójnością działań humanitarnych, rozwojowych i pokojowych, tzw. triple nexus.
Podstawą dyskusji podczas wydarzenia była rekomendacja DAC z 2019 r. pt. DAC Recommendation on the Humanitarian-Development-Peace Nexus. Jest to pierwszy dokument w wymiarze międzynarodowym, który ma na celu promowanie spójności działań ujętych w programach humanitarnych, rozwojowych i pokojowych w kontekście państw niestabilnych i borykających się z kryzysami.
W okrągłym stole Partnership for Peace udział wzięli przedstawiciele wysokiego szczebla państw członkowskich DAC, ONZ, eksperci organizacji międzynarodowych specjalizujący się w problematyce dot. współpracy rozwojowej oraz rozwiązywania konfliktów, jak również przedstawiciele organizacji społeczeństwa obywatelskiego i środowiska akademickiego. Polskę w wydarzeniu reprezentowali eksperci Departamentu Współpracy Rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych.
Okrągły stół zakończył się przyjęciem wspólnego dokumentu końcowego, tzw. Outcome Document, w którym podkreślono między innymi jak ważne jest poszerzanie kręgu organizacji międzynarodowych, które zobowiązują się oficjalnie przestrzegać zapisów rekomendacji – chociaż członkowie DAC odpowiadają za 80% działań rozwojowych w państwach niestabilnych, 89% środków finansowych w ramach Oficjalnej Pomocy Rozwojowej (Official Development Assistance, ODA) przeznaczonych na działania humanitarne jest przekazywanych w ramach systemu multilateralnego. W związku z tym, skuteczne wdrażanie zapisów rekomendacji dot. triple nexus wymaga nie tylko lepszej koordynacji i wpółpracy, ale również komplementarności działań aktorów multilateralnych i bilateralnych, w których istotne pole działania przypada także społeczeństwu obywatelskiemu i sektorowi prywatnemu.
Członkowie DAC wraz z przedstawicielami tych gremiów ONZ, które przystąpiły do rekomendacji dot. triple nexus wyrazili jednoznaczne poparcie dla działań mających na celu wzmacnianie skutecznego partnerstwa na rzecz pomocy państwom niestabilnym i dotkniętym konfliktami.
W szczególności, zaakcentowano zobowiązanie do wzmocnienia wysiłków w wymiarze komunikacyjnym i koordynacyjnym pomiędzy zaangażowanymi stronami na poziomie krajowym, w ścisłej współpracy z koordynatorami-rezydentami z ramienia ONZ, zespołami krajowymi ONZ oraz innymi kluczowymi partnerami operacyjnymi. Ponadto, podkreślono rolę Międzynarodowej Sieci ds. Konfliktów i Niestabilności (International Network on Conflict and Fragility, INCAF), jednego z sześciu organów pomocniczych DAC, na polu wzajemnej wymiany doświadczeń, jak również monitorowania postępów we wdrażaniu rekomendacji. Uczestnicy okrągłego stołu zobowiązali się do podjęcia działań w ramach dedykowanej grupy roboczej koordynowanej przez INCAF oraz do zorganizowania kolejnego wydarzenia poświęconego problematyce triple nexus początkiem 2022 r.
Więcej informacji:
https://legalinstruments.oecd.org/en/instruments/OECD-LEGAL-5019
Photo: Źródło: https://twitter.com/DACchairOECD/status/1313417601654157313/photo/1