W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

11 osób zatrzymanych w sprawie GetBack S.A.

18.11.2022

11 osób podejrzanych o wprowadzanie w błąd klientów GetBack S.A. trafiło w ręce funkcjonariuszy CBA. W ostatnich dniach doszło także do zatrzymania kolejnego przedsiębiorcy zamieszanego w sprawę „drukarni pustych faktur”.

Fot. CBA

Funkcjonariusze stołecznej Delegatury CBA przeprowadzili kolejne czynności w związku ze śledztwem dotyczącym nieprawidłowości w spółce GetBack S.A. Tym razem zatrzymano 11 osób, które będąc pracownikami banku sprzedawały obligacje, wprowadzając tym samym klientów w błąd co do bezpieczeństwa produktu.  Łącznie, działając na terenie województwa śląskiego, sprzedali obligacje na kwotę ponad 40 mln zł. Czynności przeprowadzono na terenie województwa śląskiego i małopolskiego. Zatrzymane osoby usłyszały zarzuty w Prokuraturze Regionalnej w Warszawie.

Do tej pory w tym śledztwie zarzuty usłyszało już ponad 100 osób. Prokuratura skierowała na razie pięć aktów oskarżenia, którymi objęto ponad 50 osób.

Z kolei w województwie mazowieckim doszło do zatrzymania kolejnego przedsiębiorcy w toczącym się śledztwie tzw. „drukarni pustych faktur”. Postępowanie prowadzone jest pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Warszawie. Podejrzanej, zatrzymanej w związku z ujęciem nierzetelnych faktur VAT w swoich rejestrach zakupu, zarzuca się podanie nieprawdy w dokumentach. Za popełnione przestępstwo, oprócz dotkliwych kar finansowych, grozi jej do 8 lat więzienia. Prokurator zastosował wobec zatrzymanej wolnościowe środki zapobiegawcze.

Dodatkowo w trakcie czynności procesowych zabezpieczono dokumentację rachunkowo – podatkową podmiotu, który wykorzystywał „puste” faktury.

Przestępczy proceder polegał na wykorzystywaniu faktur dotyczących fikcyjnych transakcji w celu zmniejszenia należności podatkowych, jakie podejrzani – prowadzący działalność gospodarczą – powinni odprowadzić właściwym urzędom skarbowym. Analiza zgromadzonego materiału dowodowego potwierdza, że skala wystawienia nierzetelnych faktur VAT sięga kilkudziesięciu milionów złotych, a odbiorcami pustych faktur było kilkunastu przedsiębiorców.

To kolejna już realizacja stołecznej Delegatury CBA i Prokuratury Okręgowej w Warszawie w tej sprawie. W przedmiotowym śledztwie zarzuty usłyszało do tej pory kilkanaście osób. Niewykluczone są kolejne zatrzymania.

Źródło: Centralne Biuro Antykorupcyjne.

{"register":{"columns":[]}}