W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Łapówki na 5 mln złotych

03.02.2023

Funkcjonariusze Delegatury CBA we Wrocławiu zatrzymali 12 osób na terenie województw mazowieckiego, śląskiego i łódzkiego w związku z wręczaniem korzyści majątkowych i powoływaniem się na wpływy. Wśród zatrzymanych Prezes Zarządu Pracodawców Rzeczypospolitej Polskiej.

Fot. CBA

Śledztwo,  prowadzone pod nadzorem Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach,  dotyczy udziału w zorganizowanej grupie przestępczej podmiotów gospodarczych oraz urzędników szczebla ministerialnego zasiadających w rządzie w latach 2011-2015. Grupa ta wprowadzała do obrotu faktury VAT na fikcyjne usługi podmiotów gospodarczych zajmujących się  wywozem i utylizacją nieczystości z terenu miasta stołecznego Warszawy. Fakturowanie fikcyjnych usług miało służyć uzyskaniu środków finansowych na łapówki dla byłych urzędników.

Z ustaleń śledczych wynika, że łączna kwota przekazanych korzyści majątkowych wyniosła około 5 mln zł. Pieniądze służyły manipulacjom przy wyborze firm świadczących usługi wywozu, zagospodarowania i przetwarzania odpadów.  Sprawa dotyczy także prania brudnych pieniędzy. Uzyskane korzyści majątkowe pochodzące z nielegalnego procederu zostały spożytkowywane.

W styczniu br. funkcjonariusze Delegatury CBA we Wrocławiu wspólnie z funkcjonariuszami Śląskiego Urzędu Celno-Skarbowego przeprowadzili działania na terenie województwa śląskiego, mazowieckiego i łódzkiego. Wówczas zatrzymano osiem osób.

Z początkiem lutego br. funkcjonariusze CBA zatrzymali na Mazowszu i Śląsku kolejne cztery osoby. Wśród zatrzymanych są Prezes Zarządu Pracodawców Rzeczypospolitej Polskiej oraz trzej przedsiębiorcy. Funkcjonariusze CBA przeszukali kilkanaście lokalizacji  na terenie całego kraju, w tym w Urzędzie m.st. Warszawy oraz Miejskim Przedsiębiorstwie Oczyszczania Miasta Warszawy. 

Zatrzymani usłyszeli zarzuty dotyczące m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, prania brudnych pieniędzy, udzielania i przyjmowania korzyści majątkowych przy powoływaniu się na wpływy w instytucji samorządowej oraz wystawiania i posłużenia się fikcyjnymi fakturami VAT, czyli o przestępstwo tzw. zbrodni VAT-owskiej.

Sprawa ma charakter rozwojowy i niewykluczone są dalsze zatrzymania.

Źródło: Centralne Biuro Antykorupcyjne.

{"register":{"columns":[]}}