Tornister – jak właściwie go spakować?
Ciężkie tornistry mogą wywoływać u dzieci bóle mięśni i nadmierne zmęczenie oraz prowadzić do powstania wad postawy , w rezultacie deformacji kręgosłupa. Dlatego od najmłodszych lat uczmy dzieci właściwego pakowania tornistra oraz kontrolujmy jego zawartość. Ponadto zwracajmy uwagę na sposób w jaki noszony jest plecak. Pamiętajmy, że my dorośli mamy wpływ na to co noszą dzieci w plecaku, ograniczenie wagi tornistra to wspólna inicjatywa, w której powinni uczestniczyć zarówno rodzice, opiekunowie, nauczyciele i dzieci. Co można zrobić?
Rodzicu, aby tornister dziecka był lżejszy:
- kupuj zeszyty w miękkich okładkach,
- naucz dziecko pakować wyłącznie te książki i zeszyty, które będą mu potrzebne następnego dnia,
- prowadź systematyczną kontrolę zawartości plecaka, aby zapobiec zabieraniu zbędnych przedmiotów,
Nauczycielu:
- informuj rodziców o możliwości pozostawienia części przyborów szkolnych i podręczników w szkole,
- ustal z dziećmi jakie podręczniki i pomoce dydaktyczne będą potrzebne następnego dnia,
- zredukuj wagę tornistra poprzez m.in. rezygnację z dużych, grubych zeszytów oraz tych w sztywnej okładce na rzecz zeszytów cieńszych i w miękkiej oprawie,
Drogi uczniu:
Zastanów się czy w szkole potrzebne ci zabawki, gry, albumy kolekcjonerskie, kilka piórników?
- pakuj tornister zgodnie z planem lekcji, zabieraj wyłącznie te książki i zeszyty, które będą potrzebne następnego dnia,
- pozostaw w domu lub szkole te przybory szkolne, których nie trzeba używać codziennie, na zabawki i gry nie ma miejsca w tornistrze!
- zwróć uwagę, aby nosić tornister na obu ramionach,
- cięższe rzeczy powinny być umieszczone na dnie i bliżej pleców, a lżejsze wyżej i bliżej zewnętrznej części plecaka/tornistra.