Bezpieczeństwo pracy w świecie cyfrowym
19.09.2024
Europejska Agencja Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy (EUOSHA) prowadzi w latach 2023-2025 ogólnoeuropejską kampanię pt. “Bezpieczeństwo pracy w świecie cyfrowym” w celu podniesienia świadomości na temat związku technologii cyfrowych z bezpieczeństwem i zdrowiem w miejscu pracy. Jeśli technologie są zaprojektowane, wdrożone, zarządzane i wykorzystywane zgodnie z podejściem skoncentrowanym na człowieku, mogą być bezpieczne i produktywne. Ponieważ wykorzystanie tych technologii w pracy stale rośnie, a ich wpływ na pracę i miejsca pracy wciąż nie jest w pełni określony, ważne jest, aby zrozumieć, jak opracować strategie, które promują i chronią bezpieczeństwo i zdrowie pracowników.
Kluczowe kwestie
- Zaawansowana robotyka i systemy oparte na sztucznej inteligencji (AI) do automatyzacji zadań (zarówno fizycznych, jak i kognitywnych) wkroczyły do sektorów takich jak produkcja,opieka zdrowotna i edukacja.
- Wpływ tych systemów na bezpieczeństwo i higienę pracy (BHP) dotyczy jej aspektów fizycznych, psychospołecznych i organizacyjnych.
- Automatyzacja zadań przynosi znaczące korzyści dla BHP, ponieważ może ograniczyć narażenie pracowników na ryzyko i czynniki niebezpieczne oraz zmniejszyć ich obciążenie.
- Zagrożenia psychospołeczne związane z zaawansowaną robotyką (AI) mogą wynikać z błędnego zaufania do systemu, niskiego poziomu akceptacji uprzedzeń co do automatyzacji lub strachu przed utratą pracy.
- Uwzględnienie kwestii bhp na wczesnym etapie wdrażania systemu, zaangażowanie pracowników, projektowanie ukierunkowane na człowieka i jasna komunikacja to skuteczne narzędzia w kwestii zapewnienia bezpieczeństwa i zdrowia.
- Zarządzanie BHP powinno być dostosowane do nowych narzędzi i do oceny ryzyka, przy czym należy uwzględnić również cyberbezpieczeństwo.
Materiały
Bezpieczna i zdrowa praca w epoce cyfrowejbroszura_bezpieczna_i_zdrowa_praca_w_epoce_cyfrowej.pdf 1.47MB