Prawidłowa procedura przeprowadzenia wstępnych konsultacji rynkowych
Opis problemu:
Jak przeprowadzić wstępne konsultacje rynkowe aby zminimalizować ryzyko nieprawidłowości?
Odpowiedź:
Główne zasady przeprowadzenia wstępnych konsultacji rynkowych określa Ustawa Pzp.
Wstępne konsultacje rynkowe należy przeprowadzić w sposób, który zapewnia zachowanie uczciwej konkurencji, przejrzystość oraz równe traktowanie potencjalnych wykonawców i oferowanych przez nich rozwiązań.
Uzasadnienie:
Zgodnie z art. 84 PZP zamawiający może przeprowadzić wstępne konsultacje rynkowe przed wszczęciem postępowania o udzielenie zamówienia. W tym celu zamawiający zobowiązany jest do:
- zamieszczenia informacji o zamiarze przeprowadzenia wstępnych konsultacji rynkowych oraz o ich przedmiocie na stronie internetowej zamawiającego,
- prowadzić konsultacje rynkowe w sposób nie powodujący zakłócenia konkurencji ani naruszenia zasad równego traktowania wykonawców i przejrzystości,
- zamieścić informację o przeprowadzeniu wstępnych konsultacji rynkowych w ogłoszeniu o zamówieniu.
Podkreślić należy, że ww. przepis PZP nie kreuje po stronie zamawiającego obowiązku zaproszenia do udziału w konsultacjach wszystkich zainteresowanych udziałem wykonawców. Ponadto przepisy PZP, nie regulując szczegółowych zasad przeprowadzenia konsultacji, pozostawiają zamawiającemu dużą swobodę w zakresie ich organizacji i przeprowadzenia, niemniej jednak taką która nie powoduje zakłócenia konkurencji ani naruszenia zasad równego traktowania wykonawców i przejrzystości.
Tym samym od decyzji zamawiającego zależy zakres przedmiotowy konsultacji, sposób przeprowadzenia konsultacji czy czas trwania tych konsultacji.
W celu zapewnienia przejrzystości prowadzonych konsultacji warto aby zamawiający proces ten unormował wewnętrznie i ogłaszając konsultacje opublikował te zasady. Zasady powinny dotyczyć w szczególności:
- zasad zgłaszania się do konsultacji (miejsce, termin i sposób zgłaszania),
- zasad zapraszania do konsultacji,
- wskazanie osób upoważnione po stronie zamawiającego do przeprowadzenia konsultacji,
- przedmiot konsultacji,
- zasady komunikowania się w ramach konsultacji,
- jednoetapowości lub wieloetapowości konsultacji,
- zasad poufności w toku konsultacji i po jej zakończeniu,
- kosztów uczestnictwa w konsultacjach.
W celu wykazania przeprowadzenia wstępnych konsultacji rynkowych z poszanowaniem zasad uczciwej konkurencji, równego traktowania wykonawców i przejrzystości rekomendowaną formą prowadzenia konsultacji jest forma pisemna.
Warto wskazać, że zgodnie z art. 73 ust. 2 PZP jeżeli przed wszczęciem postępowania o udzielenie zamówienia przeprowadzono wstępne konsultacje rynkowe, informację o przeprowadzeniu tych konsultacji, o podmiotach, które w nich uczestniczyły, zamawiający podaje w protokole postępowania.
Ponadto zgodnie z art. 85 ust. 1 PZP na zamawiającym ciąży obowiązek przekazania wykonawcom niebiorącym udziału w konsultacjach istotnych informacji, które przekazał lub uzyskał w związku z przeprowadzonymi konsultacjami oraz obowiązek wyznaczenia przez zamawiającego odpowiedniego terminu składania ofert.
Mając na uwadze doniosłe skutki prawne dla wykonawców biorących udział w konsultacjach (wykluczenie na podstawie art. 85 ust. 2 PZP i art. 108 ust. 1 pkt 6 PZP) -szerzej na ten temat mowa jest w opracowaniu pn. Korzyści i ryzyka wynikające z wyboru firmy zewnętrznej w trybie PZP poprzedzonym wstępnymi konsultacjami rynkowymi, bardzo ważnym jest zatem prawidłowe przeprowadzenie wstępnych konsultacji rynkowych z poszanowaniem ww. zasad uczciwej konkurencji, równego traktowania wykonawców i przejrzystości,
Urząd Zamówień Publicznych przygotował wzorcowe dokumenty pozwalające na przeprowadzenie wstępnych konsultacji rynkowych w sposób optymalny i efektywny, zapewniający osiągnięcie celów tych konsultacji. Na stronie - https://www.uzp.gov.pl/strona-glowna/slider-aktualnosci/dokumenty-wzorcowe-wstepne-konsultacje-rynkowe/dokumenty-wzorcowe-wstepne-konsultacje-rynkowe zamieszczone są wzory: regulaminu wstępnych konsultacji rynkowych, ogłoszenia o wstępnych konsultacjach rynkowych oraz zgłoszenie do udziału we wstępnych konsultacjach rynkowych.
Autorka: Joanna Kawerska
Artykuły powiązane:
Materiały
Jakim zamówieniom są dedykowane wstępne konsultacje rynkowe?Ryzyka związane z wyborem wykonawcy, który uczestniczy we wstępnych konsultacjach rynkowych
Zalety zastosowania wstępnych konsultacji rynkowych
Korzyści i ryzyka wynikające z wyboru firmy zewnętrznej w trybie PZP poprzedzonym wstępnymi konsultacjami rynkowymi
Podstawa prawna
Ustawa z dnia 11 września 2019 r. Prawo zamówień publicznych ( t.j. Dz. U. z 2022 r., poz. 1710)