Postępowanie z produktami kosmetycznymi, chemikaliami, produktami biobójczymi oraz detergentami znajdującymi się w obiektach, które zostały zalane podczas powodzi
04.10.2024
Zgodnie z obowiązującymi ustawami:
- ustawa z dnia 4 października 2018 r. o produktach kosmetycznych (Dz. U. z 2018 r. poz. 2227)
- ustawa z dnia 9 października 2015 r. o produktach biobójczych (Dz. U. z 2021 r. poz. 24)
- ustawa z dnia 25 lutego 2011 r. o substancjach chemicznych i ich mieszaninach (Dz. U. z 2022 r. poz. 1816)
za produkty wprowadzane do obrotu, udostępniane na rynku i znajdujące się w obrocie odpowiada przedsiębiorca. Podmiot zgodnie z ww. aktami prawnymi musi zagwarantować, że wprowadzane przez niego do obrotu lub udostępniane na rynku produkty są bezpieczne. Co do zasady, produkty, które uległy zalaniu nie powinny być w obrocie w związku z ryzykiem skażenia produktu lub jego opakowania.
Produkty kosmetyczne, które uległy zalaniu, niezależnie od stopnia hermetyczności opakowania, z uwagi na ich przeznaczenie do bezpośredniego kontaktu z tkankami ludzkimi, nie mogą być użyte i powinny zostać zutylizowane, w szczególności ze względu na potencjalne skażenie chemiczne i mikrobiologiczne.
Produkty biobójcze, detergenty, substancje chemiczne i ich mieszaniny, które nie są przeznaczone do kontaktu z tkankami ludzkimi, które uległy zalaniu, powinny być ocenione indywidualnie, przez podmiot odpowiedziany za magazynowanie, dystrybucję lub sprzedaż. Tylko w przypadku, gdy opakowanie produktu nie jest uszkodzone, a stan etykiety pozwala na identyfikację zawartych na niej informacji, produkty takie można wykorzystać do sprzątania, w szczególności produkty biobójcze z przeznaczeniem dezynfekcyjnym, czy produkty rozumiane jako np. rozpuszczalniki, granulaty do udrażniania rur, denaturaty czyli tzw. „chemia gospodarcza”.
Utylizacja powinna być przeprowadzona przez specjalistyczne firmy posiadające zezwolenia na utylizację odpadów niebezpiecznych.