W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Bezpieczne wakacje #latozsanepidem

04.07.2023

Z myślą, aby wakacje przebiegały w bezpieczny sposób, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Ząbkowicach Śl. apeluje o bezpieczne postępowanie podczas trwania letniego wypoczynku i zachęca do zapoznania się z poradami ułatwiającymi jego planowanie.

Bezpieczne wakacje

Wszyscy cieszymy się z chwili, kiedy zaczyna się lato, okres urlopów i wyjazdów. Wiele osób w tym czasie wybierze aktywny wypoczynek, spędzając wolny czas podróżując, zwiedzając. Część dzieci i młodzieży wyjedzie poza miasto na obozy lub kolonie, część pozostanie w miejscu zamieszkania. Korzystamy ze słońca, wody, dobrodziejstw przyrody. Chodzimy do lasu na grzyby, zbieramy owoce leśne, kupujemy lody i inne produkty spożywcze, często nie zwracając uwagi na czyhające zagrożenia.

Z myślą, aby ten wolny czas przebiegał w bezpieczny sposób, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Ząbkowicach Śl. apeluje o bezpieczne postępowanie podczas trwania letniego wypoczynku i zapoznanie się z poradami ułatwiającymi spokojne wakacje:

PLANUJ:

  1. Jeżeli planujesz wakacje nad wodą, zajrzyj na stronę Serwisu Kąpieliskowego, który zawiera ogólnokrajową listę miejsc wykorzystywanych do kąpieli oraz jest aktualizowany na bieżąco przez cały sezon kąpielowy. Znajdziesz tutaj informacje dotyczące sezonu kąpielowego, bieżącej oceny i klasyfikacji wody, ale również infrastruktury obiektu, dowiesz się, czy na terenie są prysznice, toalety, przebieralnie, czy jest miejsce do kąpieli dla dzieci, oraz czy na kąpielisku jest ratownik. 
  2. Planując podróż zagraniczną, sprawdź, jakie szczepienia są obowiązkowe i zalecane. Niezbędne informacje na temat szczepień w podróżach zagranicznych uzyskasz, wchodząc na stronę internetową www.szczepienia.gis.gov.pl. Na tej stronie znajdziesz też wykaz punktów szczepień. Z kolei na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych możesz zapoznać się z aktualnymi ostrzeżeniami dla podróżujących oraz zaleceniami dot. wyjazdów zagranicznych. Informację jak wyrobić Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego oraz jak uzyskać zwrot kosztów leczenia, znajdziesz na stronie Narodowego Funduszu Zdrowia.
  3. Ponadto:
    • Zawsze podróżuj z podręczną apteczką, która będzie zawierać niezbędne leki i środki opatrunkowe.
    • Zadbaj o higienę i dietę. Zanieczyszczone produkty spożywcze i woda są częstym źródłem zakażenia wirusowym zapaleniem wątroby typu A. Zawsze myj i susz ręce przed posiłkiem. Pij wyłącznie butelkowaną lub przegotowaną wodę. Unikaj kostek lodu. Obieraj wszystkie owoce i warzywa. Chroń jedzenie przed owadami. Unikaj niegotowanego mięsa oraz skorupiaków.
    • Uważaj na owady, na przykład na komary, które mogą przenosić szereg chorób (np. malarię, żółtą gorączkę). Stosuj preparaty odstraszające insekty.
    • Korzystaj ze słońca z umiarem. Unikaj przebywania na słońcu, gdy jego oddziaływanie jest najsilniejsze. Stosuj kremy ochronne.
    • Unikaj przypadkowych kontaktów seksualnych, które mogą być przyczyną zakażeń wirusem WZW typu B i typu C czy HIV.
    • Jeśli po powrocie twoje samopoczucie nie będzie najlepsze, bezzwłocznie udaj się do lekarza pierwszego kontaktu i zasięgnij jego porady.
  4. Jeżeli twoje dziecko wyjeżdża na zorganizowany wypoczynek, sprawdź, pod czyją będzie opieką i czy wypoczynek został zarejestrowany. Informacje na ten temat uzyskasz na stronie internetowej: www.wypoczynek.men.gov.pl lub w kuratorium oświaty.

OBSERWUJ:

  • Aby uniknąć zatruć pokarmowych, zwracaj uwagę na to co jesz. Przechowuj żywność w  higienicznych warunkach i niskiej temperaturze, utrzymuj czystość, myj owoce i warzywa, zwracaj uwagę na datę przydatności żywności do spożycia.
  • Podczas spędzania wypoczynku nad wodą upewnij się, że jest to strzeżone kąpielisko lub miejsce wykorzystywane do kąpieli. Czujnie obserwuj osoby kąpiące się, które są pod Twoją opieką. Powiadom ratownika o każdej sytuacji, która cię zaniepokoi.
  • Po każdej wycieczce dokładnie się obejrzyj i sprawdź, czy nie masz kleszcza. Kleszcze mogą przenosić groźne choroby, np. boreliozę. Podczas spacerów po łąkach, w parku, w lesie, chroń się, zakładając np. spodnie z długimi nogawkami i koszulki z długim rękawem oraz używaj repelentów.
  • Idąc do klubu, zawsze miej na oku swoją szklankę lub kieliszek. Uważaj na nowe narkotyki tzw. „dopalacze”. Ich skład i działanie nigdy nie są pewne. Jeżeli czyjeś zachowanie budzi Twoje podejrzenia – nie wahaj się, reaguj!

Ulotka Patent na bezpieczne wakacje

REAGUJ!

 

Ulotka Patent na bezpieczne wakacje

Życząc Państwu udanych i spokojnych wakacji przypominamy, że wybierając się na letni wypoczynek, musimy zawsze pamiętać, że tylko nasza wiedza i odpowiednie postępowanie może uchronić nas przed zagrożeniami i chorobami, które występują w miejscach, do których zmierzamy w celu wypoczynku i zabawy.

Źródło: https://www.gov.pl/web/gis/bezpieczne-wakacje---latozsanepidem

Materiały

Plakat A4 Jak skutecznie myć ręce
mycie-rąk-A4-druk.pdf 0.66MB
Ulotka Patent na bezpieczne wakacje
Ulotka-do-druku-Patent-na-bezpieczne-wakacje.pdf 0.20MB
{"register":{"columns":[]}}