Program Partnerstwo na rzecz oceny ryzyka z chemikaliami
Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie - Instytut Nauk o Żywieniu Człowieka jest jednym z partnerów projektu „Partnerstwo na rzecz oceny ryzyka związanego z chemikaliami (ang. Partnership for the Assessment of Risks from Chemicals. PARC) 2022-2029”.
Projekt kierowany jest głównie do zakładów sektora gospodarki odpadami takimi jak: plastik, odpady elektryczne i elektroniczne, których pracownicy zajmują się sortowaniem, demontażem, rozdrabnianiem, wstępnym przygotowaniem odpadów plastikowych lub elektronicznych, a także recyklingiem e-odpadów w celu ponownego użycia i odsprzedaży.
Celem projektu jest prowadzenie badań i podejmowanie działań innowacyjnych w przedmiocie oceny ryzyka chemicznego i jego wpływu na zdrowie ludzi oraz środowiska. W ramach programu zostanie poddanych analizie około 100 substancji chemicznych, w tym m.in. substancje perfluoroalkilowe, bisfenole, ftalany, metale ciężkie. Wykonane analizy pozwolą na ocenę wpływu substancji chemicznych niebezpiecznych na stan zdrowia pracowników. Ponadto prowadzone prace pomogą wskazać i ustalić etapy prac, podczas których ekspozycja pracowników na niebezpieczne czynniki chemiczne jest największa.
Osoby zainteresowane przystąpieniem do projektu prosimy o zapoznanie się z materiałami:
Materiały
Informacje dla firm uczestniczących w projekcie PARC-Badanie dotyczące gospodarki odpadami elektroodpady i plastikInformacje_dla_firm_uczestniczących_w_projekcie_PARC-Badanie_dotyczące_gospodarki_odpadami_elektroodpady_i_plastik.pdf 0.28MB Informacja dla Uczestników projektu PARC - Badanie dotyczące gospodarki odpadami elektroodpady i plastik
Informacja_dla_Uczestników_projektu_PARC_-_Badanie_dotyczące_gospodarki_odpadami_elektroodpady_i_plastik.pdf 0.25MB