Piramida finansowa i układ korupcyjny rozbite przez CBA
24.08.2020
Centralne Biuro Antykorupcyjne dokonało zatrzymań kilkunastu osób w dwóch sprawach: w związku z funkcjonowaniem układu korupcyjnego mającego na celu pozyskiwanie zleceń przez jedną z firm oraz w związku z piramidą finansową, przez którą tysiące osób mogło stracić nawet kilkaset milionów złotych.
Funkcjonariusze Delegatury CBA w Katowicach, na podstawie śledztwa prowadzonego wspólnie z Prokuraturą Okręgową w Warszawie, zatrzymali trzy osoby podejrzane o działanie w ramach zorganizowanej grupy przestępczej i stworzenie piramidy finansowej.
Wśród zatrzymanych są: prezes zarządu warszawskiej spółki, członek zarządu oraz były dyrektor działu prawnego – radca prawny. Wszyscy najbliższe trzy miesiące spędzą w areszcie.
Z ustaleń śledczych wynika, że spółka w latach 2016-2020 oferowała sprzedaż instrumentów finansowych - głównie obligacji - podmiotów funkcjonujących w różnych branżach, w tym na rynku nieruchomości. Klienci byli wprowadzani w błąd co do kondycji finansowej emitentów oraz ustanawianego zabezpieczenia.
Działalność przestępcza wymienionych osób mogła doprowadzić do niekorzystnego rozporządzenia mieniem nawet kilka tysięcy osób. Szacunkowe straty sięgają kilkuset milionów złotych. Niewykluczone są dalsze zatrzymania.
Więcej na stronie cba.gov.pl
Funkcjonariusze warszawskiej Delegatury CBA zatrzymali jedenaście osób w śledztwie dotyczącym działania zorganizowanej grupy przestępczej wręczającej korzyści majątkowe pracownikom kilku przedsiębiorstw z terenu województw lubelskiego i świętokrzyskiego.
Przerwany przez CBA oraz Prokuraturę Regionalną w Lublinie proceder polegał na przekazywaniu przez przedstawicieli jednej z lubuskich spółek gratyfikacji finansowych reprezentantom firm działających w przemyśle ciężkim w zamian za udzielanie zleceń lub ujawnianie informacji istotnych w toku procedury wyboru dostawcy. Łączna wartość przekazanych korzyści majątkowych wyniosła co najmniej 390 tys. zł. Ponadto wręczane korzyści były niejako legalizowane za pomocą pozornych umów o dzieło oraz rozliczane poprzez wystawianie fałszywych faktur przez współpracujące z grupą przedsiębiorstwo.
Wobec pięciu zatrzymanych sąd zastosował areszt tymczasowy.
Więcej na stronie cba.gov.pl