W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Kolejny akt oskarżenia w sprawie zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się oszustwami na szkodę seniorów.

10.10.2024

Prokuratura Okręgowa w Częstochowie skierowała do Sądu Okręgowego w Częstochowie akt oskarżenia przeciwko 3 osobom, dotyczący oszustw metodą „na policjanta” i „na lekarza”, dokonanych na szkodę kilkunastu starszych osób.

AKT OSKARŻENIA W SPRAWIE OSZUSTW SENIORÓW

Ustalenia śledztwa
W marcu 2024 roku Prokuratura Okręgowa w Częstochowie skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko 4 osobom, dotyczący kradzieży oraz oszustw metodą „na policjanta” i „na lekarza”, dokonanych na szkodę starszych osób. W toku śledztwa ustalono, że w latach 2022-2023 roku na terenie całego kraju działała zorganizowana grupa przestępcza, mająca na celu dokonywanie oszustw na szkodę seniorów metodami  „na policjanta” i „na lekarza”. Grupa przestępcza była kierowana przez 61-letnią mieszkankę Częstochowy Bogumiłę G., a w jej skład wchodzili David C., Marcin W. oraz inne ustalone i dotychczas nieustalone osoby. 

Sposób działania sprawców
Sposób działania grupy polegał na wytypowaniu starszej osoby na podstawie analizy książek telefonicznych i przeprowadzeniu rozmowy rozpoznawczej z terenu Wielkiej Brytanii. Następnie jeden z członków grupy nawiązywał z seniorem kontakt telefoniczny i podając się za policjanta lub lekarza prosił o przekazanie pieniędzy i kosztowności. W metodzie „na policjanta” przekazanie pieniędzy miało mieć na celu ich ochronę przed przejęciem przez złodziei lub oszustów. Natomiast stosując metodę „na lekarza” członek grupy informował seniora, że jego dziecko przebywa w szpitalu (z reguły chore na Covid) i pilnie potrzebne są pieniądze na specjalistyczne leczenie. Potem pieniądze były odbierane od starszej osoby przez tzw. „odbieraka” i przekazywane do Wielkiej Brytanii po potrąceniu wynagrodzenia osób działających w Polsce. 

Ukrywanie się przez podejrzanego
Skierowany do sądu akt oskarżenia nie objął 35-letniego obywatela Rumunii z uwagi ukrywanie się przez niego przed organami ścigania. W grudniu 2023 roku prokurator wydał w stosunku do mężczyzny list gończy, a w lutym 2024 roku sąd Europejski Nakaz Aresztowania. Podejrzany został zatrzymany na terenie Niemiec i w lipcu 2024 roku przekazany polskim organom ścigania. 

Zarzuty popełnienia przestępstw 
Prokurator przedstawił obywatelowi Rumunii zarzuty oszustw na szkodę 12 osób w wieku od 72 do 98  lat, które zostały dokonane w Częstochowie, Jaworze, Płocku, Wolbromiu, Gnieźnie, Pyrzycach, Bytomiu i Stargardzie. Łączna wartość szkód poniesionych przez pokrzywdzonych wynosi około 400.000 zł. Przesłuchany przez prokuratora podejrzany przyznał się do popełnienia zarzucanych przestępstw. 
Aktem oskarżenia objęto również dodatkowe przestępstwa na szkodę seniorów, popełnione przez Bogumiłę G. i Davida C. 

Zagrożenie karą
Zarzucane podejrzanemu przestępstwa są zagrożone karą pozbawienia wolności do 12 lat.

Śledztwo było prowadzone wspólnie z Wydziałem Kryminalnym Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach. 

Rzecznik Prasowy
prokurator Tomasz Ozimek

{"register":{"columns":[]}}