W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Akt oskarżenia w sprawie korupcji pracownika Inspekcji Transportu Drogowego

03.10.2024

Prokuratura Okręgowa w Częstochowie skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko pracownikowi Inspekcji Transportu Drogowego, dotyczący przyjęcia korzyści majątkowej w związku z pełnieniem funkcji publicznej.

Akt oskarżenia w sprawie korupcji pracownika Inspekcji Transportu Drogowego

Ustalenia śledztwa
W toku śledztwa ustalono, że w sierpniu 2022 roku oskarżony pracownik Inspekcji Transportu Drogowego wykonywał czynności służbowe w miejscowości Starcza koło Częstochowy. Z powodu braku plandeki funkcjonariusz zatrzymał do kontroli drogowej samochód ciężarowy, który przewoził materiał sypki. Oskarżony pouczył ustnie kierowcę pojazdu o stwierdzonej nieprawidłowości, nie sporządzając jednak wymaganej dokumentacji. Jednocześnie poprosił kierowcę o podanie numeru telefonu do właściciela firmy. Po upływie kilku dni oskarżony zadzwonił do właściciela i zaproponował mu, że może przeprowadzić szkolenie dla kierowców. We wrześniu 2022 roku w siedzibie firmy mężczyzna przeprowadził szkolenie i w tym dniu otrzymał od właściciela w gotówce kwotę 600 zł.    

Zarzuty popełnienia przestępstwa
W śledztwie prokurator przedstawił pracownikowi Inspekcji Transportu Drogowego zarzut przyjęcia korzyści majątkowej w związku z pełnieniem funkcji publicznej. Przesłuchany w charakterze podejrzanego mężczyzna nie przyznał się do zarzucanego mu przestępstwa i odmówił złożenia wyjaśnień. 

Środki zapobiegawcze
Prokurator zastosował wobec podejrzanego środki zapobiegawcze w postaci dozoru Policji i zawieszenia w obowiązkach pracownika Inspekcji Transportu Drogowego. W wyniku zażalenia sąd uchylił środek w postaci zawieszenia w obowiązkach służbowych. 
 
Zagrożenie karą
Zarzucane oskarżonemu przestępstwo jest zagrożone karą pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat.

Częściowe umorzenie śledztwa
Śledztwo w zakresie wręczenia przez właściciela firmy korzyści majątkowej zostało umorzone z powodu tzw. klauzuli niekaralności. Wręczający korzyść zawiadomił bowiem o tym fakcie organ ścigania i ujawnił wszystkie okoliczności przestępstwa

Rzecznik Prasowy
prokurator Tomasz Ozimek

{"register":{"columns":[]}}