W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Rada Bezpieczeństwa ONZ na temat wolności mediów na Białorusi

22.01.2021

W piątek 22 stycznia br. minister Zbigniew Rau wziął udział w nieformalnym posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa ONZ na temat wolności mediów na Białorusi.

Rada Bezpieczeństwa ONZ na temat wolności mediów na Białorusi

Posiedzeniu zwołanemu przez Estonię, będącą niestałym członkiem Rady Bezpieczeństwa ONZ, przewodniczył minister spraw zagranicznych tego państwa –  Urmas Reinsalu. W trakcie spotkania uwagi wprowadzające i informacje o sytuacji mediów na Białorusi przedstawili między innymi: Swiatłana Cichanouska – była kandydatka w wyborach na prezydenta Białorusi i liderka opozycji demokratycznej w tym państwie Pawieł Łatuszka – członek prezydium opozycyjnej białoruskiej Rady Koordynacyjnej oraz Irene Khan –  Specjalna Sprawozdawczyni ONZ do spraw promocji i ochrony wolności opinii i wypowiedzi.

W swoim wystąpieniu szef polskiej dyplomacji wskazał na pogarszającą się sytuację dziennikarzy i mediów na Białorusi. – Sukcesywnie ograniczana wolność mediów wywoływała zaniepokojenie już w poprzednich latach, lecz rok 2020 okazał się szczególnie tragiczny dla mediów i ich pracowników w tym państwie. Minister Rau przypomniał, że prawie pięciuset dziennikarzy zostało zatrzymanych na Białorusi w ubiegłym roku, a wielu z nich poddano represjom, w tym przemocy i torturom. Jesienią ubiegłego roku cofnięto także akredytacje zagranicznych dziennikarzy, zaś blokady dostępu do Internetu i niezależnych portali informacyjnych były wielokrotnie nakładane przez władze białoruskie.

– Wolność mediów jest niezbędnym warunkiem istnienia pokojowego i demokratycznego społeczeństwa. Stanowi ona także część międzynarodowych ram ochrony praw człowieka – przypomniał szef polskiego MSZ. Minister dodał, że Polska przyłącza się do rekomendacji raportu sprawozdawcy mechanizmu moskiewskiego OBWE Wolfganga Benedeka, dotyczącego sytuacji na Białorusi, apelując do władz białoruskich o uwolnienie zatrzymanych dziennikarzy oraz o zaprzestanie ich prześladowań. – Jako aktywny członek Rady Praw Człowieka Polska ponawia apel do władz białoruskich o wypełnianie międzynarodowych zobowiązań w zakresie praw człowieka i o zapewnienie poszanowania wolności mediów i informacji – oświadczył Zbigniew Rau.

Minister wezwał również społeczność międzynarodową do niezbędnej pomocy dla niezależnych mediów i dziennikarzy na Białorusi, zaznaczając przy tym, że Polska udziela wsparcia na rzecz Telewizji Biełsat i jej dziennikarzy.

 

Biuro Rzecznika Prasowego
Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Foto: Tymon Markowski/MSZ

{"register":{"columns":[]}}