W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

15 lat CBA: Uroczystość nadania sztandaru

09.06.2021

Na dziedzińcu Belwederu, w obecności Prezydenta RP Andrzeja Dudy, odbyła się uroczystość wręczenia CBA sztandaru przez Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego.

Fot. KPRP

Fot. KPRP

9 czerwca Mszą św. w Bazylice Św. Krzyża w Warszawie, sprawowaną w intencji funkcjonariuszy i pracowników CBA, rozpoczęły się oficjalne obchody jubileuszu 15-lecia powstania Biura. Podczas Mszy Św., której przewodniczył Biskup Polowy Wojska Polskiego gen. bryg. Józef Guzdek, poświęcono Sztandar CBA oraz ustanowiono patronem służby Archanioła Gabriela. Oprócz zaproszonych gości, funkcjonariuszy i pracowników CBA, we Mszy św. uczestniczyły poczty sztandarowe zaprzyjaźnionych służb oraz Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego.

W południe na dziedzińcu Rezydencji Prezydenta RP w Belwederze odbyła się uroczystość nadania CBA sztandaru. Szef CBA Andrzej Stróżny powitał zgromadzonych gości i w  okolicznościowym przemówieniu podziękował twórcom Biura podkreślając, jak ważną rolę pełni dziś CBA w obszarze polityki antykorupcyjnej państwa. Podziękowania za zaangażowanie, ciężką pracę i odwagę skierował do funkcjonariuszy i pracowników Biura, którym przekazał słowa najwyższego uznania oraz życzenia – uporu i determinacji w realizacji kolejnych zadań. Zwracając się do funkcjonariuszy i pracowników nawiązał także do symboliki sztandaru: ,,Sztandar jest kluczem do zrozumienia ważnych dla Centralnego Biura Antykorupcyjnego spraw – wierności tradycyjnym wartościom, jedności, odwagi i zaangażowania, sumiennej pracy w służbie Ojczyźnie. (…) Niech sztandar CBA, wokół którego będziemy się od dzisiaj gromadzić, pozwoli zachować jedność i daje siłę, by konsekwentnie podążać drogą zaszczytnej służby ku chwale Ojczyzny.”

W trakcie uroczystości odczytano Akt Ufundowania i Nadania Sztandaru podpisany przez przedstawicieli fundatorów (z inicjatywą ufundowania sztandaru wystąpili funkcjonariusze i pracownicy CBA) oraz Akt Wręczenia Sztandaru. Uroczyste wręczenie sztandaru poprzedziło symboliczne wbicie w drzewce gwoździ honorowych. Złożono również podpisy w Księdze Pamiątkowej. Oficjalnego przekazania Sztandaru na ręce Szefa CBA dokonał Premier Mateusz Morawiecki.

Obchodzone w tym roku po raz pierwszy Święto Centralnego Biura Antykorupcyjnego było także okazją do wyróżnienia szczególnie zasłużonych funkcjonariuszy CBA, którzy otrzymali z rąk Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy Krzyże Zasługi oraz Medale za Długoletnią Służbę.

Zwracając się do uczestników uroczystości Prezydent RP Andrzej Duda podkreślił, że CBA jest służbą młodą, ale już bardzo zasłużoną dla polskiego państwa. „CBA służy budowaniu siły i spoistości państwa polskiego. Dziękuję za budowanie porządnego, uczciwego państwa. Taka jest wielka rola służby” – mówił Prezydent.

Przypomniał proces przyjmowania ustawy o Centralnym Biurze Antykorupcyjnym w 2006 r. „Oddychałem wtedy powietrzem dążenia do tego, by Polska stała się państwem uczciwym”. Podkreślił, że ci, którzy wówczas ten proces realizowali – przede wszystkim ówczesny premier Jarosław Kaczyński oraz pierwszy Szef CBA Mariusz Kamiński, mieli głębokie przeświadczenie, że Polska potrzebuje w tym zakresie głębokiej odmiany. Ich działanie określił „karkołomną” misją.

„Pamiętamy, że w wielu aspektach życia społecznego łapówka była czymś normalnym, że bez niej nie dało się niczego załatwić” – wspominał prezydent Andrzej Duda, mówiąc o panujących wówczas układach i aferach, będących w dużej mierze dziedzictwem ustroju komunistycznego.

„Bardzo wiele się od tego czasu zmieniło, Polska się zmieniła. Dzisiaj rozmawiam z prezydentami innych państw i bardzo często słyszę, że w ich systemach korupcja jest czymś, co cały czas funkcjonuje, co nawet dotyka wyżyn władzy i co prawie jest jawnym procederem. Zawsze wtedy przy takich rozmowach sięgam pamięcią do tamtych momentów, kiedy CBA było tworzone, do tej determinacji –  przede wszystkim pana ministra Mariusza Kamińskiego, do początków działalności CBA, kiedy w bezwzględny sposób niszczono korupcję – jakże degradującą społeczeństwo i państwowość. Jakże dzisiaj Polska jest innym krajem. Właśnie dzięki temu, że to nie korupcja, ale walka z korupcją stała się normą, że korupcja stała się czymś nagannym – mówił prezydent wskazując, że działania CBA  służą uzdrowieniu życia publicznego i rozwojowi państwa polskiego.

Prezydent w sposób szczególny podziękował Ministrowi Mariuszowi Kamińskiemu za utworzenie CBA i dbałość o tę instytucję przez kolejne lata – za ciężką pracę na rzecz budowania sprawiedliwego i uczciwego państwa oraz za to, że nigdy, nawet w najtrudniejszych czasach, nie cofnął się w walce z korupcją.

Wyraził przekonanie, że Centralne Biuro Antykorupcyjne zawsze będzie Polsce potrzebne. „Bardzo uważnie należy przyglądać się tym, którzy postulują likwidację CBA, którzy wycofują z państw instytucje odpowiedzialne za obserwację czystości życia publicznego” – zauważył Prezydent.

W swoim przemówieniu dziękował wszystkim funkcjonariuszom i pracownikom CBA za ich trudną służbę. „Wierzę w to głęboko, że wolna, suwerenna, niepodległa i demokratyczna Polska istnieje także dzięki państwa służbie” – zakończył Prezydent RP Andrzej Duda.

Premier RP Mateusz Morawiecki przypomniał, że III RP od samego początku toczyły „dwie zmory” – bezrobocie i korupcja. Rozwiązanie tych problemów było nieodzownym warunkiem naprawy słabości tworzącego się, wolnego państwa. „Po 1989 r. dawne służby, dawne układy i relacje na wszelkich możliwych polach determinowały w dużym stopniu reguły życia społecznego i gospodarczego” – mówił Premier.

„Utworzenie CBA było przełomem” – powiedział premier, dziękując ówczesnemu Prezydentowi RP Lechowi Kaczyńskiemu, ówczesnemu Premierowi Jarosławowi Kaczyńskiemu oraz twórcy i pierwszemu Szefowi CBA Mariuszowi Kamińskiemu. „CBA jest do dziś instytucją niezbędną dla prawidłowo funkcjonującego państwa polskiego. Jego działanie i profesjonalizacja są kluczem do naprawy państwa i warunkiem budowy dostatniego państwa. Dzisiejszą jakość finansów publicznych zawdzięczamy także Centralnemu Biuru Antykorupcyjnemu – zauważył Premier.

Wyraził uznanie dla odważnej i profesjonalnej służby funkcjonariuszy i pracowników CBA: „Wasza obecność czyni nasz kraj bardziej uczciwym, sprawnym i bardziej sprawczym, co możemy zaobserwować po jego wynikach gospodarczych”.

Głos podczas uroczystości zabrał również Minister Koordynator Służb Specjalnych Mariusz Kamiński, twórca i pierwszy Szef CBA. Podkreślił, że utworzenie CBA było odpowiedzią na oczekiwania obywateli, którzy mieli dosyć panującej wówczas „gęstej, korupcyjnej atmosfery”. Mówił także o zagrażającej wówczas państwu polskiemu oligarchizacji, o ludziach, którzy myśleli, że stoją ponad prawem. „Trzeba było to przerwać i to zrobiło Centralne Biuro Antykorupcyjne” – podkreślił Mariusz Kamiński.

„Dziś dzięki CBA jesteśmy w innej Polsce. Polska nie jest państwem oligarchicznym, państwem totalnie obecnej w życiu społecznym korupcji. Każdy uczciwy obywatel, jeśli jest narażony na taką sugestię (korupcyjną – przyp. red.) ze strony funkcjonariusza publicznego, wie, gdzie zadzwonić, jak ten problem rozwiązać, nie musi się wikłać w żadne amoralne działania. Wystarczy, że zadzwoni do CBA – dodał Minister Koordynator.

Wspomniał o ciągłych atakach, na jakie narażeni są funkcjonariusze CBA – politycznych oraz inspirowanych przez osoby, które dopuściły się przestępstw.

„To, co robicie, jest niezwykle ważne dla przyszłości naszego kraju. Nie zwątpcie nigdy w sens tej walki, którą prowadzicie na co dzień” – zaapelował Minister Mariusz Kamiński.

Uroczystość w Belwederze uświetniła obecność Orkiestry Reprezentacyjnej Wojska Polskiego.

Więcej na stronie cba.gov.pl

 

Zdjęcia (10)

{"register":{"columns":[]}}