Bezpieczne wakacje
Zapraszamy do zapoznania się z najważniejszymi kierunkami działań w ramach #BezpieczneWakacje.
Akcja lato: W ramach corocznie przeprowadzanej przez Państwową Inspekcję Sanitarną województwa podkarpackiego AKCJI LATO sprawowany jest wzmożony nadzór sanitarno-higieniczny w zakładach żywienia zbiorowego (np. bary, restauracje, stołówki, zakłady małej gastronomii), zwłaszcza w miejscowościach turystycznych i wypoczynkowych. Szczególną atencją objęte są miejsca wypoczynku dzieci i młodzieży, w których spożywają posiłki, zwłaszcza tzw. „zielone szkoły”, kolonie, półkolonie. W trakcie trwania tej akcji - od początku maja do końca września 2022 r. - Państwowa Inspekcja Sanitarna jest obecna również na festynach, jarmarkach, eventach, piknikach i imprezach plenerowych, podczas których są wprowadzane do obrotu środki spożywcze. AKCJA LATO ma na celu nie tylko zapewnienie bezpieczeństwa zdrowotnego serwowanych posiłków i sprzedawanej żywności, ale również edukacje społeczeństwa w zakresie prozdrowotnych zachowań, począwszy od higieny rąk, poprzez popularyzowanie wiedzy na temat zdrowego odżywania.
Nadzór nad kąpieliskami: W ramach nadzoru nad kąpieliskami i miejscami okazjonalnie wykorzystywanymi do kąpieli, organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej prowadzą monitoring jakości wody. Pobierane są próbki wody zgodnie z ustalonym harmonogramem oraz przeprowadzana jest wizualna ocena wody pod kątem obecności zanieczyszczeń bądź sinic. Dodatkowo przed rozpoczęciem sezonu kąpielowego, przeprowadzana jest kontrola obiektu, gdzie sprawdzane są: tablice informacyjne, regulamin obiektu, postępowanie z odpadami komunalnymi, infrastruktura (np. toalety, prysznice, szatnie) oraz ogólne zagospodarowanie terenu.
Bezpieczny wypoczynek: Zbliżające się wyczekiwane wakacje to czas wytężonej pracy dla Policji, Inspekcji Sanitarnej i Straży. Inspekcja Sanitarna realizując zadania na rzecz zdrowia publicznego, sprawuje także nadzór nad letnim wypoczynkiem w bezpiecznych warunkach. Pracownicy Powiatowych Stacji Sanitarno-Epidemiologicznych przeprowadzają kontrole turnusów zgłoszonych do elektronicznej bazy wypoczynku w trakcie ich trwania. Podczas przeprowadzanych kontroli zwraca się uwagę na warunki sanitarno-higieniczne, w jakich przebywają uczestnicy wypoczynku. Zwraca się uwagę na stan sanitarno – techniczny pokoi, ich wyposażenie, infrastrukturę sanitarną, zaopatrzenie w środki do utrzymania higieny osobistej. Sprawdzana jest dokumentacja organizatorów wypoczynku, w tym orzeczenia lekarskie do celów sanitarno-epidemiologicznych oraz dostęp uczestników do opieki medycznej.
Zapobieganie chorobom zakaźnym: obszerne działania informacyjne edukacyjne połączone z wzmożonym nadzorem nad obiektami związanymi z żywnością, zaopatrzeniem w wodę do spożycia oraz kąpieliskami i miejscami wykorzystywanymi do kąpieli. Prowadzone działania informacyjno-edukacyjne obejmują organizację stoisk informacyjno-edukacyjnych obejmują tematykę promocji szczepień ochronnych, higieny osobistej, prawidłowego mycia rąk, bezpiecznego korzystania ze słońca, profilaktykę chorób zakaźnych oraz profilaktykę zatruć pokarmowych, profilaktykę chorób odkleszczowych, propagowaniu bezpiecznych form spędzania wolnego czasu jak również edukację i informację nt. szkodliwości alkoholu, nikotyny i innych środków psychoaktywnych.
Bezpieczne grzybobranie: akcja edukacyjno-informacyjna „Poznaj grzyby unikniesz zatrucia” prowadzona jest na terenie województwa podkarpackiego z użyciem 46 makiet grzybów. Wystawa organizowania jest w czasie eventów, festynów i innych spotkań zrzeszających większą liczbę społeczeństwa. Podczas wystawy wykwalifikowanie klasyfikatorzy grzybów udzielają porad oraz rozwiewają wszelkie wątpliwości dotyczące grzybów jadalnych, niejadalnych i trujących.
Materiały
KolorowankaKolorowankaBEZPIECZNE_WAKACJE22.pdf 4.53MB Wytyczne PSP - zabezpieczenia pól namiotowych
Wytyczne_PSP_zabezpieczenia_pól_namiotowych.pdf 3.11MB Wytyczne PSP - obozy harcerskie
Wytyczne_PSP_obozy_harcerskie.pdf 0.61MB Kolorowanki
Kolorowanki.zip 18.47MB Metriały - Barszcz Sosnowskiego
Barszcz_Sosnowskiego.zip 1.90MB Materiały - Burza
Burza.zip 3.22MB Materiały - Grzyby
Grzyby.zip 49.74MB Materiały - Kleszcze
Kleszcze.zip 17.50MB Materiały - Tasiemiec bąblowcowy
Tasiemiec_bąblowcowy.zip 0.96MB Materiały - Upały
Upały.zip 3.50MB 1. JAK POWINIENEŚ MYĆ RĘCE
1_PATRZ_JAK_POWINIENEŚ_MYĆ_RĘCE.pdf 1.27MB 2. Z HIGIENĄ JESTEM W ZGODZIE
2_Z_HIGIENĄ_JESTEM_W_ZGODZIE.pdf 1.07MB 3. JAK SIĘ UCZYĆ I WYPOCZYWAĆ
3_JAK_SIĘ_UCZYĆ_I_WYPOCZYWAĆ.pdf 1.09MB