W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Prezydent Andrzej Duda w Segmencie Wysokiego Szczebla inaugurującym 46. sesję Rady Praw Człowieka w Genewie

22.02.2021

"Dążymy do świata opartego na sile prawa, a nie prawie siły" - tak Prezydent RP p. Andrzej Duda podsumował swoje wystąpienie w Segmencie Wysokiego Szczebla inaugurującym 46. sesję Rady Praw Człowieka w Genewie.

Prezydent w Radzie Praw Człowieka 2021

Segment Wysokiego Szczebla rozpoczyna 46. sesję Rady Praw Człowieka, która ma miejsce w dniach 22 lutego - 23 marca w Pałacu Narodów w Genewie. Ze względu na ograniczenia związane z pandemią COVID-19, sesja odbędzie się głównie w formie wirtualnej. W nagranym wcześniej wystąpieniu Prezydent RP p. Andrzej Duda mówił m.in. o konsekwencjach pandemii dla praw człowieka na świecie, sytuacji na Białorusi, ostatnich wydarzeniach w Rosji oraz prawach człowieka na okupowanych terenach Ukrainy.

Na wstępie Prezydent RP p. A. Duda zaznaczył, że pandemia COVID-19 stała się najbardziej palącym wyzwaniem dla społeczności międzynarodowej, zaś dostęp do opieki i bezpieczeństwa zdrowotnego zostały podniesione do rangi podstawowych praw człowieka. Zaznaczył też, że społeczność międzynarodowa nie może pozwolić, aby pandemia doprowadziła do zwiększenia podziałów na świecie.  

Odnosząc się do sytuacji na Białorusi, Prezydent RP p. A. Duda zaznaczył, że skala represji stosowana przez białoruski reżim jest alarmująca i wezwał władze tego kraju do rozpoczęcia polityki dialogu. Polityka represji wobec swojego społeczeństwa stosowana jest też - podkreślił Prezydent - przez władze Federacji Rosyjskiej, co przejawiło się m. in. w masowych zatrzymaniach osób pokojowo protestujących po aresztowaniu Aleksieja Nawalnego i jego współpracowników. W kontekście sytuacji praw człowieka na terenach Ukrainy okupowanych przez siły rosyjskie lub pozostających pod kontrolą wspieranych przez Rosję separatystów, Prezydent RP p. A. Duda po raz kolejny potwierdził poparcie Polski dla terytorialnej integralności i suwerenności Ukrainy w jej międzynarodowo uznawanych granicach.

W dalszej części swojego wystąpienia Prezydent RP. A. Duda poruszył kwestię wolności religii i wyznania jako jednego z podstawowych praw człowieka przypominając w tym kontekście o narastającym zjawisku dyskryminacji i prześladowań chrześcijan i innych społeczności religijnych. Prezydent zaznaczył także, że wolność religii i wyznania powinna być lepiej chroniona przez społeczność międzynarodową. W tym kontekście przypomniał o przyjętej przez ZO ONZ w sierpniu 2019 r. z inicjatywy Polski rezolucji International Day Commemorating the Victims of Acts of Violence Based on Religion or Belief.

Prezydent odniósł się także do konieczności zagwarantowania wolności słowa w sferze komunikacji cyfrowej oraz podkreślił zaangażowanie Polski na rzecz ochrony najsłabszych - osób z niepełnosprawnościami, osób starszych i dzieci.

Wideo

Zdjęcia (6)

{"register":{"columns":[]}}