Komunikat nr 36 Ministra Zdrowia w sprawie realizacji szczepień przeciw COVID-19 w sezonie 2024/2025
21.10.2024
Na podstawie rekomendacji Zespołu ds. Szczepień Ochronnych z 2 października 2024 r., zaleceń WHO, CDC, oraz Grupy zadaniowej ds. sytuacji nadzwyczajnych (ETF) działającej przy Europejskiej Agencji Leków (EMA), Minister Zdrowia informuje, że będzie możliwość skorzystania z bezpłatnych szczepień przeciw COVID-19. Szczepienia stanowią kontynuację szczepień wykonywanych w ramach Narodowego Programu Szczepień. Szczepionki są zakupione przez Ministra Zdrowia, a koszt usługi (kwalifikacji do szczepienia i jego wykonania) zostanie sfinansowany ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia.
Szczepienie jest jednorazowe niezależnie od wcześniej przyjętych dawek szczepionki. Zaleca się zachowanie odstępu co najmniej 3 miesięcy od ostatniej dawki szczepienia przeciw COVID-19.
W pierwszej kolejności szczepienia będą realizowane u osób w wieku 12 lat i starszych jednodawkową szczepionką Spikevax JN.1 0,5 ml.
Szczepienia powinny być wykonywane u osób o największym ryzyku przebiegu ciężkiego COVID-19, do których należą osoby w wieku 60 lat i starsze, dzieci, młodzież i dorośli z chorobami współistniejącymi zwiększającymi ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19, tj. otyłością (BMI≥25), cukrzycą, przewlekłą chorobą płuc, przewlekłą chorobą nerek, chorobą układu sercowo-naczyniowego, zaburzeniami neurorozwojowymi, aktywną chorobą nowotworową, chorobą immunosupresyjną lub leczeniem immunosupresyjnym.
Podanie sezonowe szczepionki przeciw COVID-19 wraz ze szczepionką przeciw grypie jest postępowaniem powszechnie zalecanym i bezpiecznym. Szczepionkę przeciw COVID-19 można podawać w dowolnym czasie przed podaniem lub po podaniu innych szczepionek, w tym „żywych”, inaktywowanych, a także szczepionek zalecanych kobietom w ciąży.
Informacja dla Pacjenta
1. Szczepienia przeciw COVID-19 będą przeprowadzane na podstawie e-skierowania, które zostanie wystawione automatycznie i będzie dostępne na Internetowym Koncie Pacjenta (IKP). W przypadku braku automatycznie wystawionego e-skierowania osoba uprawniona w punkcie szczepień może je samodzielnie wystawić oceniając wiek oraz odstęp od przyjęcia ostatniej dawki. Wystawianie skierowań rozpoczęło się 18 października br.
2. Szczepienia wykonywane są przez:
- przychodnie POZ,
- apteki ogólnodostępne, które zawarły umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia na realizację szczepień zalecanych.
3. Pacjenci mogą zapisać się na szczepienie za pośrednictwem IKP (w przypadku gdy punkt szczepień udostępni terminy w e-Rejestracji) lub bezpośrednio w punkcie szczepień.
4. Wykaz punktów szczepień zostanie udostępniony na stronie pacjent.gov.pl
5. Szczepienie wykonane szczepionką kupioną samodzielnie przez pacjenta (dopuszczoną do obrotu na terytorium RP):
- w aptece ogólnodostępnej podlega rozliczeniu przez NFZ na takich samych zasadach jak usługa wykonana szczepionką zakupioną przez Ministra Zdrowia,
- w POZ koszt świadczenia jest wykonany w ramach stawki kapitacyjnej (przychodnia w której pacjent złożył deklarację) i nie podlega odrębnemu rozliczeniu przez NFZ.
Informacja dla punktów szczepień
1. Szczegółowe informacje dot. zasad realizacji szczepień zostały zawarte w dokumencie „Ogólne wytyczne Ministra Zdrowia dla świadczeniodawców dotyczące realizacji szczepień przeciw COVID-19 z wykorzystaniem szczepionek zakupionych przez ministra właściwego do spraw zdrowia.”
2. Podmioty uprawnione do realizacji szczepień przeciw COVID-19 składają do Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych (RARS) zapotrzebowanie na szczepionki od dnia 22 października br.
3. Podmiot dotychczas nie posiadający uprawnień do składania zamówień w systemie RARS PUE powinien wystosować prośbę o nadanie uprawnień na adres: szczepionkacovid@rars.gov.pl
4. Do szczepionek mRNA Spikevax JN.1, dostarczanych do punktów szczepień dołączane są igły.
5. Weryfikacja zużycia szczepionek następuje poprzez raportowanie ich podania do elektronicznej Karty Szczepień, a strat poprzez system PUE RARS.
6. Szczepionki powinny być zamawiane zgodnie z bieżącymi potrzebami z uwzględnieniem wskazania ich nazwy i ilości dawek. Może być wprowadzony tygodniowy limit dostaw do punktu szczepień/podmiotu leczniczego w zależności od wielkości zamówienia.
7. Sposób transportowania i przechowywania szczepionek w warunkach tzw. „zimnego łańcucha”, czyli w temperaturze między +2 a +8 stopni przebiega w oparciu o Charakterystykę Produktu Leczniczego oraz przyjęte wytyczne w sprawie przyjmowania i przechowywania szczepionek do szczepień przeciw COVID-19 https://www.gov.pl/web/gis/zasady-dystrybucji-szczepionek.
Rejestracja kart szczepień przeciw COVID-19
Dla szczepień wykonanych szczepionką przeciw COVID-19, kupioną samodzielnie przez pacjenta (dopuszczoną do obrotu na terytorium RP) podczas rejestracji elektronicznej karty szczepienia należy wskazać w polu finansowanie szczepienia - „inne”.
Uwaga!
1. Do składania zapotrzebowania na szczepionki przeciw COVID-19 przeznaczonych do realizacji szczepień u kobiet w ciąży uprawnione są wyłącznie przychodnie POZ.
2. Szpitale pozostają jednostkami uprawnionymi do składania zapotrzebowań na szczepionki przeciw COVID-19 do RARS w celu przeprowadzenia szczepień wśród własnych pracowników. Obowiązkowe jest raportowanie wykonanych szczepień do elektronicznej Karty Szczepień, a ewentualnych strat poprzez system PUE RARS. Wykonane szczepienia nie podlegają rozliczeniu z NFZ.
Co zrobić jeżeli nie mam skierowania na szczepionkę JN1?
Skierowania zostały wygenerowane automatycznie dla wszystkich osób uprawnionych, w celu zapisu na szczepienie szczepionką JN1. Brak skierowania w IKP lub otrzymania skierowania oznacza, że zostało ono błędnie wystawione (np. skierowanie wystawione lokalnie nie zawiera wymaganych danych) lub nie zostało wygenerowane z powodu błędnego oznaczenia statusu poprzedniego skierowania w punkcie szczepień, niezakończenia szczepienia przez pacjenta w cyklu podstawowym (przyjęcie tylko pierwszej dawki) lub z powodu nieprawidłowego przyporządkowania ostatniej dawki w cyklu szczepienia w e-Karcie Szczepień. W takich sytuacjach konieczna jest analiza i indywidualne wyjaśnienie sprawy oraz jeżeli osoba jest uprawniona - wystawienie nowego skierowania. Prosimy o wysłanie zgłoszenia pod adres ikp-pomoc@cez.gov.pl
Jak zarejestrować szczepienie w Karcie Szczepień szczepionką przeciw z wariantem JN.1 u osoby, która nie ukończyła schematu szczepienia podstawowego?
W przypadku, gdy pacjent nie ukończył cyklu podstawowego szczepień (np. otrzymał tylko dawkę 1 z 2) należy przy uzupełnianiu Karty Szczepień wybrać dawkę 1 z 1.
Informacja dot. raportowania szczepionki Spikevax JN.1, szczepionka mRNA przeciw COVID-19, dyspersja do wstrzykiwań w ampułko-strzykawce, 1 dawka 0,5 ml (EU/1/20/1507/026)
Czasowo nadany i wykorzystywany w rejestrowaniu podania szczepionki Spikevax JN.1, szczepionka mRNA przeciw COVID-19, dyspersja do wstrzykiwań w ampułko-strzykawce, 1 dawka 0,5 ml (EU/1/20/1507/026) w Karcie Szczepień nr GTIN: 05909991557331 został zastąpiony nr GTIN: 00380777709871 (widoczny na opakowaniu szczepionki).
Zaraportowane szczepienie w Karcie Szczepień z wykorzystaniem kodu nr GTIN: 05909991557331 nie wymaga korekty nr GTIN.
Aktualnie raportując szczepienie w Karcie Szczepień należy wybrać nr GTIN: 00380777709871.
Materiały
Minister Zdrowia ogólne wytyczne szczepienia COVID-19Minister_Zdrowia_ogólne_wytyczne_szczepienia_COVID-19.pdf 0.25MB Minister Zdrowia komunikat nr 36
Minister_Zdrowia_komunikat_nr_36.pdf 0.11MB Obwieszczenie Ministra Zdrowia z dnia 22 października 2024 r. w sprawie wykazu zalecanych szczepień ochronnych, dla których zakup szczepionek został objęty finansowaniem przez ministra właściwego do spraw zdrowia