W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Akty oskarżenia po śledztwach CBA

11.01.2022

Skuteczne działania Centralnego Biura Antykorupcyjnego zakończyły się skierowaniem do sądu kolejnych aktów oskarżenia. Chodzi o jeden z wątków postępowania w sprawie GetBack S.A. oraz o śledztwo dotyczące byłego Głównego Inspektora Farmaceutycznego.

fot. cba.gov.pl

Do sądu trafił kolejny akt oskarżenia w sprawie GetBack S.A. Czynności w śledztwie prowadzili funkcjonariusze CBA. Śledztwo w sprawie GetBack S.A. jest prowadzone w kilku wątkach.

Postępowanie dotyczące nieprawidłowości w spółce GetBack S.A., w którym czynności prowadzą funkcjonariusze warszawskiej Delegatury CBA, nadzoruje Prokuratura Regionalna w Warszawie

Akt oskarżenia obejmuje 11 osób, w tym 4 byłych członków zarządu firmy z prezesem Konradem K. (zatrzymany przez CBA w czerwcu 2018 roku) na czele. K. stawiane są zarzuty działania na szkodę spółki poprzez zawieranie niekorzystnych umów na pozorne usługi oraz przedstawianie fałszywych danych dot. GetBack S.A. celem uzyskania wsparcia finansowego ze strony właściwych instytucji. Ponadto zarzuty obejmują także działanie wspólnie i w porozumieniu z innymi osobami, w tym członkami zarządu odpowiedzialnymi za finanse GetBack S.A. oraz osobami powołującymi się na wpływy w organach ścigania. Akt oskarżenia dotyczy także osób dopuszczających się ukrywania pochodzenia pieniędzy uzyskanych z GetBack S.A. na podstawie pozornych umów.

Jest to drugi akt oskarżenia w śledztwie dotyczącym afery GetBack S.A. Poprzedni został skierowany do sądu w październiku 2020 roku i dotyczył działalności 16 osób, w tym byłego prezesa spółki. Oskarżonym zarzucano oszustwa związane z dystrybucją obligacji GetBack S.A. i certyfikatów funduszy inwestycyjnych, nadużycie uprawnień i wyrządzenie Idea Bankowi szkody majątkowej w wielkich rozmiarach oraz prowadzenie przez ten bank działalności maklerskiej bez wymaganego zezwolenia KNF.

Prokuratura zapowiada, iż przygotowywane są kolejne akty oskarżenia w sprawie. Podejrzanym grozi kara pozbawienia wolności do lat 10.

Więcej na stronie cba.gov.pl

Aktem oskarżenia zakończyło się również postępowanie w sprawie nieprawidłowości w związku z wydawaniem decyzji administracyjnych w Głównym Inspektoracie Farmaceutycznym w Warszawie w latach 2016-2017. Śledztwo prowadzili funkcjonariusze stołecznej Delegatury CBA oraz Prokuratury Regionalnej w Katowicach.

Ujawnienie nieprawidłowości w procesie wydawania decyzji administracyjnych, do których miało dochodzić w Głównym Inspektoracie Farmaceutycznym w latach 2016-2017, doprowadziło do skierowania przez prokuratora aktu oskarżenia przeciwko byłemu Głównemu Inspektorowi Farmaceutycznemu Zbigniewowi N. (zatrzymany przez CBA w październiku 2020 r.) oraz przedstawicielowi środowiska farmaceutycznego, który nakłaniał N. do przekroczenia uprawnień w zakresie wydawania decyzji administracyjnych wobec jednej z hurtowni farmaceutycznych w Warszawie.

Podejmowane przez kierującego GIF decyzje miały być sprzeczne z ustaleniami kontroli przeprowadzonej przez inspektorów Państwowej Inspekcji Farmaceutycznej w ww. podmiocie. Zarzuty wobec podejrzanych mogą wiązać się z karą pozbawienia ich wolności do lat 10.

Więcej na stronie cba.gov.pl

{"register":{"columns":[]}}